Předmětem sporu se stalo 20 hektarů pozemků v areálu bývalé skládky v Pražské ulici. Ty v roce 2021 město pronajalo společnost Adi Fuel, která tam má pronajatý další menší pozemek, na kterém se chystá vybudovat linku na zpracování odpadových plastů, ze kterých bude vyrábět průmyslový olej.
Elektrickou energii má lince dodávat solární elektrárna, která má vzniknout právě na dvaceti hektarech. Loni v listopadu chomutovští radní schválili převod nájemní smlouvy k pozemkům na solární elektrárnu na společnost Energocentrum Chomutov. Nájemné je stanoveno na téměř dva miliony ročně bez DPH.
„Podle informací z veřejných registrů se jedná o společnost, která vznikla v květnu 2021. Dle poslední účetní uzávěrky je firma v minusu a nemá žádný kapitál. Není tedy vůbec zřejmé, z jakých zdrojů bude uvedená společnost hradit předepsané nájemné,“ upozornil v tiskové zprávě lídr PRO Chomutov Marian Bystroń s tím, že se tak město vrací k podezřelým praktikám z minulých let, kdy mu vládla ODS.
„Není to tak dlouho, co se Chomutov stal známým kvůli skandální smlouvě na pronájem Kamencového jezera na padesát let za pár korun,“ poznamenal Bystroń.
Vedení města pochybnosti odmítá. „Srovnávat tento projekt s pronájmem Kamencového jezera je zcela absurdní. Pronajali jsme uzavřenou městskou skládku k zajímavému podnikatelskému záměru, který může vyřešit přebytek plastového odpadu množícího se všude kolem nás. Elektřinu pro tento provoz si společnost chce vyrábět z obnovitelných zdrojů, což považuji za chvályhodné obzvlášť v dnešní době,“ reagoval primátor Marek Hrabáč (ANO) s tím, že pokud nebude firma plnit závazky, má město mechanismy, jak smlouvu ukončit.
A o co jde. Koncern ADI chce v Chomutově postavit linku z kontejnerových pyrolýzních jednotek, která zahříváním až na 400 stupňů Celsia přemění nadrcený plastový odpad na průmyslový olej. Ročně chce zpracovat přes 1 300 tun plastového odpadu. Chomutovská opozice již dříve projekt označila za „spalovnu v přestrojení“.
Řeší se dopad na životní prostředí
Kdy linku spustí, není jasné. S vývojem technologie začala společnost již před lety, testovala ji právě v Chomutově v areálu tamní soukromé teplárny. V tuto chvíli běží proces EIA, který vyhodnocuje dopady na životní prostředí.
„Nyní očekáváme další postup s dokumentací EIA. Ale jsme připraveni pokračovat dále a postupovat k realizaci. Na technickém vývoji pracujeme nepřetržitě, a tak je realizace projektu logické východisko, které posune nás i obor recyklace dopředu,“ uvedl zástupce firmy Eduard Wipplinger.
Energii na provoz linky chce brát z obnovitelných zdrojů, ze slunce. To, že solární elektrárnu nakonec vybuduje jiná firma, město prý vědělo. Důvodem má být snazší cesta k financování od banky. „Tato skutečnost nebyla městu neznámá a společnost ADI Fuel ji avizovala již při podpisu nájemní smlouvy,“ upozornila tisková mluvčí chomutovského magistrátu Marie Heřmanová.
Opozice se pozastavila také nad tím, že o předmětné pozemky měly zájem i další investoři, kteří tam chtěli také vystavět fotovoltaickou elektrárnu. Územní plán to ale podle magistrátu neumožňuje.
„Energii získanou z obnovitelných zdrojů je nutné spotřebovat přímo na místě. Z tohoto důvodu jsou jakékoliv další nabídky na případnou výstavbu samostatné komerční fotovoltaické elektrárny v tomto místě irelevantní. Pro takový záměr nelze pozemky pronajmout,“ dodala Heřmanová.