ČSSD hledá primátora Ústí. Pomozte s výběrem

  13:44aktualizováno  13:44
Arno Fišera, Zuzana Kailová, Vít Mandík, Gustav Krov a Pavel Dlouhý. Ti jsou podle ČSSD připraveni zasednout po Janu Kubatovi na místo ústeckého primátora. Podle šéfa ústeckých sociální demokratů Arno Fišery bude do konce týdne jasno, kdo křeslo obsadí.

Ústecká ČSSD bezprostředně po vyhraných komunálních volbách. (16. října 2010) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Musíme najít někoho, kdo by tak odpovědnou roli zvládl. Jména ale budeme nejprve projednávat s naším koaličním partnerem," řekl Fišera a přiznal, že některá z uvedených jmen ODS vadí. Právě ODS je totiž staronovým koaličním partnerem ČSSD, která poslední komunální volby vyhrála.

SZSP: CHCEME MÍT VLIV

"Nebudeme mít zásadní vliv, ale některé věci ovlivňovat můžeme. Z hlediska optiky SZSP je současná koalice jediným řešením," řekl Zdeněk Kubec ze SZSP. Podle se jeho strana mohla zase na čtyři roky ocitnout v úplné opozici, nebo při podpoře ODS se snažit něco prosadit. "Tato varianta vyhrála," přiblížil důvody podpory staronové koalice Kubec.

Oběma stranám sice nechyběla k panování nad městem většina, ale do hry přibraly i Stranu Zdraví Sportu Prosperity (SZSP), která dostala 12 procent hlasů. "Sportovci" u sobotního odpoledního podpisu koaliční smlouvy oranžových a modrých však nebyli.

Fišera od začátku jasně deklaroval, že podobná sdružení a hnutí jsou pro něj nečitelná. Domluvil se tedy s ODS, která mu měla zaručit poslušnost "Sportovců". Občanský demokrat a vyjednavač za tuto stranu Jan Řeřicha tedy Fišerovi podpisy "Sportovců" na separátní smlouvě s ODS přinesl. "To je to, co jsem chtěl. Důležité pro nás je, že ODS řekne, my jsme se dohodli. Náš partner je ODS," přiblížil výsledky jednání Fišera.

KTERÝ KANDIDÁT ČSSD NA PRIMÁTORA SE VÁM ZAMLOUVÁ? HLASUJTE ZDE.

Pravicová koalice by byla křehká, míní SZSP

Stejně jako po volbách před čtyřmi lety, kdy na spadnutí byla koalice vítězné ODS a SZSP, i tentokrát se SZSP nepodařilo volební zisk přetavit v reálný vliv a sílu na radnici. To jim zaručovala pouze pravicová koalice s ODS a TOP 09, o které se tak od prvních chvil po zavření volebních místností jednalo.

TOP 09: JSME ZKLAMANÍ

Totální rozčarování z nové vlády v Ústí zavládlo v táboře TOP 09. "Byla to ODS, kdo přivedl do Ústí nad Labem primátora z ČSSD," komentoval uzavření koalice Jakub Zavoral z TOP 09. Strana čekala, co jí na sobotním jednání ODS nabídne. "Vzápětí ale bylo rozhodnuto o koalici s ČSSD," komentoval Zavoral. "Topka" přitom i v sobotu byla ochotna se SZSP jednat, přestože o ukončení vzájemné spolupráce se její zástupci dozvěděli z médií.

"Bojovali jsme do poslední chvíle. Všechna jednání, která směřovala k pravicové koalici, měla ale většinu jediného mandátu. Vzhledem k nevyrovnanosti jednoho z partnerů se ale zdála neřešitelná. Proto jsme se ve čtvrtek rozhodli s TOP 09 ukončit jednání. Pak se situace posunula," uvádí šéf SZSP Zdeněk Kubec.

Podle Řeřichy bylo toto rozhodnutí "Sportovců" smrtelnou ranou pravicové koalici. V sobotu dopoledne se podle něj ODS snažila situaci pro pravici ještě zachránit, vyjednavači prý ale byli ze strany SZSP ujištěni, že s TOP 09 jít nechtějí.

"Jelikož jsme měli signály o jednání o koalici ČSSD a TOP 09 s tichou podporou KSČM, dostali jsme mandát k jednání s ČSSD. Díky tomu má teď pravice v radě 6 křesel a ČSSD 5," komentoval výsledek Řeřicha.

"V Ústí se přestane betonovat a začneme šetřit," TVRDÍ ARNO FIŠERA Z čssd

Arno FišeraCo může ČSSD změnit na magistrátu? Příliš asi ne, když jste se opět dohodli s ODS a vláda se v podstatě nemění.
My bychom rádi, aby se něco změnilo. Bouřlivé období betonování se utlumí. Podařilo se dohodnout, že obvodní radnice by měly mít více pravomocí, aby se hlavně ony staraly o to, co je trápí, tedy o čistotu a bezpečnost. Chceme, aby vedení radnic nebylo jen loutkovými postavami. Dalším naším velkým cílem je doplnit zastaralý vozový park MHD.

Na kolik starostů budete mít v městských obvodech nárok?
Smlouva to říká, ale jména ještě na stole nejsou. Budeme mít tři místostarosty a jednoho starostu. Na Severní Terase to bude pan Macík. Místostarosty budeme mít v Neštěmicích, v obvodu Střed a na Střekově.

Co bude pro vás v prvním roce vlády prioritou?
Říká se, že ČSSD vždy jen něco rozdává. Já si to nemyslím, nejsem zastánce rozdávání. Ekonomika hospodaření je pro nás jednoznačnou prioritou. Dnešní doba si to žádá, musíme šetřit a může to znamenat i úspory v městských organizacích. Musí hospodařit efektivněji.

ODS a ČSSD vládly pospolu čtyři roky, nebojíte se, že se vám pokračování vymstí? Proti ODS volilo dost lidí. Nebojíte se, že za čtyři roky propadnete i vy?
Osobně jsem si myslel, že když jsou lidé hladoví po změně, tak nebudou volit různá hnutí, která se posléze ukážou slabá. Ale senátní volby ukázaly, že zavedená značka je skutečně nejschopnější pro města a kraje něco udělat. Já jsem zastáncem většinového systému, kdy vítěz bere vše, čímž by se problémy s domluvou s malými stranami odstranily. Pokud by vyhrála ODS, tak by vládla ODS a pak by jí to voliči spočítali, jako to spočítají nám. Pokud ale někdo skutečně neudělá nic se systémem, kdy život ve městech mohou přes malé strany ovlivňovat nejrůznější lobbistické skupiny, nejde vše jednoduše.

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Děti z tábora na Lounsku otrávila bakterie, která v jídle produkuje jed

Že jíte doma těstoviny celkem často? Na Valentýna vyberte ty ve tvaru srdíček a...

Hygienici objevili ve vzorcích potravin z kuchyně dětského tábora v Žerotíně na Lounsku, kde tři desítky dětí postihly...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Další z rubriky

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Není voda, přesto přívoz ve Velkém Březně posadila na břeh velká vlna

Přívoz ve Velkém Březně má dvojí potíže, nejprve přišel o kotevní lano, teď...

Loď na suchu a sezona téměř na odpis. Velké problémy letos provázejí přívoz přes řeku Labe ve Velkém Březně nedaleko...

Roudnický most čeká oprava, spojení by mohla zajistit provizorní lávka

Lidé z Vědomic přes most denně dojíždějí do práce nebo k lékaři a děti přes něj...

Obce v okolí Roudnice a Ústecký kraj se začaly připravovat na dopravní komplikace spojené s opravou historického mostu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz