Sobota 8. října 2022, svátek má Věra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. října 2022 Věra

Přivaděč z Děčína na D8 má vést přes území sesuvů, rizika zkoumají sondy

  12:27
Ve svahu nad Děčínem začal průzkum území, kudy by v budoucnu měl vést z Děčína přivaděč k D8, na který lidé čekají více než 30 let. Celkem 58 hloubkových sond nyní ověří pohyby půdy na území, kudy by měla vést silnice.

Snímky z roku 1914 přibližují obří sesuv, který tehdy ujel z vrchu Chmelík do údolí Chrochvického potoka u Děčína. Právě tudy se přitom zvažuje vedení jedné z tras děčínského přivaděče k dálnici D8. | foto: archiv geologa Vladimíra Cajze

Průzkum bude velmi důležitý, protože stavba nebude jednoduchá. Všechny tři varianty přeložky silnice I/13, tedy Chrochvická, Pastýřská a Malšovická, vedou složitým sesuvným územím, přičemž varianta Malšovická se dotýká jednoho z největších sesuvných území v celém Česku – oblasti Bohyně.

Hydrogeologický a inženýrsko-geologický průzkum v oblasti od Knínic po Děčín má trvat 13 měsíců a za více než 23 milionů korun ho zpracuje firma Geo Tac-GS, se kterou Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavřelo smlouvu.

„Třináct měsíců je podle projektu dostatečně dlouhá doba pro zajištění tohoto průzkumu. Upozorňujeme, že se nejedná o průzkum schválené, jednoznačně vymezené trasy pro projekční činnosti, ale o účelový průzkum všech uvažovaných variant pro rozhodovací proces EIA,“ říká mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Lokalitu v okolí Děčína geologové dlouhodobě sledují, ale toto sesuvné území nebylo nikdy systematicky prozkoumáno za pomoci vrtů. Podle map jsou zde rozsáhlé oblasti, kde jsou svahové nestability takzvaně „uklidněné“, „dočasně uklidněné“ i ty „aktivní“.

Sesuvy v oblasti

Snímky z roku 1914 přibližují obří sesuv, který tehdy ujel z vrchu Chmelík do...
  • 3. a 4. července 1736 došlo k sesuvu z vrchu Chmelík směrem do Krásného Studence. 
  • K dalším zaznamenaným posuvům došlo v roce 1770 na vrchu Výrovna (Hegenberg) a v Bohyni. Další pak v Javorech a v Bohyni 1817, 1823, 1850 a v roce 1900.
  • K největšímu sesuvu došlo pod Chmelíkem 30. března 1914, přičemž další pohyby pokračovaly až do 25. dubna. Bylo zničeno 24 hektarů lesů, 70 hektarů luk i polí. Okraj sesuvu zasáhl Krásný Studenec, kde bylo zničeno několik domů a kostel. Přehrazen sesuvem byl i Chrochvický potok a vzniklo zde velké jezero. 
  • Tři sesuvy ve 20. století poškodily železnici. V roce 1990 i silnici u Nového Oldřichova. 
  • 5. dubna 2019 sesuv porušil v Popovicích dům a silnici do Studence.

V minulosti zde také k několika sesuvům došlo. Katastrofický byl sesuv v Chrochvicích z roku 1914, při kterém bylo zničeno několik domů a na Chrochvickém potoce, dříve nazývaném Vels, vzniklo jezero.

Škody na místě pomáhala likvidovat armáda a lidé se sem chodili dívat několik měsíců. Sesuvy několikrát poškodily i zahrádkářské kolonie. I loni sesuv zavalil základy nově stavěného domu v Popovicích, nedaleko zastávky Na Skluzu.

„Riziko obnovení pohybů je v některých oblastech vysoké,“ píše se například ve zprávě České geologické služby z roku 2017, která dokumentovala území v rámci přípravy přeložky silnice I/13.

Celé sesuvné území pojmenované historicky geologem Janem Rybářem Bohyně zasahuje oblast Chrochvic, Vilsnice, Krásného Studence, Malšovic, Hlinné, Javor, Staré Bohyně a Borku.

Z nedávné studie odborníků Oldřicha Krejčího, Vladimíry Krejčí, Petra Kycla a Martina Palečka vyplývá, že řada oblastí je stále aktivních, většinou se však jedná o ony „dočasně uklidněné“ nebo „uklidněné“ svahové deformace.

Ovšem zmíněný chrochvický sesuv, kde se stala tragédie, je stále aktivní, dochází zde ke svírání Chrochvického potoka. Zde se celý svah do údolí také posouvá konstantní rychlostí až centimetr za rok.

O realizaci lze uvažovat nejdříve v letech 2028–2030

„Podle měření v roce 2017 byla rychlost pohybu v hloubce 17 metrů pod povrchem až 1 milimetr za měsíc,“ uvádí Petr Kycl z České geologiclé služby.

