Bývalý ředitel chomutovského muzea neuspěl s žalobou na kraj kvůli funkci

  11:57aktualizováno  11:57
Bývalý ředitel chomutovského muzea Stanislav Děd prohrál soudní při s Ústeckým krajem, který je zřizovatelem instituce. Žalobou se bránil proti rozhodnutí krajských radních, kteří ho přede dvěma lety nejprve odvolali z funkce a v následném konkurzu před ním dali přednost Markétě Prontekerové.

Stanislav Děd | foto: Martin Adamec

Stanislav Děd požadoval, aby soud její jmenování označil za neplatné. Senát ústeckého okresního soudu, který o věci rozhodoval, k tomu však nenašel důvod. „Soud shledal žalobu v celém jejím rozsahu nedůvodnou, a proto ji zamítl,“ přiblížila jeho předsedkyně Petra Kaplanová.

Fotogalerie

Děd se proti tomu odvolal a věc tak putuje na krajský soud. „Na jakékoli mé věcné argumenty nebral soud zřetel,“ okomentoval verdikt pro MF DNES.

Bývalý ředitel argumentoval, že ačkoli ho komise zvolila vítězem výběrového řízení, radní o něm vůbec nehlasovali. Na základě návrhu radní pro kulturu Jitky Sachetové (KSČM), jež byla i předsedkyní výběrové komise, se jako první zabývali volbou Prontekerové, pro niž zvedli ruku všichni přítomní radní, a tím pádem už nebylo nutné zabývat se Dědem.

Prontekerová ale podle něj nesplnila základní podmínku výběrového řízení spočívající v tříleté praxi v manažerské či vedoucí pozici.

V žalobě si také stěžoval na diskriminaci z hlediska věku, kdy jako důkaz předložil článek z MF DNES, ve kterém radní Ladislav Drlý (KSČM) řekl: „Pro mé rozhodnutí byl nejzásadnější věk. Nechci zpochybňovat fundovanost pana Děda, ale je mu už přes 70 let,“ sdělil v minulosti o sedm let mladší Drlý.

Podle soudu však proběhlo vše v pořádku. Ohledně preferencí komise uvedl, že z žádného důkazu nevyplývá, že by měla za úkol vybrat nejvhodnějšího kandidáta, ani že by jím byl právě Děd.

„Navrhla dva kandidáty v rovnocenném postavení. Ze slovního spojení dva kandidáti v tomto pořadí: 1. žalobce, 2. Prontekerová nelze a priori dovozovat, že žalobce vyhrál. Dle soudu se jedná o pouhé vyjádření, jak budou kandidáti seřazeni pro hlasování,“ řekla soudkyně Kaplanová.

Samotný proces jmenování, kdy se nehlasovalo o Dědovi, proběhl podle rozsudku v souladu s jednacím řádem.

„Máme také za to, že Markéta Prontekerová měla potřebnou praxi, neboť komise přezkoumala podklady uchazečů, zda splňují podmínky,“ dodala Kaplanová s tím, že dle soudu nebyl Děd diskriminován kvůli věku, který zmínil pouze jeden radní.

Kraj se svým komentářem počká do dalšího rozhodnutí soudu

„Verdikt ve svém výsledku akceptuje vyjádření Ústeckého kraje k žalobě. Do dalšího rozhodnutí soudu nebudeme věc více komentovat,“ uvedla mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Prontekerová, někdejší vedoucí odboru vnějších vztahů chomutovské radnice či historička tamního muzea, do ředitelského křesla usedla v říjnu 2017. Smlouva na dobu určitou jí vyprší na konci září. „O jejím dalším působení by měla rozhodovat rada kraje na konci léta,“ poznamenala Dosedělová.

Kraj odvolal před dvěma lety pět ředitelů svých kulturních organizací s tím, že v jejich fungování je nutná změna a že někteří byli ve funkci i desítky let. Odborná veřejnost tehdy sepsala petici, aby rozhodnutí o odvolání zrušil.

Děd za svým odvoláním viděl komunistické představitele kraje, jimž podle něj vadily třeba jeho aktivity na podporu svobodného Tibetu. Kraj taková nařčení odmítl.

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Děti z tábora na Lounsku otrávila bakterie, která v jídle produkuje jed

Že jíte doma těstoviny celkem často? Na Valentýna vyberte ty ve tvaru srdíček a...

Hygienici objevili ve vzorcích potravin z kuchyně dětského tábora v Žerotíně na Lounsku, kde tři desítky dětí postihly...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Další z rubriky

Umělci tvoří na břehu řeky Ohře, kde maloval i jejich učitel Sýkora

Lenka Sýkorová u pamětní desky svého manžela, malíře Zdeňka Sýkory zahájila...

Už posedmé se sešli přátelé, kamarádi a studenti malíře Zdeňka Sýkory. Setkání s názvem Sýkorovy Počedělice zahájilo...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz