Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Nikdy nebudeme Silicon Valley, říká děkan Koutský z ústecké univerzity

  13:03
Na rovinu říká, že letošní rok s ohledem na pandemii koronaviru co do ekonomické situace Ústeckého kraje nevidí dobře. V rozhovoru pro MF DNES mluví děkan Sociálně ekonomické fakulty UJEP Jaroslav Koutský také o možném dlouhodobém vývoj regionu.

Děkan ústecké sociálně ekonomické fakulty Jaroslav Koutský. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Ústecký kraj je často prezentován jako průmyslový s nízkou životní úrovní. Sdílíte tento názor?
Nabízí se rychlá odpověď, ale jednoznačné to není. Ano, kraj je prezentován jako průmyslový. Vlastní skutečnost je ale složitější. Některá území v kraji, například okres Most, byla a jsou výrazně specializovaná na průmyslové aktivity, mnohá další území ale nikoliv. Zajímavá, a možná překvapující je situace v centru kraje, v Ústí nad Labem. Město je obecně vnímáno jako průmyslové, ale už od 80. let minulého století má nejmenší podíl zaměstnaných v průmyslu ze všech dnešních krajských měst v České republice. Význam průmyslu je zde tedy historický, symbolický, ale jeho podíl na soudobé ekonomice města je poměrně malý. U životní úrovně, spíš bych tedy mluvil o kvalitě života, to také není černobílé, ale určitě lze říci, že některé parametry jsou zde problémové.

Co je podle vás důvodem? Málo vysokoškolsky vzdělaných lidí, málo pracovních příležitostí, špatná sociální situace?
Je to vzájemně provázaná a podmiňující se negativní souhra všech těch faktorů, které uvádíte, a mohli bychom vést dlouhou diskusi typu, co bylo dříve, zda slepice, nebo vejce.

Proč se sem mladí lidé nehrnou a po ukončení studia spíš odcházejí?
Ekonomika v regionu jim nenabízí adekvátní příležitosti. Bohužel platí, že jinde v republice, a zejména v Praze, snáze seženou kvalifikovanější a mnohem lépe placenou práci. Trh práce je pro mladé lidi primární faktor, teprve následně zvažují další aspekty jejich života, jako je kvalita bydlení, volnočasové možnosti a další.

Jaroslav Koutský (39 let)

  • Na Masarykově univerzitě v Brně vystudoval doktorské studium Regionální geografie a regionální rozvoj. V roce 2017 získal titul docent v oboru ekonomika a management na Vysokém učení technickém v Brně.
  • Na ústecké Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně působí od roku 2006, nejprve na katedře Regionálního rozvoje a veřejně správy, od roku 2013 je děkanem Fakulty sociálně ekonomické.
  • Má rád světovou kinematografii, mezi oblíbené patří filmy s Alainem Delonem z přelomu 60. a 70 let, oblíbeným knižním autorem je Gabriel José García Márquez.
  • Dříve hrál lední hokej, nyní hraje závodně tenis na krajské úrovni.  

Kdybyste byl poradcem nového vedení kraje, jaká by byla vaše doporučení? Co by mělo vedení dělat pro lepší image kraje a rozvoj podnikání?
Image se odráží od vlastní podstaty a s tou je třeba pracovat. Pouhá snaha měnit image a reprodukovat něco, co není nebo reálně nefunguje, by neměla smysl. Klíč k transformaci kraje vidím v postupné proměně ekonomické struktury a vyprofilování nových odvětví, která budou mít vyšší přidanou hodnotu a budou více propojena na nejnovější trendy ve světové ekonomice. Myslím, že v posledních letech se objevují mnohé velmi zajímavé impulzy. Na druhou stranu vše musí odrážet nějaké v regionu dlouhodobě usazené specializace, know-how a celkový regionální kontext, jinak je to bláhové snění, a na rovinu si je třeba říci, že nikdy nebudeme Silicon Valley.

Na hodnocení uplynulého covidového roku je asi ještě brzy, na toto téma určitě vznikne řada studií. Jak vy sám uvažujete o letošním roce? A jak se odrazí na ekonomice kraje?
Bohužel to nevidím dobře. Dopady jsou přímé a nepřímé a obojí vidím problematicky. Přímé jsou, že v kraji je hodně pracovních míst senzitivně navázaných na ekonomický cyklus a v rámci výrobních procesů firem na nejnižších hierarchických stupních. Nepřímé budou dlouhodobější, očekávám výrazně nižší daňové příjmy státu, které se promítnou do nižších rozpočtů obcí a kraje. To se projeví zejména v omezenější investiční aktivitě, což bude mít mnohé negativní důsledky. Jednak znovu zpátky na trh práce a jednak na kvalitu života lidí v území.

