Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Z opuštěných chomutovských lázní by se mohlo stát centrum sportu i kultury

  7:07
Radnice v Chomutově už ví, jak by se mohly proměnit chátrající městské lázně s plaveckým bazénem. Z monumentální budovy z 80. let minulého století, která je od roku 2012 opuštěná, by se mohlo stát multifunkční centrum s knihovnou, koncertním sálem a wellness centrem.

Přišli s tím architekti ze studia Vrtiška a Žák, u nějž si nástin revitalizace lázní magistrát objednal. Tým architektů na něm pracoval více než rok.

„Stáli jsme před otázkou, zda objekt zbourat, či ponechat. Jsme rozhodně proti demolici, stavba má více kvalit. Od výstavby byly lázně v provozu jen 32 let a to je hrozně krátká doba, aby byla takto kvalitní stavba odsouzena k zániku,“ poznamenal architekt Roman Vrtiška.

On i jeho kolegové zanalyzovali současný stav města se zhruba 50 tisíci obyvateli, jeho úskalí a potřeby. Jejich plán pracuje s většinovým ponecháním původního objektu a návratem kulturního a sportovního vyžití.

Architekti chtějí zachovat nosný skelet budovy ze železobetonu, který je velmi kvalitní, a část původních bazénových ploch včetně 50metrového bazénu. Naopak navrhují zbourat přední předimenzovanou administrativní budovu a místo ní vytvořit vstřícný vstupní prostor.

Nebojí se používat moderní materiály – nový plášť budovy navrhují z transparentního materiálu, který by plnil funkci izolace a současně propouštěl světlo. Interiér rozčlenili do několika samostatných prostorových bloků – sportovní sály vhodné třeba pro taneční školu, tělocvičnu, počítají i s wellness centrem.

V 50metrovém bazénu navrhují vytvořit koncertní sál pro 300 návštěvníků a prostor pro městskou knihovnu. Ponechali by bazénové prvky, například stávající skokanskou věž, jež by se mohla stát jedním z charakteristických prvků budovy. Aby byl celek funkční, je podle nich nutné propojit komerční a nekomerční část. V objektu by proto byly i prostory k pronájmu pro restauraci či kavárny.

Odvážný návrh záchrany městských lázní má být podle vedení města prostředkem, jak okresní město dostat na mapu současné evropské architektury.

„Chceme jasně ukázat, že sledujeme evropské trendy a že kvalitní architektura přinese do města nové hodnoty,“ uvedl náměstek primátora David Dinda (Nový Sever).

„Byl jsem zastáncem toho, že pokud nenajdeme řešení co s lázněmi do deseti let od jejich uzavření, měly by se zbourat. Poté co jsem se seznámil s návrhy architektů, jsem pro jejich revitalizaci,“ řekl primátor Marek Hrabáč (ANO).

V 80. letech patřily lázně k nejmodernějším v kraji

Podle Dindy je dalším krokem studie proveditelnosti, která stanoví možné náklady na rekonstrukci, ekonomický provoz, součástí by byla i diskuse s případnými budoucími provozovateli.

V městském rozpočtu jsou na to vyčleněny dva miliony korun. To, zda se město k revitalizaci rozhodne, projednají zastupitelé. Pokud ano, následovala by zřejmě architektonická soutěž.

Na financování revitalizace lázní by chtěl magistrát využít dotace. „Podařilo se je zapsat na seznam brownfieldů, takže jsme připraveni žádat o dotace. Nyní jsme odstartovali diskusi, jakým způsobem lázně zachránit. Náklady jdou do stovek milionů, proto počítáme, že případná rekonstrukce by byla financována vícezdrojově, ne pouze z rozpočtu města,“ sdělil Dinda.

Městské lázně s padesátimetrovým bazénem patřily v 80. letech k nejmodernějším v kraji, výstavba vyšla na 90 milionů. Smysl pozbyly ve chvíli, kdy byl postaven sportovní komplex v lokalitě Zadní Vinohrady s akvaparkem.

Od té doby se vede diskuse, co s opuštěnou budovou. Padly návrhy od demolice po využití na botanickou zahradu či sportovní centrum. Část veřejnosti by si přála původní funkci bazénu obnovit. Podle radnice by ale bylo neekonomické provozovat dva plavecké areály.

  • Nejčtenější

Na D1 bouralo přes třicet aut, dálnice po několika hodinách opět stála

Na dálnici D1 na Vysočině se během úterý stalo 16 dopravních nehod. Zranil se při nich lehce jeden člověk, což policie...

Recidivista ukradl za dva měsíce 75 kilo kebabu, všechno snědl

Na dobrý domácí kebab dostal chuť mladý lounský recidivista. Maso však nechtěl jíst někde na ulici a hlavně za něj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ikona Českého středohoří se dál rozpadá. Na hrad Košťálov je vstup zakázán

Hrad Košťálov, jedna z ikonických dominant Českého středohoří, mizí před očima. Léta zanedbávaná památka, která však...

Naháč z Ústí nad Labem opět vyrazil do ulic, měl namířeno na psychiatrii

Muž, který se opakovaně pohybuje nahý na ulici, zaměstnává strážníky v Ústí nad Labem. Před týdnem hlídce u kruhového...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byty ve vyloučených lokalitách stály Most už 65 milionů, teď má obří nabídku

Šedesát pět milionů korun dosud utratil severočeský Most za byty, které vykupuje od soukromých majitelů v sociálně...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Výbuch muničáku v Bílině zavinili nedbalí policejní pyrotechnici, říká obžaloba

Krajské státní zastupitelství podalo obžalobu na dva policejní pyrotechniky kvůli výbuchu muničního skladu v Bílině na...

Srážku s kamionem na Ústecku nepřežili dva lidé. Další dva jsou zranění

Při pondělní dopravní nehodě na silnici číslo 62 mezi Ústím nad Labem a obcí Povrly zemřeli dva lidé. Další dva jsou po...

Oprava fasády zasáhne do sezony, novogotický zámek ale zůstane přístupný

Rekonstrukce fasády zámku v Klášterci nad Ohří bude pokračovat i v letošním roce. Vnější stěny památky jsou poškozeny...

Recidivista ukradl za dva měsíce 75 kilo kebabu, všechno snědl

Na dobrý domácí kebab dostal chuť mladý lounský recidivista. Maso však nechtěl jíst někde na ulici a hlavně za něj...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...