Děti si domlouvají bitky a přes sociální sítě na ně zvou i diváky

  5:21aktualizováno  5:21
Nebezpečný fenomén se začal objevovat v Litvínově na Mostecku. Děti si tam domlouvají rvačky, při nichž soupeří dva protivníci a bitku sledují další lidé svolaní přes sociální sítě. Rvačkám často přihlížejí cizí lidé, kteří v tom spatřují zábavu. Podobných případů ve městě přibývá.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: archiv MF DNES

Když během jedné říjnové soboty spatřil pracovník obsluhy kamerového systému litvínovské městské policie na zastávce MHD v ulici S. K. Neumanna skupinu několika desítek hodně mladých lidí, z nichž většina byly ještě děti, okamžitě zbystřil. Partu sledoval dál, viděl přitom, jak se ještě rozrůstá.

V tu chvíli bylo načase zalarmovat kolegy v terénu. Od asistentek prevence kriminality totiž strážníci věděli, že právě v tento den se má odehrát bitka dvou malých kluků.

Skupina mířila k jedné z cyklostezek, kde se nezletilý chlapec pustil do svého vrstevníka. Policie jejich fyzický spor brzy utnula.

Jeden z účastníků však i přes rychlý příjezd strážců zákona stihl utržit krvavé zranění a musela přijet záchranka. Druhý, jenž je pravděpodobně útočníkem, skončil na služebně státní policie.

„Vyšetřujeme to jako přestupek proti občanskému soužití, ale nevylučujeme, že věc překvalifikujeme,“ říká k případu Ludmila Světláková, mluvčí policie na Mostecku.

Zbytek přítomných, jejichž počet se odhaduje až na třicet, se na bitku díval. Někdo je pozval prostřednictvím Facebooku.

Za poslední měsíc zaznamenali litvínovští strážníci obdobné případy hned tři. „Je to pro nás nový jev. Přihlížející, kteří se však naštěstí nezapojují, podle všeho spatřují zábavu v tom, že se dívají na rvačku jiných,“ komentuje velitel litvínovské městské policie Zdeněk Urban.

Zraněním skončila i potyčka dvou dívek nedaleko základní školy ve čtvrti Hamr. „Jedna z nich u sebe dokonce měla boxer,“ popisuje Urban s tím, že všemu přihlíželo asi deset přizvaných diváků nízkého věku. 

Také toto vyřizování účtů nyní vyšetřuje policie. „Šetříme to jako výtržnictví,“ poznamenává Světláková s tím, že jedna z dívek byla nezletilá žákyně druhého stupně a druhá mladistvá.

Školy chystají besedy a informují rodiče

Bližší informace k případům nechce policie sdělit právě vzhledem k věku aktérů a také proto, že vyšetřování je teprve na začátku. Obecně však platí, že nezletilci nejsou trestně odpovědní. 

Jejich jednáním se však může zabývat orgán sociálněprávní ochrany dětí a dále pak i státní zástupce a následně soud, který může nařídit třeba dohled probačního úředníka. Mladistvé ve věku 15 až 18 let už trestně stíhat lze, oproti dospělým jim hrozí poloviční tresty.

Třetí případ možné rvačky, na kterou bylo svolané publikum, se odehrál v nedalekém Horním Jiřetíně. Tam se schylovalo k potyčce mezi dospělými, na kterou se ovšem sjelo několik desítek lidí včetně dětí.

„Když se těch přihlížejících ptáme, proč tam jsou, odpovídají, že si na sociálních sítích přečetli výzvu, která je zaujala, a přišli se podívat. Víc ale, jako třeba co se mezi těmi, kteří se mají bít, stalo, prý nevědí. Je to hodně zarážející druh zábavy,“ podotýká Urban.

Nový „trend“ se ve městě rozhodli řešit. „Spojili jsme se se sociálkou a začali jednat se školami, aby se nastavila nějaká prevence, osvěta přímo vůči dětem. Je také potřeba, aby to školy dál přenášely na rodiče, aby ti se dozvěděli, že se vůbec něco takového děje, a na svoje děti nějak zapůsobili,“ dodává šéf litvínovských strážníků.

Školy už začaly podnikat určité kroky. „V listopadu se u nás uskuteční besedy s paní ze sociálky a s policistou. Zúčastní se jich osmáci a deváťáci, kterých se ten problém týká nejvíc,“ uvádí například Daniela Loosová, zástupkyně ředitelky ze základní školy v Hamru, kterou navštěvuje jedna z výše zmíněných dívek.

Nejčtenější

Za brutální vraždu kvůli opravě auta dostali mladíci 22 a 23 let

Obžalovaní z vraždy (zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel) před vynesením rozsudku

Ústecký krajský soud vynesl rozsudek nad dvojicí mladíků za brutální vraždu jejich vrstevníka loni v lednu u Bitozevsi...

Školáka při nehodě zachránilo, že se v autobusu připoutal, ocenila policie

Autobus částečně přepadl na bok do potoka a zůstal zaklíněný o strom. (9. ledna...

Policie vyzdvihla zodpovědnost školáka, který cestoval v autobusu, jenž ve středu havaroval na Ústecku. Chlapec byl ve...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

Paneláky mohou sloužit ještě sto let, říká jejich někdejší vývojář

Na ústeckých sídlištích Severní Terasa, Stříbrníky (na snímku) a Dobětice stojí...

V panelácích žije v Ústeckém kraji 41 procent lidí. Životnost těchto domů se kdysi odhadovala na čtyřicet let....

Další z rubriky

Ústavní soud odmítl stížnost Romů z Chanova na nenávistnou kampaň

Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl stížnost čtyř Romů ze sídliště Chanov, kteří poukazovali na nenávistná hesla v kampani před...

Hasiči jeřábem vyprošťovali zavaleného dělníka, spadl na něj panel

Ilustrační snímek

Hasiči krátce po poledni vyprošťovali v Podbořanech na Lounsku zavaleného devětatřicetiletého dělníka. Na muže, který...

Tříkrálová sbírka táhne. Aby lidé přispěli, berou si kvůli ní dovolenou

Mezi lidmi se na Ústecku letos vybralo 101 tisíc korun, což je o několik...

Ještě není úplně sečteno, kolik se v letošním roce podařilo na severu Čech vykoledovat dobrovolníkům v přestrojení za...

Advantage Consulting, s.r.o.
SMĚNOVÝ MISTR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 42 000 Kč

Najdete na iDNES.cz