Loni nebylo snad skloňovanějšího slova než lockdown. Jaký je váš názor na něj a vypořádala se podle vás vláda s ekonomikou? Bylo správné ji uzavřít? Povedly se kompenzace? Prostě jak jste situaci s první i druhou vlnou pandemie viděl vy?
To je těžká otázka. Z hlediska epidemiologického mi to nepřísluší hodnotit. Zejména na jaře byla situace pro všechny překotná, nikdo neměl dostatečné informace, a byl bych proto zdrženlivý vůči nějaké prvoplánové kritice. Pokud se bavíme o ekonomické strategii, tak ale musím říci, že nerozumím soudobé snaze zachovat veškeré veřejné výdaje, usilovat o všeobjímající kompenzace, a přitom snižovat daňové příjmy státu. Nejsem si jist, jak to může fungovat.

Hodně diskutovaným tématem v souvislosti s budoucností kraje je výstavba rychlodráhy z Prahy do Drážďan přes Ústí. Mluví se o tom, že by kraji mohla pomoci, Ústí se „přiblíží“ oběma velkoměstům. Může podle vás nějak pomoci kraji ekonomicky?
Tento projekt je pro kraj a jeho velká města určitě pozitivní. Ale na rovinu je třeba říci, že z hlediska ekonomiky mohou být dopady oboustranné. Plusy i minusy. Pokud budete v Praze za 30 minut, tak pro vás bude ještě více atraktivní sehnat si zajímavé pracovní místo či udělat předvánoční nákup tam. Ale to platí i naopak, třeba naše univerzita má poměrně dost dojíždějících akademických a výzkumných pracovníků a pro řadu z nich je kvalita spojení do Ústí jeden z hlavních faktorů, které zvažují před akceptováním naší nabídky.

Jaký máte za sebou školní rok? Co vám „řekl“ o vaší škole, o vaší fakultě, o studentech?
Bylo to nečekané a asi pro všechny v mnoha směrech poučné. Přesto by bylo dobré, kdyby se rok 2020 neopakoval. Celkově musím ocenit flexibilitu kolegů pedagogů i studentů, kdy hlavně na podzim jsme byli schopni plně přejít na distanční režim, a myslím, že jsme to zvládli se ctí.

  • Nejčtenější

Stovky otužilců naráz ve vodě. Česko má svůj rekord díky ledovému muži Venclovi

3. prosince 2023  16:25

Vzduch minus tři stupně Celsia, voda plus čtyři a půl. A v ní 826 ledových mužů a žen. Na jezeře...

Když mě vidí děti, utíkají ke kontejneru, říká Chuanyta, která uklízí v Mojžíři

9. prosince 2023

Premium Ženy z ústeckého problémového sídliště Mojžíř dvakrát týdně uklízejí nepořádek v okolí panelových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako by ji dělali učni při online výuce, kritizují lidé fasádu nádraží

6. prosince 2023  7:44

Více než rok trvající rekonstrukce fasády či střech na historické budově teplického nádraží pomalu...

Žena si od mladistvého ve vlaku půjčila peníze, pak ho okradla a znásilnila

6. prosince 2023  13:14

Ze znásilnění a loupeže obvinili kriminalisté ženu z Bíliny na Teplicku, která si ve vlaku do Mostu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Snad to do demolice na nikoho nespadne. Město zbourá ruinu, kde už zahynul muž

8. prosince 2023  7:07

Radnice ve Vejprtech na Chomutovsku nechá zbourat zchátralou budovu bývalého oděvního podniku...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Na Teplicku se srazilo osm aut a cisterna. Čtyři lidé jsou zranění, vytekla nafta

11. prosince 2023  8:24

Čtyři lidé utrpěli zranění při nehodě osmi aut a cisterny na silnici číslo 13 u Hostomic na...

V kraji chybějí řemeslníci či svářeči, absolventi mívají vysoké požadavky

11. prosince 2023  6:15

Montážní dělníci, řidiči, svářeči nebo třeba řemeslníci – právě tyto profese jsou nyní v Ústeckém...

Se změnou jízdních řádů přicházejí nové linky. Cestování mezi kraji bude snazší

10. prosince 2023

Od neděle začínají platit nové jízdní řády. Změny se v Ústeckém kraji promítnou do autobusové i...

Když mě vidí děti, utíkají ke kontejneru, říká Chuanyta, která uklízí v Mojžíři

9. prosince 2023

Premium Ženy z ústeckého problémového sídliště Mojžíř dvakrát týdně uklízejí nepořádek v okolí panelových...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada vozidel dostala tvary a...