Soud uložil jedné z učitelek podmínečný trest na 11 měsíců, další odešla s devítiměsíčním a třetí s půlročním. Všechny také odcházejí se zákazem činnosti na 24 měsíců, který spočívá v zákazu práce s dětmi do šesti let a s postiženými dětmi.
Poškozené soud odkázal s nároky na odškodnění na řízení v občanskoprávních věcech.
„Všechny obžalované byly v rámci svého vzdělání a své pracovní činnosti seznámeny, jak pečovat o děti se speciálními potřebami. Měly informace od rodičům, jak s dětmi zacházet a jaké jsou jejich potřeby a co na ně platí. Měly tak dostatek informací, jak s těmito dětmi pracovat,“ řekla samosoudkyně Iva Dvořáková.
Máčení ve vodě, bití botami. Učitelky soudí za ubližování dětem ve školce![]() |
Odborníci uváděli, že křik či jiný nátlak nemá na děti žádný výchovný efekt, a to platí právě i u dětí s diagnózami.
Soud má za to, že chování obžalovaných a jejich výchovné metody nebyly v souladu s požadovanými postupy, jak s dětmi pracovat. Obžalované dobře věděly, že děti, které nemluvily, se nebudou moci svěřit, co se jim ve školce přihodilo.
Rozsudek není pravomocný, obžalované si ponechaly lhůtu na odvolání a totéž udělala i obžaloba.
„Dokazování jednoznačně potvrdilo skutečnosti, na jejichž podkladě byla obžaloba podána,“ uvedla v závěrečné řeči státní zástupkyně Iveta Přecechtělová a dodala: „Za rozhodující důkazy považuji výpovědi zaměstnanců školky, rodičů a výpovědi lékařů a dalších odborníků,“ uvedla.
Někdejší kolegyně obžalovaných popisovaly, že se jim nelíbilo, jak obžalované s dětmi nepřiměřeně až velmi hrubě jednají. Některé z nich daly ve školce výpověď, protože nabyly dojmu, že proti chování obžalovaných vedení školky nezakročilo.
Obžaloba ženy vinila z toho, že děti dostávaly od jedné z nich úkoly, které nemohly splnit. Pokud je nesplnily, nechávala je obžalovaná nehnutě sedět, aby si nemohly hrát.
Byly přísnější, řekla kolegyně o učitelkách. Ty soudí za ubližování dětem![]() |
Předškoláci museli snášet hysterický křik, máčení ve studené vodě, bití, nucení do jídla do pozvracení, hrubé buzení po poledním spánku, vláčení, museli plnit úkoly, které nebyli schopni zvládnout, či sedět bez hnutí pod hrozbou trestu, obžalované děti také hrubě vláčely jak ve třídě, tak venku při vycházkách.
Běžný byl velmi hlasitý křik vůči dětem. „Po hrubém chování mívaly děti na těle modřiny,“ zmínila Přecechtělová v závěrečné řeči a dodala: „Chování obžalovaných mělo u dětí za následek, že se pomočovaly, měly nechuť chodit do školky, měly strach ze tmy.“
Podle žalobkyně si děti ponesou následky
Nevhodné chování učitelek podle obžaloby děti traumatizovalo a podle žalobkyně si ponesou následky.
„U dětí, které měly na starosti a které měly různá postižení, například poruchy autistického spektra, downův syndrom, ataky zlosti, děti, které nemluví, mohly obžalované způsobit narušení jejich psychického zdraví, kdy v důsledku takového jednání se děti mohly výrazně opožďovat v rozvoji chápání a učení se,“ uvedla žalobkyně.
Podle zákona učitelkám hrozilo v případě uznání viny za přečin ohrožování výchovy dítěte až pětileté vězení. Žalobkyně ale pro ně navrhla podmíněné tresty vzhledem k jejich dosavadní trestní bezúhonnosti.
Obžalovaným naopak podle žalobkyně přitížilo, že využily bezbrannost svěřených dětí. „Společenskou škodlivost jednání obžalovaných považuji za velmi vysokou,“ uvedla Přecechtělová.
Učitelky viněné ze šikany dětí soudí už skoro dva roky, zbývá jediná svědkyně![]() |
Obzvlášť nevhodně se učitelky měly podle obžaloby chovat k dětem s hendikepem. „Chlapce, který byl nepohyblivý na vozíčku, vyndala obžalovaná z vozíku, opřela ho o židli se slovy, že pokud spadne, tak si to vypije. Děti před odchodem na vycházku bila botami do kotníků, když se nedokázaly samy obout. Nutila děti do jídla, a když nechtěly jíst, donutila je sníst například slupky od jablka,“ popisuje obžaloba chování jedné z učitelek.
Postižené děti obžalované také nutily, aby se oblékaly samy a nijak jim s tím nepomohly. Děti to nebyly schopné zvládnout a učitelky proto na ně křičely.
Když byly děti na školkové zahradě, obžalované se jim podle svědectví nevěnovaly a nehlídaly je. Jednou se stalo, že jedno z dětí ze zahrady uteklo a došlo domů přes frekventovanou silnici.
16. ledna 2023 |