Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. července 2022 Prokop

Teplický soud odmítl umístit Ratha do mírnějšího oddělení věznice

  10:03
Teplický soud nevyhověl žádosti vězně Davida Ratha o přeřazení na oddělení s nižším stupněm zabezpečení. Podle senátu není důvod k takovému kroku přistoupit. Bývalý středočeský hejtman odsouzený za korupci v jednací síni chyběl.

Rath má podle dřívějších rozhodnutí trest odnětí svobody vykonávat ve vysokém stupni zabezpečení věznice s ostrahou. Věznice v Teplicích, kterou si vybral pro nástup, donedávna takové oddělení ani neměla zřízené. A Rath hned žádal o snížení stupně zabezpečení.

„Návrhu odsouzeného nelze vyhovět. Soud dospěl k závěru, že nyní nejsou dány skutečnosti k přeřazení,“ uvedla předsedkyně senátu Lucie Yakut.

Rath u jednání chyběl, dopředu požádal, aby se konalo v jeho nepřítomnosti. Soud to akceptoval.

Jeho advokát Roman Jelínek při přednesu žádosti poukazoval na to, že při zařazování do stupně zabezpečení byla v případě jeho klienta zohledněna jediná okolnost, a sice délka trestu, i když podle vyhlášky lze přihlížet i k jiným okolnostem.

„Samu délku s ohledem na další relevantní faktory nelze přeceňovat,“ podotkl Jelínek a zmínil například, že Rath není odsouzen pro násilnou činnost nebo že byl za dobu pobytu ve vazbě, kde strávil bezmála 18 měsíců, vždy kladně hodnocen.

Rozhodnutí o umístění Ratha, někdejšího středočeského hejtmana či ministra zdravotnictví, do vysokého stupně zabezpečení učinil ředitel věznice na základě doporučení odborné komise.

Státní zástupce Pavel Norek v jednací síni uvedl, že je potřeba přihlédnout především k tomu, že se dopustil vysoce společensky škodlivého jednání a že nevidí důvod k užití výjimky vyhlášky, která se okolnostmi pro zařazování vězňů zabývá.

Proti rozhodnutí nelze podat řádný opravný prostředek

„Soud nemohl na rozdíl od odsouzeného odhlížet od vysoké společenské závažnosti trestné činnosti. Z rozsudku vyplývá, že tuto činnost páchal sofistikovaně. Ani dosavadní vedení řádného života mu v páchání trestné činnosti nezabránilo,“ uvedla Yakut s tím, že pokud jde o chování ve vazbě, pak to nelze použít jako argument, protože podmínky vazby nejsou srovnatelné s výkonem odnětí svobody.

Proti rozhodnutí nelze podat řádný opravný prostředek. V úvahu teoreticky přichází jen ústavní stížnost. Advokát Jelínek ji nevyloučil. Podle něj Rath podal žádost především proto, aby mohl v rámci mírnějšího režimu pracovat.

David Rath si za mřížemi odpykává sedmiletý trest za korupci. Původně se očekávalo, že nastoupí do věznice v pražské Ruzyni, on však 7. října nakonec zvolil káznici v Teplicích, která je také jednou z takzvaně nástupních.

Jeho pobyt zde je už několik týdnů mediálně hodně sledovanou záležitostí. V rámci kontroly, kterou ve věznici v listopadu provedlo krajské státní zastupitelství, žalobci narazili na několik pochybení.

Jednalo se o porušení zákona o rovnosti práv vězňů, porušení ustanovení ohledně nošení vlastního oblečení a v neposlední řadě také chybu v umístění vězně.

Rath mohl nosit džíny na výtvarný kroužek

Pokud jde o první dvě zmíněné nesrovnalosti, vedení věznice je podle ústeckého státního zastupitelství ihned odstranilo.

Média už dříve přinesla informace, že Rath mohl místo erární matrace používat vlastní zdravotní a že mohl nosit džíny. Podle generálního ředitele vězeňské služby Petra Dohnala mohl Rath nosit džíny na výtvarný kroužek, což prý není nic neobvyklého.

