K prvnímu setkání medvědice Iriny, která přicestovala do děčínské zoologické zahrady před dvěma týdny z Brna, a medvěda Bruna došlo ve venkovním výběhu ještě před otevírací dobou.
Prvnímu medvědímu rande přihlíželi kromě chovatelů také hasiči, kteří dorazili se dvěma cisternami pro případ, že by setkání bylo ostřejší. „A voda nakonec opravdu stříkala. Hned na začátku bylo nutné odehnat Irinu od Bruna, aby mohl vůbec vylézt z vnitřního boxu. Další jejich potyčky už se ale obešly bez nutnosti zásahu hasičů,“ popsala mluvčí zoo Alena Houšková.
Během první hodiny společného pobytu medvědů ve výběhu došlo k poměřování sil a určování postavení v páru. Létaly chlupy a tekla i krev. „Jako více zákeřnější se prozatím projevuje Irina – Bruna trochu prudila a neváhala vystartovat, jakmile si nechránil záda. Bruno byl naopak zvědavý a rád by se kamarádil, ale útoky si rozhodně líbit nenechal. Spojování dle mého dopadlo dobře a bylo o mnoho méně divoké, než jsem čekal. Uvidíme, co přinesou další dny,“ zhodnotil zoolog Petr Haberland.
Už při seznamování přes mříže se ukázalo, že Irina zřejmě bude v páru „šéfovat“. Bruno se k ní přes mříže snažil dobývat, bouchal na vrata – a když jí došla trpělivost, ukousla mu kousek jazyka, který neopatrně strkal mezi mříže. „I z toho důvodu jsem dnes byla v pohotovosti, vybavená kompletní anestezií, kdyby bylo potřeba rány ošetřit,“ doplnila veterinární lékařka Lýdia Suková.
Jedenáctiletá Irina přicestovala do Děčína před čtrnácti dny. Na převoz přispěla veřejnost díky kampani s názvem Vezmeme Irinu do Děčína. Lidé si mohli zakoupit jednotlivé kilometry její trasy. Medvědice urazila 320 kilometrů, jeden kilometr vyšel na 200 korun. Cílovou částku vybrala zoo během pár dní.
Medvěd kamčatský nahradil v děčínské zoo medvědy grizzly, kteří byli do podzimu 2018 symboly zahrady. Poslední samice Helga uhynula v listopadu 2018. I Bruno do Děčína přišel z Brna, v roce 2019. Od té doby mu vedení zoo hledalo vhodnou samici. Na její příchod ho museli chovatelé připravit kastrací. „Chov medvědů kamčatských je koordinátorem chovu EAZA nedoporučen,“ vysvětlil Haberland.