Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. prosince 2022 Julie

Jestli budu odvolaný? Počítám se vším, říká po požáru šéf Českého Švýcarska

Poslouchá kritiku a uvědomuje si, že ve funkci může skončit. Nejen o tom mluví Pavel Benda, šéf Národního parku České Švýcarsko, v rozhovoru s MF DNES po ničivém požáru. „S hasiči jsme se nejprve dohodli, že budou hlídat okraj a střed se nechá kontrolovaně vyhořet,“ popisuje začátek všeho.

Ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda sleduje zkázu ve Hřensku. (26. července 2022) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Co se stalo, že požár zachvátil tak ohromnou plochu?
Nejdřív musím upozornit, že my jako správa parku neurčujeme, co a jak se bude hasit. To je v kompetenci hasičů. Ale když začalo hořet, byl jsem na místě celý den. Aktivně se hasilo a vypadalo to, že hasiči mají požár pod kontrolou. Pak začalo silně foukat a vítr roznesl žhavé uhlíky ze středu požáru na další místa, přešel do korun zelených stromů a odtud dál. Věřím tomu, že kdyby nezačalo tolik foukat, oheň by zůstal v lokalitě Malinový důl. Těžko říct, jestli jsme my nebo hasiči měli udělat něco jinak, na závěry je ještě brzy.

V jakém stavu je území zasažené požárem teď? Hrabanka, která se tam tvořila desítky let, odhořela. Jaká bude obnova lesa?
Po zkušenostech z minulých požárů bude obnova poměrně rychlá. Už teď na některých místech obráží zelená tráva z trsů, které zůstaly. Samozřejmě budou plochy, kde regenerace bude trvat delší dobu. Na spálených plochách začne velmi brzy prorůstat bylinná vegetace a začnou růst břízy, osiky. Bude to hodně dynamické a každé místo se může chovat trochu jinak i s ohledem na členitost území.

Necháte obnovu na přírodě, nebo jí trochu pomůžete?
Myslím, že to bude kombinace obojího. Na území parku jsou velké plochy, které jsou buď nepřístupné nebo velmi obtížně. Abychom tam vysazovali nějaké stromky, je naprosto nereálné. A pak jsou velké plochy, které jsou kompletně vyhořelé a do toho sázet stromky je hloupost. Musíme je nechat nejdříve zarůst bylinnou vegetací, pak ‚pionýrskými‘ dřevinami, které udělají vhodné mikroklima. Vytvoří se vlhké prostředí a stín, změní se kyselost půdy. Pak začnou nalétávat další generace dřevin, jako například duby nebo buky, které samozřejmě v tom příznivějším mikroklimatu budou líp prosperovat, než kdybychom je my teď na spáleniště vysázeli. Na jižně exponované stráni může být za slunečného počasí teplota až 50 stupňů, tam vysazené stromy nemají šanci na přežití.

Park byl časovaná bomba, štve lidi, které těsně minul oheň. Viní „zelený Tálibán“

Než na spálená místa pustíte turisty, musíte je prohlédnout a zkontrolovat třeba skály. Máte dostatek odborníků do terénu, například geologů?
Něco budeme zajišťovat našimi pracovníky, ale třeba na kontrolu skal máme domluveno s Českou geologickou službou, že nám poskytne geology, kteří stezky projdou. Samozřejmě se to bude týkat pouze turistických stezek, na volný terén kapacity nemáme. Jako první přijdou na řadu stezky v soutěskách a cesta na Pravčickou bránu. Až je prohlédnou geologové, odborná firma zasanuje problematické skály, nastoupí těžaři, kteří začnou odstraňovat nestabilní a požárem poškozené stromy, které by mohly spadnout na stezku.

Je naděje, že se turisté do postižených částí parku vrátí letos?
Těžko říct. Zatím nemáme všechny lokality předány, nevíme, v jakém stavu je cesta na Pravčickou bránu ani, jaký je stav cest na dalších místech.

Podle podmínek profesionálních hasičů musíte na předaných místech zajistit nepřetržitou kontrolu dobrovolnými hlídkami hasičů. Daří se vám je zajistit?
Na nejbližší dny máme dohled zajištěný, ale stále se to vyvíjí. Museli jsme najmout člověka, který obvolává jednotky po celé zemi a zjišťuje, jak kdo může. Speciální požadavky jsou totiž i na techniku, kterou dobrovolní hasiči musejí mít. Navíc někteří tady můžou být třeba jenom pár dní, mají svoje povolání, berou si dovolenou. Profesionální hasiči na to mají tým, my jsme laici a řešíme to vlastně na koleně. Je to pro nás opravdu složité a náročné.

Z čeho je zaplatíte? Předpokládám, že zadarmo to nikdo nedělá.
Požádali jsme ministerstvo životního prostředí o navýšení finančních prostředků, pomoc nám přislíbily i ostatní národní parky v republice. Když budeme potřebovat, že se vzdají státního příspěvku, který od ministerstva dostávají.

