Dění v Krupce na Teplicku sledujeme minutu po minutě
16:56
Představitelé DSSS se na nádraží oficiálně rozloučili se svými příznivci a poděkoval jim za účast. Vyjádřili také podporu svému zadrženému kolegovi řečníkovi, představiteli Lidové strany Naše Slovensko. Podle krajského představitele DSSS Petra Kotába policie nedostála svému slibu, že zajistí, aby akce proběhla v klidu, a proto se strana do Krupky vrátí. Má na to blokované všechny víkendy až do komunálních voleb 7. května. On-line reportáž končí, děkujeme za pozornost. Případný další vývoj budeme sledovat v souhrnném článku.
16:48
Účastníci pochodu minuli krizové místo s azylovým domem a přicházejí na nádraží. Policie při dnešních událostech v Krupce eviduje dvě zranění. Jednu ženu popálenou od policejní rozbušky při rozhánění bohoslužby a jednoho příznivce DSSS zraněného při zatýkání řečníka.
16:42
Policie hlídá, aby se z davu příznivců DSSS cestou na nádraží neoddělila skupinka a nezamířila k nedalekému azylovému domu, který je po cestě. Právě odtamtud totiž pochází rodina násilníků, kteří Patrika z Krupky týrali.
16:31
Policejní mluvčí Ilona Novotná upřesnila, že policie z davu příznivců DSSS vytáhla jednoho z řečníků, cizince. Jeho projev v Krupce vykazoval prvky rasové nesnášenlivosti. Policisté s jeho zatčením čekali, až dav odejde na vhodnější prostranství. Při zatýkání pak zadrželi i další dva muže z davu, kteří zatýkaného bránili. Jeden je zadržený za napadení úřední osoby, druhý za neuposlechnutí výzvy. Po zákroku zůstal na zemi ležet jeden z účastníků pochodu, údajně po zásahem policejním obuškem do krku. Ostatní ho polévají matonkou a jede pro něj sanitka.
16:24
Policisté, kteří doprovázejí příznivce DSSS, mezi ně najednou vtrhli s pokřikem "zelená kšiltovka". Podle všeho se snaží z davu vytáhnout člověka v zelené kšiltovce, který je podezřelý z vykřikování rasistických hesel.
16:15
Policie ukázala zabavené zbraně. Vedle holí s hroty na konci a sprejů se slzným plynem mezi nimi byl i rybářský prut s hrotem, tyče, dvě tonfy, sekyra, mačeta a kuchyňské nože, které policie včas našla ukryté nedaleko pozdějšího místa střetu. Policisté předvedli celkem čtyři lidi, kteří neuposlechli jejich výzvu k vyklizení prostranství a při kontrole lidí přijíždějících do města zadrželi řidiče, na kterého byl vydaný soudní příkaz k zatčení.
16:09
Proslovy skončily. Účastní pochodu se formují ke zpáteční cestě na nádraží. Přes policejní kordony si vyměňují se svými odpůrci nadávky.
15:56
Účastníci rozehnané bohoslužby se vrátili před sídliště, další akce už ale nechystají. "Rozehnali nás, zmlátili nám faráře, bylo jim úplně jedno, že tam byly i děti. Tím to skončilo," řekl Miroslav Brož z iniciativy V Ústí neonacisty nechceme.
  • Předseda DSSS Tomáš Vandas řeční v Krupce (9. dubna 2011)

    Předseda DSSS Tomáš Vandas řeční v Krupce (9. dubna 2011) / Autor: Martin Adamec, MAFRA

15:39
Vandas podle očekávání nakonec ve svém projevu odhalil skutečný důvod, proč právě nyní pochod do Krupky svolal. Po plamenném projevu, ve kterém svou stranu vylíčil jako jedinou skutečnou opozici v České republice, vyzval místní, aby ji volili. "První příležitost budete mít při opakovaných komunálních volbách tady v Krupce," řekl. Volby v Krupce budou 7. května a DSSS nahlásila pochody na všechny víkendy až do voleb. Nyní budou mluvit další řečníci.
15:30
Vandas kritizuje placení za léky, současnou vládu, média i to, že mu odpůrci bránili pochodovat Krupkou. "Jsou to naše česká města a česká zůstanou," řekl. Nejvíc času věnuje kritice a zesměšňování Věcí veřejných, Víta Bárty a Radka Johna, kterému rádobyvtipně říkal Joint. "Přijde doba, kdy je vymeteme a spravedlivě s nima zúčtujeme," řekl a sklidil další potlesk.
15:16
Mluví předesda DSSS Tomáš Vandas. Rozhodnutí Vrchního soudu, který snížil o polovinu trest násilníkovi, který brutálně zbil a znásilnil Patrika z Krupky, označil za skandální. "Je to plivnutí do tváře všem slušným občanům České republiky. Ale slibuji vám, že přijde doba, kdy v této zemi obnovíme pořádek, zákony, a ty budou platit pro všechny stejně," řekl za potlesku svých příznivců.
15:16
Začaly projevy.
15:07
Policie zadržela jednoho muže kvůli neuposlechnutí výzvy policisty.
15:03
Účastníci bohoslužby jsou zásahem policie zaskočení. Další plán zatím nemají. "Viděl jsem člověka, který krvácel z hlavy, nevím, co s ním je. Teď hledám faráře, který se v té vřavě ztratil," řekl Miroslav Brož z iniciativy V Ústí neonacisty nechceme.
14:59
Pochod DSSS míří Havlíčkovou ulicí do ulice Dukelských hrdinů na náměstíčko u obvodního oddělení Policie ČR, kde bude mít projev předseda strany Vandas. Na náměstíčku nyní postávají skupinky lidí, kteří k pochodu nepatří.
14:53
Pochod došel na okraj sídliště. Romové se snaží z bočních uliček pochod napadnout. Policie je vyhání.
  • Anarchista proti DSSS v Krupce, přihlíželo početné romské publikum (9. ledna 2011)

    Anarchista proti DSSS v Krupce, přihlíželo početné romské publikum (9. ledna 2011) / Autor: Martin Adamec, MAFRA

14:51
Účastníci pochodu pokřikují "Nic než národ", "Čechy Čechům", "Za Patrika", "Cikáni do práce". Romové na ně křičí, že jsou rasisti.

Najdete na iDNES.cz