K matraci se na začátku ledna vyjádřila Vězeňská služba ČR v obsáhlém prohlášení. Uvedla, že ředitel káznice matraci skutečně povolil a že ho v jeho rozhodování motivoval lidský přístup.

„Ředitel věznice, který je oprávněn v těchto věcech rozhodovat, takto učinil v dobré víře z preventivních, zdravotních a humánních důvodů, do doby komplexního posouzení a vyhodnocení zdravotního stavu lékařem vazební věznice, aby se vlivem případné prodlevy zdravotní stav odsouzeného nezhoršoval,“ stálo v prohlášení.

Vůbec nejzajímavější bylo třetí zjištění, a sice to týkající se umístění vězně. „Má trest odnětí svobody vykonávat se zařazením do typu vysokého stupně zabezpečení věznice s ostrahou, ačkoli však Vazební věznice Teplice takový oddíl neměla v době konání prověrky vůbec zřízen,“ uvedl šéf krajských státních zástupců Radim Kadlček.

Rath se stěhovat jinam nemusí

Petr Dohnal k tomu řekl, že vzhledem k Rathově žádosti o přeřazení do nižšího stupně bylo i podle příslušné vyhlášky správné počkat do rozhodnutí soudu a do té doby vězně nikam nepřemisťovat.

Vězeňská služba však v uplynulých dnech věznici změnila status z káznice se středním stupněm zabezpečení na tu s vysokým stupněm. Na tento náhlý krok reagovala slovy, že „změna profilace věznic je v zásadě běžná věc, která se děje“ a že tak reaguje na vývoj vězeňské populace.

Vzhledem k tomu se tak Rath nyní nemusí nutně stěhovat jinam.

Krajský soud v Praze v současné době ještě řeší takzvanou druhou větev Rathovy korupční kauzy. Státní zástupce pro někdejšího politika navrhl souhrnný trest minimálně 9,5 roku. Pokud by se s tím soud ztotožnil, v praxi by to znamenalo, že stávající sedmiletý by se zrušil a nahradil by se trestem o dva a půl roku delším.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Ústeckém kraji se volí v obvodech Ústí n. L. a Most.

Jaroslav Doubrava, Alena Dernerová, Alfréd Dytrt, Martin KrsekMartin Balej, Petr Nedvědický, Jan Paparega, Hana Aulická Jírovcová

  • Nejčtenější

Trojici soudí za stáčení tachometrů, stovky ojetin prodal největší český bazar

Ústecký krajský soud začal projednávat rozsáhlé podvody se stáčením tachometrů u ojetých vozů dovážených z ciziny....

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z litvínovského letiště je nudle. Hráči už nebudou skákat do zdi, těší Růžičku

Restaurace Nudle, legendární hokejová hospoda v Litvínově, si teď může svůj název vysvětlovat i nově. Podle ledové...

Průlom v českém fotbale. Varnsdorf má afrického investora, přinese peníze i hráče

Africký investor v českém profesionálním fotbale? Dohodnuto! Druholigový Varnsdorf už s ním podepsal smlouvu, ale v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Když dá člověk ruce pryč. Proměnu lomu po těžbě uhlí nechají na přírodě

Premium Krajina, kde dostane šanci divoká příroda. Řeč je o budoucnosti části území lomu ČSA na Mostecku, v němž má už v roce...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Ve firmě na Teplicku zasahovala policie, v dodávce se našla neznámá látka

V areálu společnosti Fluorit v Sobědruhách na Teplicku po poledni zasahovali policisté. Podle nich se tam v dodávce...

Přijeďte do oázy severu, lákají Teplice v klipu. Natáčel se déle než rok

Nové propagační video, které má upozornit na bohatý kulturní a společenský život v lázeňském městě, vypustila do světa...

Trojici soudí za stáčení tachometrů, stovky ojetin prodal největší český bazar

Ústecký krajský soud začal projednávat rozsáhlé podvody se stáčením tachometrů u ojetých vozů dovážených z ciziny....

Ústí si chválí klece na odchyt divočáků, musí je ale pravidelně stěhovat

Krajské město si pochvaluje odchytové klece, které mu od předloňského roku pomáhají v boji s přemnoženými divokými...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...