Jak dlouho budou jednotky hlídkovat?
Zatím do konce srpna, ale záleží na situaci na požářišti. Kdyby vydatněji zapršelo, hodně nám to pomůže. Některé úseky jsou už teď bez problémů, na těch dalších teprve uvidíme. Třeba budeme moci bezproblémové sektory opustit a přesunout se tam, kde bude ještě dohled třeba. Ale tyto věci musíme dělat vždy po dohodě s profesionálními hasiči.

Máte už odhady finančních škod?
Ne, do požářiště jsme se zatím pořádně nedostali. Strážci pomáhají dobrovolným hasičům v terénu, na sčítání škod teprve dojde.

Jaký bude mít požár vliv na turistiku v celé oblasti, nejen v soutěskách a v okolí Pravčické brány?
Myslím, že se v první fázi rozmůže požárová turistika, kdy se přijedou davy lidí podívat, jak to na spáleništi vypadá. Nedokážu odhadnout, jestli z toho bude mít region nějaký prospěch. Je možné, že z dlouhodobějšího hlediska budou přijíždět návštěvníci, které zajímá, jak se příroda po požáru obnovuje a budou moci srovnávat, jak to vypadá teď po požáru a třeba za dva roky.

PŘEHLEDNĚ: Kam můžete a nemůžete v Českém Švýcarsku po zdolání požáru

Od lidí i z obcí zaznívá kritika na stav lesů zasažených kůrovcem. Že jste neměli nechávat dřevo ležet v lese. Je kritika oprávněná?
My se musíme řídit platnými předpisy ministerstva životního prostředí pro národní parky. Pokud je zadání ministerstva, že v bezzásahových zónách máme nechávat mrtvé dřevo, nemůžeme sami předpisy měnit. Po požáru to může být téma k diskusi a případným změnám. Rozumím tomu, že lidé v okolních obcích jsou vyděšení, emoce jsou veliké a hledá se rychle nějaké řešení. Děláme už teď nějaká opatření v lesích tak, aby se lidé v okolí požáru cítili bezpečněji. Některé porosty proto odtěžujeme, ale je to preventivní opatření. Co dál s napadenými lesy, musí opravdu rozhodnout odborníci.

Jste připraven vy, jako ředitel národního parku, přijmout odpovědnost za způsobené škody na majetku, na zdraví zasahujících hasičů, na infrastruktuře?
To je na rozhodnutí paní ministryně Hubáčkové (životní prostředí - pozn.). Pokud se rozhodne, že ta odpovědnost byla na mně, má možnost mě odvolat. Počítám se vším.

8. srpna 2022

Požár v Českém Švýcarsku

Sledovat další díly na iDNES.tv
  • Nejčtenější

V Mikulově náhle zemřel lékař, pět tisíc lidí zoufale shání nového

Téměř pět tisíc pacientů z Mikulova a okolních obcí se ocitlo bez praktického lékaře. Ten jejich totiž asi před měsícem...

Dva zápasy, dva góly. Pardubice se vrací na čelo, Sparta vítězí posedmé v řadě

Úterní extraligové dohrávky nabídly přesně tolik vstřelených gólů jako zápasů. Davidové Ciencala a Dvořáček rozhodli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Litvínov zaskočil Vítkovice. Plzeň uspěla v přestřelce, opět triumfuje i Sparta

Hokejisté Vítkovic v pátečním 27. extraligovém kole marně útočili na první místo v tabulce, poněvadž podlehli v dobře...

Nákup v Německu se už nevyplatí. Poprvé za pět let mají potraviny dražší

Premium Doba, kdy byli Češi zvyklí vyrazit na předvánoční nákup do Saska a sehnat výrazně levnější produkty, je nejspíš pryč. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mrtvý divočák na Liberecku měl africký mor, nařízení omezí pohyb lidí v lese

Ve Frýdlantském výběžku se ve čtvrtek potvrdil africký mor prasat u jednoho uhynulého divočáka. Informoval o tom...

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

Vysoké ceny donutily loděnici ke změně, místo obřích tankerů dělá hausbóty

Rostoucí ceny energií a transportu materiálu vedou ke změnám i loděnici Barkmet, která sídlí u Lovosic. Spouštění...

V Mikulově náhle zemřel lékař, pět tisíc lidí zoufale shání nového

Téměř pět tisíc pacientů z Mikulova a okolních obcí se ocitlo bez praktického lékaře. Ten jejich totiž asi před měsícem...

Úlitba lidem z SPD? Nesmysl, říká starosta Loun o sundání ukrajinské vlajky

Předchozí čtyři roky se podílel na vedení města z pozice místostarosty, teď je Milan Rychtařík (ANO) novým starostou...

Velké firmy kompenzují pracovníkům růst cen, některé opětovně zvedají platy

Část firem v Ústeckém kraji se rozhodla svým zaměstnancům pomoci zmírnit dopady současné energetické krize a inflace....

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Céline Dion oznámila, že trpí neléčitelnou nemocí, která vede k nehybnosti

Kanadská zpěvačka Céline Dion (54) svým fanouškům na sociálních sítích oznámila, že musí zrušit nebo přesunout své...