Obří Business Park Teplice má stopku, stavbu hal kraj stále nepovolil

  8:05aktualizováno  8:05
Lidé, spolky a radnice obcí u Teplic, které bojují proti plánované výstavbě sedmi monstrózních železobetonových hal poblíž Rtyně nad Bílinou a Modlan, si mohou opět na chvíli oddechnout. Krajský úřad je nepovolil.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Na základě doporučení zpracovatele posudku totiž i podruhé vrátil krajský úřad dokumentaci vlivů na životní prostředí k záměru oznamovateli. Firma CTP Invest ji musí znovu doplnit.

„Doporučuji vrácení dokumentace k doplnění o posuzování vlivů na životní prostředí. Hodnocení vlivů na životní prostředí a veřejné zdraví provedené v dokumentaci neposkytuje dostatečné informace o velikosti a významnosti důsledků zamýšleného záměru na některé složky a faktory životního prostředí,“ uvedl v posudku jeho zpracovatel Alexandr Mertl.

Sedm univerzálních hal pro skladování a lehkou výrobu má vyrůst na ploše více než 134 tisíc metrů čtverečních v katastrálním území Malhostice, Velvěty a Žichlice u Modlan, nedaleko rychlostní silnice R63 z Teplic směrem k D8. 

Nejmenší objekt má mít 6 211 metrů čtverečních, největší 32 573 metrů čtverečních.

Narušilo by to ráz krajiny, bojí se lidé

Podle projektu se zde mají vyrábět antény a příslušenství pro bezdrátová připojení, stojany na kosmetické výrobky pro obchodní řetězce. Má tu být i provoz na kompletaci dětských hřišť a sportovišť. 

Vzniknout zde má i 514 parkovacích míst pro auta.

Proti výstavbě od počátku bojují lidé z obcí Rtyně nad Bílinou, Modlany, Bystřany či spolky Stop tunelům, Periferní vidění a Přátelé přírody. Shodně upozorňují na to, že by se pro ni našla vhodnější lokalita než „zelená louka“.

„Naruší to ráz krajiny. Proč to nepostaví v nějaké průmyslové zóně, kde už haly stojí?“ podivil se už na podzim starosta Rtyně nad Bílinou Jaroslav Liška.

Investor zůstává neznámý

Vlastníkem pozemků, na kterých má Business Park Teplice nejpozději do roku 2020 vyrůst, je společnost PH-Real. Investor ale dál zůstává neznámý. 

„V tomto ohledu jsem vázán mlčenlivostí,“ sdělil člen představenstva společnosti Jan Benda. 

Na dotaz, zda je pro firmu vrácení dokumentace velkou komplikací, odpověděl: „Pro nás to nic neznamená. Veškerou dokumentaci vyřizuje oznamovatel pověřený investorem. Dalo se ale očekávat, že to neprojde na první dobrou, ke stavbám podobného rozsahu se vždy vyjadřují dotčené orgány, samosprávy, fyzické osoby i různá sdružení a snaží se projekt koordinovat“.

Firma CTP Invest nyní bude dokumentaci doplňovat a poté se k ní znovu vyjádří krajský úřad. Ten už se záměrem zabýval podruhé, poprvé jej odmítl loni na podzim ve zjišťovacím řízení (více o tom zde). 

Tehdy konstatoval, že Business Park Teplice může mít významný vliv na životní prostředí a veřejné zdraví. Oznamovatel pak musel přepracovat projektovou dokumentaci a zadat ji do informačního systému EIA k posouzení vlivu na životní prostředí. Ani napodruhé ale neuspěl.

Autor:

Nejčtenější

Za brutální vraždu kvůli opravě auta dostali mladíci 22 a 23 let

Obžalovaní z vraždy (zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel) před vynesením rozsudku

Ústecký krajský soud vynesl rozsudek nad dvojicí mladíků za brutální vraždu jejich vrstevníka loni v lednu u Bitozevsi...

Školáka při nehodě zachránilo, že se v autobusu připoutal, ocenila policie

Autobus částečně přepadl na bok do potoka a zůstal zaklíněný o strom. (9. ledna...

Policie vyzdvihla zodpovědnost školáka, který cestoval v autobusu, jenž ve středu havaroval na Ústecku. Chlapec byl ve...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

Paneláky mohou sloužit ještě sto let, říká jejich někdejší vývojář

Na ústeckých sídlištích Severní Terasa, Stříbrníky (na snímku) a Dobětice stojí...

V panelácích žije v Ústeckém kraji 41 procent lidí. Životnost těchto domů se kdysi odhadovala na čtyřicet let....

Další z rubriky

O titul Rozhledna roku se ucházejí i dvě vyhlídky z Děčínska a Lounska

Vyhlídková věž na vrchu Rubín u Podbořan

Hned dva své zástupce má sever Čech v anketě Rozhledna roku 2018, kterou už popáté pořádá Klub přátel rozhleden. Jde o...

Bourat zničené a vybydlené domy chce letos Most, Litvínov i Ústí

Sídliště Janov - panelové domy určené k demolici

Most, Litvínov i Ústí nad Labem letos plánují srovnat se zemí některé chátrající budovy. V Mostě a Litvínově budou...

V Hřensku se zřítil balvan velikosti dodávky, poškodil náhon vodopádu

V Hřensku se zřítil obří balvan

Vlivem tání sněhu a dešťů se v sobotu v Hřensku nad parkovištěm u vodopádu, kudy se chodí na Pravčickou bránu, uvolnil...

Najdete na iDNES.cz