Kostel sv. Jakuba Většího v Mrzlicích u Bíliny byl postaven koncem 17. století, od roku 2013 prochází postupnou renovací. Naposledy se opravily schody na věž, díky čemuž na ni mohou vystoupat turisté. Věž nabízí zajímavý pohled na Mosteckou pánev a Krušné hory. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Kostelní věž s výhledem na Krušné hory se po opravě otevřela turistům

  • 2
Vedení Hrobčic na Teplicku pokračuje v postupné opravě kulturních památek ve svých spádových obcích. Po rekonstrukci je nově přístupná vyhlídková věž kostela v Mrzlicích, obnovena je také barokní brána na hřbitově v Chouči, o jejíž renovaci se postaral umělecký štukatér a sochař Karel Kaliba.

„Práce trvaly dva měsíce. Brána byla v havarijním stavu, na několika místech se musela dozdít a do prázdné niky byl vložen erb,“ sdělila Jana Syslová, starostka Hrobčic, pod které Chouč spadá.

Fotogalerie

„Brzy sem doplníme ještě původní kovanou bránu, která už je připravená. Cena zakázky byla 320 tisíc korun, z toho 200 tisíc pokryla dotace z ministerstva zemědělství. Zbytek jsme platili z rozpočtu obce,“ dodala Syslová.

Opravenou bránu obec odhalila u příležitosti 12. ročníku setkání rodáků a přátel Hrobčicka, kteří se zúčastnili i slavnostního zpřístupnění nově zrekonstruované vyhlídkové věže v mrzlickém kostele sv. Jakuba z konce 17. století. Ten prochází postupnou renovací dokonce už od roku 2013.

„Tehdy byl v žalostném stavu, ale postupně se mění k lepšímu. Teď už došlo i na schodiště do vyhlídkové věže,“ vysvětlila Syslová.

„Prostředky na jejich opravu poskytl Česko-německý fond budoucnosti, část zaplatila obec a část byla od německých rodáků, kteří se teď přijeli podívat na slavnostní otevření,“ dodala starostka Syslová s tím, že celkové náklady na opravu věže byly 250 tisíc korun.

Věž kostela sv. Jakuba Většího bude otevřena po celý rok

Vyhlídková věž mrzlického kostela bude otevřena po celý rok, zájemci se však musí předem objednat u správce, který má od objektu klíče. „Kostel je dobře položený, takže je z něj nádherný výhled na Mosteckou pánev a Krušnohoří,“ pozvala starostka na prohlídku památky.

Na ochozu pod věží si zároveň návštěvníci mohou prohlédnout stálou expozici snímků, jež mapují průběh rekonstrukce kostela od roku 2013. Zpřístupnění vyhlídkové věže navíc není poslední úpravou, která tuto sakrální památku čeká.

„Stále je na čem pracovat, rádi bychom ještě zprovoznili hodiny, které ve věži kdysi bývaly. Pak zbývá dodělat nějaké stavební práce, elektrifikaci a osvětlení. A v budoucnu bychom rádi opravili i fasádu,“ podotkla Syslová.

Hrobčicím se nedávno podařilo zachránit i další památku, z vlastních prostředků totiž dokončily rekonstrukci původního špejcharu v areálu historické tvrze z druhé poloviny 16. století.

„Letos začal sloužit hasičům a zaměstnancům údržby obce,“ pochlubila se starostka.