"Nesouhlasíme, kdy a jakým způsobem nám bylo grantové řízení oznámeno. Nejsme schopni naplnit podmínky grantu a nechceme se jako divadlo vystavovat případnému postihu za nedodržení těchto podmínek," uvedl ředitel Činoherního studia Vladimír Čepek.
Podle posledních informací si žádost o grant nepodal nikdo. V tuto chvíli tak má město volných osm milionů korun, ze kterých se má letos zajistit 120 představení studiové formy činohry. Co s těmito penězi bude, není jasné.
"Vedení města vyslovuje politování nad tím, že se pro nezodpovědný přístup ředitele a uměleckého šéfa Činoherního divadla města Ústí nad Labem o.p.s. nepodařilo obnovit divadelní provoz," uvedla mluvčí města Romana Macová v reakci na rozhodnutí souboru neúčastnit se grantu.
Magistrát už dal i najevo, že se souborem v jeho současné podobě příliš nepočítá. "Bohužel nevidíme v tuto chvíli v kolektivu Činoherního divadla osobnost, nebo osobnosti, se kterými bychom byli schopni jednat a dospět k racionálnímu řešení," prohlásil radní Pavel Dlouhý z ČSSD.
Město vybírá ze čtyř variant, co dál
Podle mluvčí Macové město nyní "podnikne kroky, které zajistí budoucnost činoherního umění v Ústí nad Labem a zachování a další rozvoj tradice Činoherního studia". Radnice má podle ní připravené čtyři varianty, jak toho dosáhnout. Jaké to jsou, však představitelé města říct nechtěli.
"V průběhu několika málo dní vybereme tu nejvhodnější," poznamenal jen radní Dlouhý. Možnost, že by radnice ustoupila od grantu a poskytla činohře původní přímou dotaci, však vyloučil.
Soubor avizoval, že se v příštích dnech bude snažit setkat s co nejvíce zastupiteli města. Stihnout to chce do 3. března, kdy je zasedání zastupitelstva.
"Je to proto, abychom jim osobně vysvětlili důvody, proč nebylo možné se do grantu přihlásit," sdělila mluvčí činohry Jana Válková.
Schůzky se zastupiteli mají posloužit i k tomu, aby je umělci přesvědčili ke zrušení grantu a schválení přímé dotace. Zastupitelstvo totiž tuto možnost má a pro soubor je to poslední možnost na záchranu. Pokud zastupitelé 3. března nebudou hlasovat ve prospěch Činoherního studia, soubor v nynější podobě neodvratně směřuje k zániku.
Souboru hrozí insolvence
"Činoherní studio by se pak 15. března dostalo do insolvence," potvrdil MF DNES umělecký šéf činohry Filip Nuckolls.
V insolvenci by se potom začal vypořádávat majetek obecně prospěšné společnosti Činoherní divadlo Ústí nad Labem, jak se soubor oficiálně jmenuje, aby se umořily dluhy vůči zaměstnancům a soubor by se pravděpodobně začal rozpouštět.
Umělcům se však bude podpora mezi zastupiteli hledat těžko. V zastupitelstvu má totiž rada města sice nepřehlednou, ale přeci jen většinovou podporu.
Umělecký šéf Činoherního studia Nuckolls však stále věří, že scénu, jak ji zná veřejnost, lze zachovat. "Ta šance je malá, ale naděje k jednání je," podotkl Nuckolls.
Soubor na čtvrteční večer svolal besedu v klubu Mumie, kde chce své kroky vysvětlit veřejnosti.