Neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. února 2020 Svatopluk

Teplický soud odmítl umístit Ratha do mírnějšího oddělení věznice

  10:03aktualizováno  10:03
Teplický soud nevyhověl žádosti vězně Davida Ratha o přeřazení na oddělení s nižším stupněm zabezpečení. Podle senátu není důvod k takovému kroku přistoupit. Bývalý středočeský hejtman odsouzený za korupci v jednací síni chyběl.

Rath má podle dřívějších rozhodnutí trest odnětí svobody vykonávat ve vysokém stupni zabezpečení věznice s ostrahou. Věznice v Teplicích, kterou si vybral pro nástup, donedávna takové oddělení ani neměla zřízené. A Rath hned žádal o snížení stupně zabezpečení.

„Návrhu odsouzeného nelze vyhovět. Soud dospěl k závěru, že nyní nejsou dány skutečnosti k přeřazení,“ uvedla předsedkyně senátu Lucie Yakut.

Rath u jednání chyběl, dopředu požádal, aby se konalo v jeho nepřítomnosti. Soud to akceptoval.

Jeho advokát Roman Jelínek při přednesu žádosti poukazoval na to, že při zařazování do stupně zabezpečení byla v případě jeho klienta zohledněna jediná okolnost, a sice délka trestu, i když podle vyhlášky lze přihlížet i k jiným okolnostem.

„Samu délku s ohledem na další relevantní faktory nelze přeceňovat,“ podotkl Jelínek a zmínil například, že Rath není odsouzen pro násilnou činnost nebo že byl za dobu pobytu ve vazbě, kde strávil bezmála 18 měsíců, vždy kladně hodnocen.

Rozhodnutí o umístění Ratha, někdejšího středočeského hejtmana či ministra zdravotnictví, do vysokého stupně zabezpečení učinil ředitel věznice na základě doporučení odborné komise.

Státní zástupce Pavel Norek v jednací síni uvedl, že je potřeba přihlédnout především k tomu, že se dopustil vysoce společensky škodlivého jednání a že nevidí důvod k užití výjimky vyhlášky, která se okolnostmi pro zařazování vězňů zabývá.

Proti rozhodnutí nelze podat řádný opravný prostředek

„Soud nemohl na rozdíl od odsouzeného odhlížet od vysoké společenské závažnosti trestné činnosti. Z rozsudku vyplývá, že tuto činnost páchal sofistikovaně. Ani dosavadní vedení řádného života mu v páchání trestné činnosti nezabránilo,“ uvedla Yakut s tím, že pokud jde o chování ve vazbě, pak to nelze použít jako argument, protože podmínky vazby nejsou srovnatelné s výkonem odnětí svobody.

Proti rozhodnutí nelze podat řádný opravný prostředek. V úvahu teoreticky přichází jen ústavní stížnost. Advokát Jelínek ji nevyloučil. Podle něj Rath podal žádost především proto, aby mohl v rámci mírnějšího režimu pracovat.

David Rath si za mřížemi odpykává sedmiletý trest za korupci. Původně se očekávalo, že nastoupí do věznice v pražské Ruzyni, on však 7. října nakonec zvolil káznici v Teplicích, která je také jednou z takzvaně nástupních.

Jeho pobyt zde je už několik týdnů mediálně hodně sledovanou záležitostí. V rámci kontroly, kterou ve věznici v listopadu provedlo krajské státní zastupitelství, žalobci narazili na několik pochybení.

Jednalo se o porušení zákona o rovnosti práv vězňů, porušení ustanovení ohledně nošení vlastního oblečení a v neposlední řadě také chybu v umístění vězně.

Rath mohl nosit džíny na výtvarný kroužek

Pokud jde o první dvě zmíněné nesrovnalosti, vedení věznice je podle ústeckého státního zastupitelství ihned odstranilo.

Média už dříve přinesla informace, že Rath mohl místo erární matrace používat vlastní zdravotní a že mohl nosit džíny. Podle generálního ředitele vězeňské služby Petra Dohnala mohl Rath nosit džíny na výtvarný kroužek, což prý není nic neobvyklého.

