Nový majitel domu zvýšil nájem a zavedl kauce, nájemníkům se to nelíbí

  7:48aktualizováno  7:48
Nájemníkům panelového domu v Rakovnické ulici v Děčíně vadí vyšší nájmy i zavedení kauce. Podle nového majitele jsou nové smlouvy tvrdé proto, že ho ochrání v případě soudních sporů a brání se tak neplatičům. Spor řeší i město.

Obyvatelům děčínského paneláku se nelíbí opatření nového vlastníka domu. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Lidem se nelíbí, že jim majitel zvýšil nájmy o 20 procent, kritizují i nově zavedenou kauci ve výši 15 tisíc korun a měsíční platbu 800 korun za úklid domu a svícení na chodbách.

„Nelíbilo se mi, že vyhrožovali, že tu od listopadu bydlíme načerno v jejich bytě. Kam bychom před Vánoci s dětmi šli? Teď už mám novou smlouvu na tři měsíce, pak se uvidí. Platíme holý nájem za byt 3+1 pět a půl tisíce korun, se všemi poplatky 11 500 korun. To mi nevadí, jinde je to stejné nebo dražší, ale to jednání,“ uvedl nezaměstnaný Vlastimil.

Čtyřpodlažní panelový dům se sedmi vchody a 70 byty vlastní bytové družstvo Rakovnická od tohoto měsíce. 

„Nasadili jsme psychologicky tvrdé smlouvy, které nás chrání v případě soudních sporů. Neplatiči nás mohou snadno zničit, ale my chceme dům spravovat. Je 50 let neopravovaný,“ řekl Ladislav Matějček, děčínský podnikatel, správce bytového družstva a rovněž jeho spolumajitel.

„Smlouva je hodně přísná, zejména za nevyklizení bytu nebo pokud má někdo v bytě štěnice a nenahlásí to. Dostane výpověď a pokutu. Pracujeme ve vyloučených lokalitách, máme s tím zkušenost i úspěchy se získáváním práce pro některé obyvatele,“ dodal Matějček. 

Fotogalerie

Řada obyvatel s výší nových nájmů nesouhlasí. „Platila jsem se všemi zálohami 6 840 korun nyní to má být devět tisíc za byt 2+1. Nechápu placení úklidu domu,“ řekla rozzlobeně Anna. „Hodně lidí chce odejít, další zvažují žalobu,“ doplnila její sousedka.

Realitní kanceláře v okolí nabízejí pronájem od čtyř do šesti tisíc korun. „Naše nájemné je tržní. Za byt 1+1 čtyři tisíce, za 3+1 maximálně pět a půl tisíce. Po schůzce lidé pochopili, že nejsme zlatokopové, nyní dolaďujeme smlouvy k vzájemné spokojenosti,“ přiblížil Matějček.

Jedním z velkých sporů bylo i to, že zde žijí lidé, kteří mají smlouvy na dobu neurčitou. To družstvo chtělo změnit, ale po schůzce s nájemníky od toho ustoupilo.

„Nevěděli jsme, že tu je asi 15 seniorů, kteří mají smlouvy na dobu neurčitou. Vyjdeme jim vstříc, dostanou stejnou smlouvu,“ vysvětlil Matějček.

To potvrdila i Marie, která v domě, který původně patřil firmě Desta, bydlí půl století. „Pro nás se situace vyřešila, platí staré smlouvy, jen se o 20 procent zvýší nájem, na což majitel má podle právníků nárok. Původně jsem platila ve 2+1 nájem 2 870 a nyní 3 500 korun,“ sdělila Eva.

Primátor situaci kritizuje

Do sporu se vložilo také město. „Situace kolem domu v Rakovnické se mi absolutně nelíbí. Už teď jde o rizikovou lokalitu (nedaleko je problémová ubytovna v Zelené ulici, kde už nově příchozí obyvatelé nedostávají doplatky na bydlení – pozn. red.). Nehodlám připustit, aby se zhoršila bezpečnostní situace nebo životní podmínky lidí, kteří v domech žijí mnohdy desítky let. Společně s právním zástupcem města hledáme možnosti, jak jim pomoci,“ popsal nový děčínský primátor Jaroslav Hrouda.

Primátor zdůraznil, že pokud se prokáže nemorálnost či protiprávnost části nájemních smluv, bude vedení města postupovat nekompromisně.

Nyní původní i nové smlouvy nájemníků kontroluje děčínská občanská poradna. 

„Jakmile dojde k dohodě o nových smlouvách, budou předány k posouzení městskému právníkovi. Viděli jsme staré smlouvy na byt 3+1 s holým nájmem necelé dva tisíce korun. To opravdu není obvyklý nájem, některé smlouvy jsou hodně staré, podle jedné se naposledy nájem zvyšoval v roce 2012,“ poznamenala vedoucí občanské poradny Jarmila Dlouhá.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Růžička se s Chomutovem dohodl na předčasném ukončení smlouvy

Zarmoucený chomutovský trenér Vladimír Růžička.

 Trenér Vladimír Růžička opouští hokejový Chomutov, ač z jeho desetileté smlouvy uplynuly teprve čtyři roky. Klub po...

Další z rubriky

Za vraždu novorozence z popelnice v Teplicích dostala matka 15 let

Ústecký krajský soud poslal na 15 let do vězení 31letou ženu za vraždu...

Ústecký krajský soud poslal na patnáct let do vězení jednatřicetiletou ženu z Teplic. Uznal ji vinnou z toho, že loni v...

Dělníci překopli kabel, plavecký areál zůstal bez vody a musel zavřít

Rekonstrukce plaveckého areálu na Klíši měla podle původní smlouvy skončit do...

Plavecký areál v ústecké čtvrti Klíše musel přerušit provoz. Dělníci při opravě koupaliště přiléhajícího k plavecké...

Kvůli nízké ceně za parcely v Krupce podala opozice trestní oznámení

Policisté vyšetřují prodej pozemků v Krupce. Území známé jako Jabloňový sad o...

Opoziční sdružení Zdravá Krupka podalo trestní oznámení na členy zastupitelstva. Ti nedávno v tajném hlasování...

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.

Najdete na iDNES.cz