Barokní statek demolují bagry, severočeští památkáři jsou bezmocní

  9:09aktualizováno  9:09
Z někdejšího barokního statku v Kystře na Lounsku jsou už roky jen ruiny. A brzy zmizí i ty. Začala tu demolice, necelé tři měsíce poté, co stát zrušil objektu památkovou ochranu. Požádal o to a bourací práce zaplatí městys Slavětín, pod který Kystra spadá.

„Stavba je v takovém stavu, že by už nešla zachránit. Nic jiného než demolice nezbývalo. Dalším důvodem je bezpečnost,“ sdělil starosta městyse Jaroslav Jandl.

Obec hospodářské stavení s číslem popisným 1 před nějakou dobou získala darem od tehdejšího vlastníka, firmy, která dnes již neexistuje a jejímž jednatelem byl italský podnikatel.

Ten tam před lety se společníkem plánoval velkou rekonstrukci, nikdy k ní ale nedošlo.

Původně schwarzenberská hospodářská usedlost místo toho chátrala, protože se o ni vlastníci roky nestarali a ponechali ji svému osudu. Zmizelo vše, co šlo odnést a zpeněžit, stavby se rozpadají.

Začal se tím už zabývat Okresní soud v Lounech, dvojici Italů, bývalým vlastníkům Mauro Piccininimu a Gianu Giacomo Barettimu, hrozí až dvouleté vězení. Další soudní slyšení proběhne již brzy. Statek už se nicméně vynesení verdiktu podle všeho nedočká.

Fotogalerie

Hospodářský dvůr byl v 60. letech minulého století prohlášen kulturní památkou. Na začátku letošního roku na žádost městyse Slavětín ministerstvo kultury tento status odebralo. V roce 2015 přitom předchozí dvě žádosti soukromých osob ministerští úředníci zamítli.

„Dlouhodobá absence údržby, památkové péče a ochrany kulturní památky, dlouholeté zneužívání areálu a devastace způsobená nepřizpůsobivými osobami připravily bývalou obytnou budovu o značnou část architektonických prvků a hmotové podstaty stavby, a tím nenávratně zničily její památkové hodnoty,“ píše se v rozhodnutí ministerstva kultury o odebrání památkové ochrany.

„Ostatní hospodářské budovy se nacházejí rovněž v žalostném stavu a bez přetrvávajících kulturních a památkových hodnot,“ doplňuje ministerské rozhodnutí.

S tímto krokem rezolutně nesouhlasili severočeští památkáři.

„I když jsou některé objekty dvora v torzálním stavu a celý areál je výrazně poškozený, množství kulturních hodnot je dosud poměrně vysoké,“ napsali pracovníci Národního památkového ústavu v Ústí.

„Zemědělský dvůr je příklad velkého barokního dvora v daném regionu, pocházejícího zřejmě z 2. poloviny 18. století. Byť prošel značnou devastací, stále tvoří urbanistickou dominantu obce a také důležitý doklad historie této oblasti,“ dadali památkáři.

Zabránit sejmutí památkové ochrany se jim ale nepodařilo.

Za demolici městys Slavětín zaplatí bezmála 700 tisíc korun, trvat má do konce března. V budoucnu pak na místě dvora mají vzniknout stavební parcely.

„Nebude to zítra ani pozítří, spíše za deset až dvacet let. Obecně si myslím, že právě taková místa, opouštěná hospodářství či průmyslové areály, mají v budoucnu potenciál na stavební parcely místo zabírání zemědělské půdy,“ naznačil budoucí plány starosta Jandl.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem, nyní se řopíky opravují

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem

Atypické lounské bunkry byly součástí obranné linie republiky, Němci je po zabrání pohraničí zalili betonem. Jsou...

Další z rubriky

Nehoda vlaku na Lounsku poškodila stovky pražců, trať otevřou až v létě

Vagony poškodily několik kilometrů železničního svršku, konstrukce železničních...

V pátek 24. května se měla otevřít železniční trať mezi Hřivicemi a Domoušicemi na Lounsku, kde před týdnem vykolejil...

Šluknov chystá cyklostezku, která ho propojí s Lužicí. Čeká jen na dotaci

Stezka propojí Šluknov se Sohlandem (foto) či Budyšínem.

Plán na vybudování stezky pro pěší a cyklisty ze Šluknova do Rožan na česko-německé hranici se posunul o krok dál....

Kvůli nízké ceně za parcely v Krupce podala opozice trestní oznámení

Policisté vyšetřují prodej pozemků v Krupce. Území známé jako Jabloňový sad o...

Opoziční sdružení Zdravá Krupka podalo trestní oznámení na členy zastupitelstva. Ti nedávno v tajném hlasování...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz