Muž chtěl miliony za neoprávněnou vazbu. Odškodné získal, suma je tajná

  8:20aktualizováno  8:20
Stát odškodnil Jaroslava Š. za to, že kvůli obvinění z vraždy otce své bývalé partnerky strávil neprávem 17 měsíců ve vazbě. Soudní líčení s ním už spělo k vyhlášení rozsudku, když policie na základě zpětné analýzy DNA dopadla pravého pachatele. Jaroslav Š. od počátku tvrdil, že je nevinný.
Jaroslav Š. strávil ve vazbě 17 měsíců (ilustrační snímek).

Jaroslav Š. strávil ve vazbě 17 měsíců (ilustrační snímek). | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Žadateli bylo poskytnuto odškodnění. Bylo přiznáno jako satisfakce jak za omezení osobní svobody během trestního řízení, tak za nemajetkovou újmu způsobenou trestním stíháním,“ řekla MF DNES Kristina Labohá z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Jaroslav Š. se obrátil na resort s žádostí o kompenzaci loni 16. června, ministerstvo ji vyřizovalo skoro rok.

Nárokoval si 5,439 milionu korun, zda mu však resort vyšel vstříc v plném rozsahu, není jasné. Jak vysokou finanční satisfakci vyplatil, ministerstvo odmítlo sdělit.

„Je to informace, která spadá do jeho práva na ochranu osobnosti a osobních údajů,“ vysvětlil ředitel odboru odškodňování ministerstva Jakub Severa.

Také právní zástupce Jaroslava Š. Vlastimil Tauber zůstal zdrženlivý. „S klientem jsem se viděl a stále nesouhlasí s mediální prezentací této věci, takže se k tomu nebude vyjadřovat,“ sdělil advokát Tauber.

Za den vazby dává stát od 500 do 1 500 korun

Obecně lze říci, že oběti neoprávněného stíhání mohou dosáhnout na dvojí odškodnění. Jednak by jim měl stát vyplatit ušlý zisk, jednak se mohou domáhat kompenzace za nemajetkovou újmu způsobenou stíháním a pobytem ve vazbě.

Příklady odškodnění

  • Výjimečným případem je odškodnění muže, jenž si odseděl trest za znásilnění, které přitom nespáchal. Jeho nevina vyšla najevo až po 18 letech v obnoveném řízení. Od státu dostal 5 milionů korun.
  • Další muž se dočkal odškodnění ve výši 546 tisíc korun za to, že byl neprávem 16 let stíhán kvůli podvodu.
  • Stát odškodnil částkou 339 tisíc korun muže, který byl rok neprávem stíhán za ublížení na zdraví s následkem smrti.

V prvním případě je výše zadostiučinění z logicky věci individuální, v druhém případě určil Nejvyšší soud jako přiměřenou částku za den vazby od 500 do 1 500 korun. „Nutno zdůraznit, že se zvlášť odškodňuje újma způsobená omezením osobní svobody, trestním stíháním jako takovým a případně též jeho nepřiměřenou délkou,“ dodala Labohá.

Podle advokáta Narcise Tomáška, jemuž MF DNES případ popsala, je možné se v obdobném případě dočkat kompenzace v řádu milionů korun. „Pokud dotyčný přesvědčivě doloží psychickou, zdravotní, sociální či rodinnou újmu,“ podotkl Tomášek. Že odškodnění muže nebude jen symbolické, plyne i z vyjádření šéfa odboru Severy.

„Pana Š. stát poměrně zásadním způsobem omezil na jeho právech a nebylo by vhodné zasahovat do nich ještě více tím, že se informace, že disponuje částkou, která nebude úplně minimální, bude šířit,“ uvedl.

Jen pro srovnání, například trojice exposlanců ODS Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa z kauzy Nagyová dostala za zhruba měsíční pobyt ve vazbě odškodnění od 507 do 847 tisíc korun.

Není to selhání nikoho, řekla soudkyně

Vražda, kvůli které stanul muž před soudem, se odehrála v únoru 2013 v Ústí nad Labem v části Dobětice. Otce jeho expartnerky pachatel ubodal. Na Jaroslava Š. ukazovaly pachové stopy, nesrovnalosti ve výpovědi a pak odepření další spolupráce s policí a soudem.

„Já jsem to neudělal a ani jsem neměl důvod. Pokud moje bývalá partnerka tvrdí, že jsem to udělal z pomsty, vůbec to není pravda,“ řekl jen u soudu.

Od července 2013 do prosince 2014 byl ve vazbě. Tehdy se policii přiznal Robert Tremel, na kterého ukázala zpětná analýza DNA za nehty oběti. Žalobkyně poté pana Š. pustila z vazby a Tremel posléze dostal 17,5 roku vězení. Muž vysvětloval, že čtyřiašedesátiletého pána ubodal v sebeobraně. „Jen jsem se bránil, bál jsem se o život,“ vypověděl u soudu.

Soudkyně a státní zástupkyně se shodně uvedly, že navzdory prvotnímu stíhání nevinného postupovaly orgány činné v trestním řízení profesionálně.

„To není selhání nikoho. Tahle kauza byla od začátku náročná a komplikovaná, protože v ní nebylo moc důkazů. Naopak musím říct, že policie si s tím dala velkou práci,“ uvedla soudkyně Jana Kurešová, která kauzu vyřizovala.

Autor:

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Děti z tábora na Lounsku otrávila bakterie, která v jídle produkuje jed

Že jíte doma těstoviny celkem často? Na Valentýna vyberte ty ve tvaru srdíček a...

Hygienici objevili ve vzorcích potravin z kuchyně dětského tábora v Žerotíně na Lounsku, kde tři desítky dětí postihly...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Další z rubriky

Nová železniční vlečka v Děčíně budí pozornost, mnohem víc se jich ruší

V Děčíně otevřeli novou železniční vlečku

Jedna z největších evropských opraven nákladních železničních vozů, firma Ryko z Děčína, vybudovala a v pátek také...

Není voda, přesto přívoz ve Velkém Březně posadila na břeh velká vlna

Přívoz ve Velkém Březně má dvojí potíže, nejprve přišel o kotevní lano, teď...

Loď na suchu a sezona téměř na odpis. Velké problémy letos provázejí přívoz přes řeku Labe ve Velkém Březně nedaleko...

Imunita skončila a začal soud. Expolitičce z Ústí nad Labem hrozí 10 let

Bývalá poslankyně Kailová u ústeckého okresního soudu

Ústecký okresní soud opět řeší údajně zmanipulovaný projekt vítání občánků. Loni nepravomocně zprostil obžaloby...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz