Teplický developer žádá zrušení ochrany Hadích lázní. Jedny už zboural

  11:21aktualizováno  11:21
Developer Jaroslav Třešňák požádal o sejmutí památkové ochrany z Hadích lázní v teplickém Šanově. Chce je proměnit v moderní lázeňské centrum pro děti. Místní se však obávají, aby budovu nepotkal stejný osud jako nedaleké Městské lázně, které nechal Třešňák po sejmutí památkové ochrany zbourat.

Hadí lázně jsou zchátralé, ale opravit by se daly. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Po novorenesančních Městských lázních zbyly pouze prvky štukové výzdoby, které v depozitářích čekají, jestli Třešňák budovu znovu postaví (o Městských lázních zde). Hadí lázně z roku 1839 s empírovými prvky jsou však stále ve stavu, kdy se zachránit dají.

Fotogalerie

„Bez výrazné rekonstrukce se však neobejdou. Celý suterén budovy je momentálně zatopený a její základy jsou poškozeny,“ přibližuje stav lázní Petr Sedláček z ateliéru MiSe. Pro developera zpracoval dva návrhy na možné využití lázní.

„Oba návrhy vycházejí z rekonstrukce stávající budovy. První je postavený na wellness, druhý zachovává funkci lázeňsko-léčebnou, a je tedy pro původně lázeňský objekt vhodnější. Preferuje ho i investor,“ říká Sedláček.

Dodává však, že funkce lázní s ohledem na legislativu, hygienické předpisy a léčebné postupy není ve stávajícím prostoru domu možná. Oba návrhy proto počítají s dostavbou budovy při zachování těch částí, které budou schopné rekonstrukce.

Podle Sedláčka je sejmutí památkové ochrany nutné pro zprůchodnění jakéhokoli významného stavebního zásahu. „Pokud bude dům chráněn, tak nelze odstranit ani socialistické úpravy lázní a navrátit stavbě alespoň přibližně původní podobu, jak to navrhuji ve svém druhém projektu,“ říká Sedláček.

Památkáři se zrušením ochrany nesouhlasí

S tím však nesouhlasí teplický architekt Jan Hanzlík. „Památková péče rozhodně nemá problém s odstraněním mladších nebo nevhodných zásahů. To je pouze investorova rétorika. V čem ho omezuje, jsou nové zásahy. Manévr se zrušením památkové ochrany je pouze pokus zjednodušit si práci,“ soudí Hanzlík.

Příliš se mu nelíbí ani plánované zvýšení budovy o jedno patro. „Větší objem stavby zkrátka znamená větší a rychlejší návratnost. Stavebník má právo svou budovu ekonomicky zhodnotit, ale objekt je docela malý a umístění nadměrného objemu služeb mu může uškodit. Je to jako dát do trabantu motor z BMW,“ podotýká Hanzlík.

Žádost o zrušení památkové ochrany v tuto chvíli leží na ministerstvu kultury. Úředníci se jí však zatím nezabývají. „Řízení je do 15. června 2015 přerušeno, protože žadatel bude svou žádost doplňovat o další podklady,“ informovala mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

Ústecké pracoviště Národního památkového ústavu však už k sejmutí ochrany stanovisko vydalo, a to nesouhlasné.

„Památková podstata objektu nebyla narušena v takové míře, aby opravňovala ke zrušení jeho prohlášení za kulturní památku,“ řekl Tomáš Brož, předseda komise, která návrh posuzovala.

Jaroslav Třešňák se zatím k celému projektu vyjadřovat nechce. Neupřesnil ani to, o jaké další podklady chce svou žádost opřít. „Až bude něco nového, vydám tiskové prohlášení,“ sdělil.

  • Nejčtenější

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Krupka prodala firmě pozemky za stovku, po zahrádkářích chce trojnásobek

Na dvacet zahrádkářů přišlo protestovat na jednání zastupitelstva v Krupce proti plánovanému prodeji zahrádek v Dolním...

Museli jsme řešit nepořádek i kostlivce, říká nejmladší starosta v Česku

Jan Papajanovský se po loňských komunálních volbách stal nejmladším starostou města v Česku. Už rok řídí Českou...

Premium

Vždycky Most! Jak si první Angličan v české lize znovu zamiloval fotbal

Nejdřív nevěřil, že ho shánějí v Česku: „Děláte si srandu?“ Záhy s rozhovorem souhlasil. Zvedl telefon a řekl: „Hello,...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Ražba tunelu pro vysokorychlostní trať musí počítat s geologickým zlomem

Geologové detailně zkoumali složení Krušných hor a Českého středohoří v místech, kudy má za dvacet let vést...

Tuny odpadů firma „roztřídila“ za minutu, od inspekce dostala pokutu

Třídírna druhotných surovin Ekoselect se sídlem v Chomutově dostala od České inspekce životního prostředí pokutu 220...

Neshody v mosteckém bytovém družstvu Krušnohor vyústily v ostrý spor

Na dva nesmiřitelné tábory se začínají dělit členové mosteckého Bytového a stavebního družstva Krušnohor. To je od...

Manželé z Lubence oživují prastaré řemeslo, dostali ocenění Živnostník roku

Manželé Richard a Jitka Kantovi z Lubence na Lounsku se už 26 let věnují výrobě vitráží. Jde o umělecké řemeslo známé...

Najdete na iDNES.cz