Bourat zničené a vybydlené domy chce letos Most, Litvínov i Ústí

  16:06aktualizováno  16:06
Most, Litvínov i Ústí nad Labem letos plánují srovnat se zemí některé chátrající budovy. V Mostě a Litvínově budou radnice žádat o státní dotaci na demolici vybydlených domů na sídlištích. Ústí zaplatí ze svého likvidaci zničeného objektu u stadionu, na jehož místě má vzniknout tréninková hala pro hokejisty.

Litvínovské sídliště Janov a jeden z paneláků určených k demolici | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Most využil dotaci na demolici v minulosti několikrát. Za státní peníze nechal zbourat vybydlené paneláky v Chanově

Loni mostecká radnice nechala zlikvidovat obytný blok 31 mezi gymnáziem a lokalitou Stovky, město jej vykoupilo spolu s dalšími dvěma bloky od soukromníka. 

Lidé se před několika lety obávali, že tam vzniknou byty pro rodiny na sociálních dávkách.

O dotaci nyní druhé největší město v Ústeckém kraji žádá opět na demolici paneláku na problematickém sídlišti v Chanově. 

Fotogalerie

Náklady se odhadují na 6,5 milionu korun, dotace by mohla podle náměstka primátora Marka Hrvola pokrýt sedmdesát procent.

Litvínov už také dříve využil dotace na demolice v sociálně problematických oblastech. Letos nechá zbourat bytový dům v Gluckově ulici na sídlišti Janov. Projekt už schválili zastupitelé.

Ústí nad Labem státní dotaci nevyužilo. V říjnu začala rozsáhlá demolice domů v ulici Na Nivách. Za likvidaci osmnácti objektů zaplatí město 6,6 milionu korun. Letos využití programu radnice zvažuje. 

„Vytipováváme vhodné lokality, abychom se vešli do parametrů výzev. Budeme jednat s ministerstvem pro místní rozvoj o úpravě parametrů pro naše město,“ řekl náměstek ústeckého primátora Pavel Tošovský. „Řešíme například nemovitost v Matiční ulici,“ poznamenal.

Novinkou je dotace na regeneraci brownfieldů

V Ústí se letos bude bourat chátrající objekt u stadionu, kde bývalo hřiště na basketbal a později kurty na badminton. Budova je ve špatném technickém stavu a nevyplatí se ji opravovat. Soukromý investor na své náklady na jejím místě postaví tréninkový zimní stadion.

Zájemci mohou žádosti na ministerstvo pro místní rozvoj podávat do 28. února. Mluvčí resortu Veronika Vároši uvedla, že pro tento program je určeno celkem 100 milionů korun. Dolní limit dotace je 300 tisíc korun, horní limit deset milionů.

„Odstranění objektu by mělo být následováno celkovou revitalizací prostoru. Může vzniknout park či nové školské zařízení, komunitní centrum, sportovní zařízení,“ poznamenala.

Novinkou je letos dotace na regeneraci brownfieldů pro nepodnikatelské využití. „Jedná se například o staré JZD, továrnu či nádražní budovu, ze které se může stát například knihovna, škola, obecní dům nebo také park,“ vyjmenovala Vároši. 

Dotace může sloužit jak na rekonstrukci, demolici, tak i na výkup nemovitosti. Ukončení přijmu žádostí je 31. května. Celkem má ministerstvo pro tento program připraveno 400 milionů korun.

Video z bourání zničených chanovských paneláků v listopadu 2016:

Autoři: ,

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Další z rubriky

Šluknov chystá cyklostezku, která ho propojí s Lužicí. Čeká jen na dotaci

Stezka propojí Šluknov se Sohlandem (foto) či Budyšínem.

Plán na vybudování stezky pro pěší a cyklisty ze Šluknova do Rožan na česko-německé hranici se posunul o krok dál....

Dělníci překopli kabel, plavecký areál zůstal bez vody a musel zavřít

Rekonstrukce plaveckého areálu na Klíši měla podle původní smlouvy skončit do...

Plavecký areál v ústecké čtvrti Klíše musel přerušit provoz. Dělníci při opravě koupaliště přiléhajícího k plavecké...

Za vraždu novorozence z popelnice v Teplicích dostala matka 15 let

Ústecký krajský soud poslal na 15 let do vězení 31letou ženu za vraždu...

Ústecký krajský soud poslal na patnáct let do vězení jednatřicetiletou ženu z Teplic. Uznal ji vinnou z toho, že loni v...

Najdete na iDNES.cz