K matraci se na začátku ledna vyjádřila Vězeňská služba ČR v obsáhlém prohlášení. Uvedla, že ředitel káznice matraci skutečně povolil a že ho v jeho rozhodování motivoval lidský přístup.

„Ředitel věznice, který je oprávněn v těchto věcech rozhodovat, takto učinil v dobré víře z preventivních, zdravotních a humánních důvodů, do doby komplexního posouzení a vyhodnocení zdravotního stavu lékařem vazební věznice, aby se vlivem případné prodlevy zdravotní stav odsouzeného nezhoršoval,“ stálo v prohlášení.

Vůbec nejzajímavější bylo třetí zjištění, a sice to týkající se umístění vězně. „Má trest odnětí svobody vykonávat se zařazením do typu vysokého stupně zabezpečení věznice s ostrahou, ačkoli však Vazební věznice Teplice takový oddíl neměla v době konání prověrky vůbec zřízen,“ uvedl šéf krajských státních zástupců Radim Kadlček.

Rath se stěhovat jinam nemusí

Petr Dohnal k tomu řekl, že vzhledem k Rathově žádosti o přeřazení do nižšího stupně bylo i podle příslušné vyhlášky správné počkat do rozhodnutí soudu a do té doby vězně nikam nepřemisťovat.

Vězeňská služba však v uplynulých dnech věznici změnila status z káznice se středním stupněm zabezpečení na tu s vysokým stupněm. Na tento náhlý krok reagovala slovy, že „změna profilace věznic je v zásadě běžná věc, která se děje“ a že tak reaguje na vývoj vězeňské populace.

Vzhledem k tomu se tak Rath nyní nemusí nutně stěhovat jinam.

Krajský soud v Praze v současné době ještě řeší takzvanou druhou větev Rathovy korupční kauzy. Státní zástupce pro někdejšího politika navrhl souhrnný trest minimálně 9,5 roku. Pokud by se s tím soud ztotožnil, v praxi by to znamenalo, že stávající sedmiletý by se zrušil a nahradil by se trestem o dva a půl roku delším.

  • Nejčtenější

Mostecko terorizují stále častěji lupiči z řad dětí, počet přepadení stoupá

Kriminalita na Mostecku loni celkově vzrostla, ale zvlášť vyčnívá počet přepadení, jichž přibylo o polovinu. Stále...

Premium

Řízek: K fotbalu kalby patří. Prohýřil dva miliony, kvůli alimentům seděl

Třeba by válel za Barcelonu a teď jako rentiér potahoval z doutníku na pláži, jenže on místo toho obřími vrtáky proráží...

Litvínov přehrál v dohrávce Třinec a odpoutal se od extraligového dna

Hokejisté Litvínova porazili v domácí dohrávce 30. kola extraligy Třinec 5:2, díky čemuž se odpoutali z poslední příčky...

Kamion přeletěl na D8 svodidla, protijedoucí řidiče minul o centimetry

Jen pohotová reakce zachránila několik řidičů, kteří jeli minulé úterý po dálnici D8 směrem na Ústí nad Labem. Nedaleko...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na dně extraligové tabulky zuří bitva. Kdo nakonec dostane padáka?

Má za sebou téměř deset let v NHL, avšak poslední dva roky kvůli zdraví na hokej hleděl spíš v obleku jako televizní...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Po požáru v Teplicích skončilo sedm lidí v nemocnici, nadýchali se kouře

Při ranním požáru bytového domu v Teplicích hasiči evakuovali čtrnáct lidí. Sedm z nich se nadýchalo kouře a záchranky...

Tepličtí zachránci koček hledají nové místo, stěhování čeká 150 zvířat

Vlna solidarity se v minulých dnech strhla na podporu neziskové organizace Teplické kočky, která se stará o týraná,...

Tyran prostitutek je stále na svobodě a mění advokáty, soud se prodlužuje

Teplický soud řeší případ Miroslava Ch. obžalovaného z útoků na prostitutky. Poškozených je jedenáct. Dnes měly...

Do chemičky chodí s foťákem. Mají mě za blázna, ale je prostě krásná, říká

Když mu jeho děda dal první fotoaparát, stejně jako většina ostatních fotil hlavně přírodu a lidi. Časem si ho však...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...