„Původní expozice byla zastaralá. Mnozí návštěvníci tam už ani nezavítali. Proto jsme se rozhodli tento prostor zmodernizovat a věříme, že medúzy budou pro návštěvníky velkým lákadlem,“ uvedla ředitelka zooparku Věra Fryčová s tím, že chomutovský zoopark je jedinou zoo v České republice, která samostatné medúzárium má. Jedno akvárium se žahavci má Zoo Praha.
Přestavba pavilonu včetně pořízení akvárií a živočichů stála 2,6 milionu korun. Akrylová akvária vyrobená v Japonsku jsou uvnitř zaoblená, protože medúzy nejsou příliš dobří plavci a v hranatých akváriích by se nedokázaly dostat z jejich rohů.
„Proud kopíruje tvar akvária, takže medúzy jsou pouze unášeny tím proudem. V největším akváriu jsou proudy dva, které jdou proti sobě,“ uvedl chovatel medúz Adam Krampera, který zooparku pomohl medúzárium vybudovat a dodal živočichy.
„Chov medúz je extrémně náročný. Jsou velmi citlivé na kvalitu vody. Ta musí být slaná. Jakýkoliv výkyv může zapříčinit jejich úhyn,“ upozornila Fryčová s tím, že všechny medúzy jsou mláďata a v průběhu následujících týdnů ještě povyrostou.
Chovatelé je krmí artemiemi, tedy drobnými korýši, které si v zázemí medúzária sami chovají. Některé druhy medúz se budou moci rozmnožovat i v uměle vytvořených podmínkách.
V zooparku jsou k vidění medúzy, které žijí především ve Středozemním, Baltském nebo Severním moři, případně v okrajových oblastech Rudého moře a Atlantiku.
Do zooparku loni zavítalo téměř čtvrt milionu lidí. Medúzy nejsou jedinou letošní novinkou, na jaře se otevře vylepšená expozice venkovních terárií.