Při současném průzkumu by v oblasti mělo být provedeno 58 sond o celkové předpokládané délce 1 483 metrů. „Obecně je rozsah průzkumu rozprostřen na všechny tři uvažované varianty. Výsledky tohoto účelového průzkumu budou jedním z podkladů pro zpracování a doplnění dokumentace EIA,“ popisuje Ledvinová.

Kvůli přepracování dokumentace EIA k přeložce I/13 kraji přišlo až neuvěřitelných 86 připomínek.

Přepracovaná a doplněná dokumentace by podle ŘSD měla být do 21. ledna 2022 předána na krajský úřad k pokračování v procesu EIA, tedy vlivu na životní prostředí. Hotové stanovisko EIA by mělo být vydáno do července 2022.

15. července 2019

„Kdy bude známa definitivní trasa přivaděče, je těžké odhadovat, každá trasa má své odpůrce. V ideálním případě lze o realizaci uvažovat nejdříve v letech 2028–2030. Podle předběžných odhadů může celá stavba přivaděče stát zhruba pět miliard korun bez DPH,“ podotýká Ledvinová.

Přestože všechny trasy přeložky silnice I/13 procházejí územím s vysokou náchylností k sesouvání, i zde je možné stavět.

„Území v okolí Jílovského a Chrochvického potoka je pro liniovou stavbu v rámci celé republiky jedno z nejvíce rizikových. Pokud ale bude území velmi dobře prozkoumáno a bude se dlouhodobě monitorovat chování svahů, lze rizika minimalizovat. Stavba v takovém území ovšem bude extrémně náročná na čas i finance a bude velkou výzvou pro stavitele,“ upozorňuje Kycl.

  • Nejčtenější

Povolení pro obří tobogan na zahradě neplatí, kraj zrušil rozhodnutí Teplic

Příběh obřího toboganu v Kladrubech u Teplic, který si místní podnikatel Petr Kubík nechal loni v létě postavit bez...

Pardubice po demolici vedou extraligu, vítězí i Olomouc. Litvínov poprvé slaví

Hokejová extraliga během nedělního odpoledne nabídla v rychlém sledu dalších sedm duelů. A kromě čtyř remíz v základní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Liberec zničil Olomouc šesti góly. Vítězí i Sparta s Brnem, Kladno se trápilo

Osmé kolo hokejové extraligy pokračovalo dalšími čtyřmi zápasy. Tahákem chudšího pátečního večera byl souboj druhého...

Liberec poprvé tříbodový. Slaví i Litvínov, Vary spadly na dno tabulky

Liberečtí hokejisté se poprvé v novém extraligovém ročníku radují z tříbodového zisku. Na domácím ledě přejeli České...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé vlakem jezdí, ale nikdo nevybírá jízdné, zlobí se obce na škrtání spojů

Radnicím podél trati Slaný – Louny se nelíbí záměr ukončit na ni vlakovou dopravu. Středočeský kraj, který provoz vlaků...

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Národní banka vydala zlatou minci s motivy Litoměřic, vyrobila dvě varianty

Česká národní banka vydala zlatou minci v nominální hodnotě pět tisíc korun s motivy Litoměřic. Stalo se tak v rámci...

Bílina koupila nové kamery, systém pomůže odhalit i rušení nočního klidu

Radnice v Bílině na Teplicku rozvíjí kamerový systém, který má v části města zajistit klid. Na problematická území,...

Milimetrová práce se stovkami tun. Obří jeřáb usadil novou konstrukci mostu

Kompletní oprava železničního mostu přes řeku Ohři v Libočanech nedaleko Žatce, který je součástí trati Plzeň - Žatec,...

Na trati mezi Bílinou a Mostem našli mrtvého muže, patrně ho srazil vlak

V kolejišti za zastávkou Bílina Kyselka bylo v brzkých ranních hodinách nalezeno lidské tělo. Šlo o muže v seniorském...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejtěžší bylo Hance v jejích posledních dnech lhát, říká Margita o Zagorové

Je to pět týdnů, co odešla zpěvačka Hana Zagorová (†75), se kterou žil její muž Štefan Margita (66) třicet let. Pěvec...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

S Katarem na věčné časy. Česko se mu zřejmě bude muset upsat na desetiletí

Na drobný stát uprostřed Perského zálivu se nyní soustředí nebývalá pozornost. ČR a další evropské státy doufají, že...

Táňa Pauhofová porodila. Její manžel prozradil pohlaví a jméno dítěte

Slovenská herečka Táňa Pauhofová (39) se poprvé stala maminkou. Na sociálních sítích zveřejnila fotky s hudebním...