Obžalovaný Michal Havel (vpravo) u ústeckého soudu.

Obžalovaný Michal Havel (vpravo) u ústeckého soudu. | foto: Libor Zavoral, ČTK

Soud poslal bývalého kriminalistu do vězení za prodej informací a úplatky

  • 1
Bývalý ústecký policista Michal Havel má za prodej informací a úplatky strávit pět let a čtyři měsíce ve vězení. Rozhodl tak ústecký okresní soud. Vinnými uznal i dalších pět lidí, kteří byli obžalováni společně s Havlem a vyměřil jim tresty od podmínek po tři roky vězení.

Havel, který se jako kriminalista zabýval i drogovou problematikou, podle soudu na úplatcích přijal nebo žádal celkem asi 450 tisíc korun. Za to dodával podsvětí informace z vyšetřování.

Obžalovaný jakoukoli vinu popřel s tím, že jde o komplot lidí, které jako kriminalista protidrogového oddělení sám stíhal. Pondělní rozsudek není pravomocný, Havel se na místě odvolal.

Podle spisu Havel přijal třikrát padesát tisíc korun od Alexandra Joniho za to, že ho bude informovat o chystaných krocích policie. Dalších 200 tisíc dostal od dealera Pavla Kroka, jenž byl v jiné kauze odsouzen za organizování vývozu drog na Ústecku, Slovensku a v Belgii. 

Zatčení Havla

  • Michala Havla zadržela inspekce přímo v práci koncem července 2014 (psali jsme o tom zde).
  • Kriminalista pak strávil ve vazbě přes 2 měsíce.
  • Krátce po zatčení ho tehdejší krajský policejní šéf Tomáš Landsfeld ze služby propustil 

Peníze žádal za to, že se postará o trestní oznámení, které mělo být na Kroka podáno. Žádné takové ale nebylo. O dalších sto tisíc korun prý žádal od dalšího muže za to, že mu pomůže s dluhem.

Potrestán i za distribuci drog

Mimo to soud Havla potrestal za distribuci drog, jednomu muži dal údajně opakovaně pervitin. Při domovní prohlídce našla u Havla Generální inspekce bezpečnostních sborů asi dvacet gramů kokainu.

Soud Havla potrestal za zneužití pravomoci, podvod, přijetí úplatku či distribuci drog, hrozilo mu až deset let vězení. 

Havel navíc dostal peněžitý trest 300 tisíc korun. Pokud by tuto částku nezaplatil, hrozí mu rok vězení navíc. Soud nechal propadnout i 80 tisíc korun, které měl policista doma.

Havlův právní zástupce Jiří Císař žádal v závěrečné řeči zproštění obžaloby. „Přestože ústní odůvodnění není nikdy tak podrobné jako písemné vyhotovení, tak jsme se mnoho při tom ústním vyhotovení stran našich argumentů nedozvěděli,“ uvedl Císař.

Státní zástupce Radek Bělor si ponechal lhůtu pro případné odvolání. „S výrokem o vině jsem naprosto spokojený, soud rozhodl, co se týká právní kvalifikace, v souladu s oběma žalobami. Co se týče trestů, tak tam jsou drobné odchylky od mého návrhu,“ dodal Bělor.

Tresty pro další: od podmínek po tři roky

Joni má za poskytnutí úplatku strávit tři roky ve vězení. Je to trest souhrnný, už dříve byl trestán za maření výkonu úředního rozhodnutí, ublížení na zdraví a výtržnictví. 

Souhrnný podmíněný trest dva roky s odkladem na čtyři roky uložil za pomoc s úplatkářstvím Veronice Buncikové, dříve trestané za pokus o podvod. 

Tříletou podmínku s odkladem na čtyři roky dal Františku Kompertovi, jenž byl už loni odsouzen za neoprávněné nakládání s jedy. 

Za účastenství ve formě pomoci soud potrestal Petra Horáčka třemi lety vězení s podmíněným odkladem na tři a půl roku. Jan Cibrík má za podvod trest dva roky s podmíněným odkladem na 30 měsíců.

,