Začala oprava unikátního mauzolea s vzácnou nástěnnou mozaikou a freskami

  • 0
Do oprav unikátní hrobky rodiny Dittrichů v Krásné Lípě na Děčínsku, kterou nedávno získal do svého vlastnictví, se pustil spolek Omnium. Spolu s odborníky se na pracích podílejí i dobrovolníci, kteří pomáhají vyvozit suť a hledat v ní sklíčka ze skvostné nástěnné mozaiky.

Nyní se pracuje na zajištění klenby, časem dojde i na obnovu mozaiky a také fresek, z nichž zůstaly ve zchátralé hrobce jen fragmenty.

Práce jsme začali statickým zajištěním vnitřní klenby, která je hodně narušená a v jedné části i spadla,“ říká Jakub Děd, místopředseda správní rady spolku Omnium, který se obnově památek věnuje.

„Vypodložili jsme vnitřní klenby výdřevou, následovat bude její dozdění, pracuje se také na vyklízení suti z krypty, kde jsou ostatky rodiny Dittrichů, a na třídění zbytků unikátní modrozlaté mozaiky, která pokrývala stěny krypty,“ přibližuje Děd postup prací.

Mozaika na mnoha místech postupem let, kdy byla hrobka v havarijním stavu a zatékalo do ní, popadala.

„Velký dík patří dobrovolníkům, kteří nám pomáhali už při vyklízení suti z prvního nadzemního patra, a hlavně oceňuji jejich pomoc právě při třídění mozaikových sklíček. To je opravdu mravenčí práce a nedá se udělat jinak než ručně. Každá ruka se počítá,“ chválí Děd.

Finanční odhady se nám každým týdnem zvyšují, říká Jakub Děd

Do konce roku chce mít spolek hotové dozdění klenby a zastřešení. To vyjde odhadem na 2 miliony korun. Kolem 10 milionů bude stát oprava mozaiky. Cena se ale může vyšplhat i mnohem výše.

„Finanční odhady se nám každým týdnem zvyšují. Každým klepnutím do klenby zjišťujeme, že je stav horší, než jsme předpokládali,“ říká Děd.

Jakub Děd dodává, že proto si zatím netroufá ani odhadovat další náklady na kamenické a restaurátorské práce, zejména na freskách Augusta Frinda, jenž byl dvorním malířem Dittrichů.

„Fresek v hrobce moc nezůstalo, jediné jsou nad oltářištěm s fragmenty původní výzdoby. Vše ostatní bohužel popadalo,“ podotýká Děd.

Restaurátoři nyní zjišťují, jak fresky kdysi vypadaly, nebo spíše jak asi mohly vypadat. Až bude hrobka ve stavu, že přijdou na řadu omítky, dojde pak i na ně.

Se žádostí o finanční pomoc na kraji jsme neuspěli, lituje Děd

Zajistit dostatek peněz na záchranu hrobky není snadné. Protože jde o kulturní památku, získal spolek dotaci od ministerstva kultury. Obdržel také příspěvek z českoněmeckého fondu budoucnosti.

„Se žádostí o finanční pomoc na kraji jsme neuspěli. Bereme to jako fakt, po důvodech nepátráme,“ říká Děd a dodává, že si naopak cení spolupráce s radnicí v Krásné Lípě, která poskytla kontejnery na odpad, plošiny nebo darovala dřevo z lesů.

Dittrichovi patřili k nejvýznamnějším průmyslovým rodinám na severu Čech. Hrobka je dílem slavného německého architekta Julia Carla Raschdorffa, pro svého otce ji nechal postavit Carl Dittrich.

V současnosti je ceněna hlavně památkáři. Unikátní mauzoleum bylo totiž vytápěné vlastní kotelnou, jež dosud stojí opodál. Hrobka navzdory tomu přežila jen náhodou.

V roce 1989 na ni byl zpracován demoliční výměr. Jejímu zboření však nakonec zabránila tehdejší sametová revoluce.