„Bydlím naproti a nyní mám větší pocit bezpečí, protože do zničených domů už nechodí bezdomovci a narkomané,“ říká jedna z místních Marcela Tesárková.
„Na druhé straně je mi líto, že tato ulice zmizela. Chodila jsem sem za babičkou a dědovi jsem nosila pivo ve džbánku ze zdejší hospůdky,“ dodala Tesárková.
Domy pro dělníky z chemičky, sklárny, textilky, koželužny nebo Schichtovy mydlárny zde vyrostly v letech 1911 až 1926 podle návrhů stavitelských kanceláří Kreissl und Eis a Alwin Köhler.
Na každém patře žilo čtyři až osm rodin v jedno a dvoupokojových bytech. Na chodbě měli obyvatelé k dispozici společnou spižírnu i záchod.
Krátce po druhé světové válce většina původních obyvatel, hlavně českých Němců, musela domy opustit a nastěhovali se sem podnikatelé, právníci nebo doktoři.
Z Předlic se stala vyhlášená čtvrť. Časem ale noví nájemníci začali odcházet za lepším, v 80. letech sem byli stěhováni Romové z tehdy likvidovaných slovenských osad.
V prosinci 2018 začala demolice vybydlené ulice:
7. prosince 2018 |
Celkem 18 domů vybydleli už před lety problémoví nájemníci. Do objektů bez oken i dveří pak roky zatékalo a foukalo, ze zdí vyrůstaly stromy, časem se propadly střechy. Hasiči tu museli také několikrát zasahovat při požárech, které založili vandalové.
Vedení města se proto před časem rozhodlo budovy koupit od dědiců podnikatele Jana Davida Horského, který tu plánoval vybudovat malometrážní byty, ale kvůli nedostatku peněz k tomu nikdy nedošlo. Pod svou správu Ústí domy získalo za 400 tisíc korun před dvěma roky a začalo chystat demolici.
Zanedbanou ulici v posledních letech využívali filmaři pro válečné a poválečné snímky. Vznikaly tu například záběry pro film Dozvuky, Tenkrát v ráji nebo Milenci a vrazi.
Video z ulice Na Nivách, o níž město původně uvažovalo, že jí dá nový lesk:
15. března 2017 |