Věznice v Proboštově nebude. Protože radní nevědí, jak dům využít, zboří ho

  10:17aktualizováno  10:17
Budova bývalé Geoindustrie v Proboštově u Teplic, kde měla být nová věznice, půjde k zemi. Radnice ji v lednu koupila proto, aby zde věznice nemohla vzniknout. Protože ale od té doby marně řešila, co s objektem dál, odsouhlasili teď zastupitelé demolici stavby.

Dům v popředí půjde k zemi, radnice věří, že díky dotaci provede demolici už příští rok. Pozemek chce poté prodat. | foto: archiv radnice

Navíc se ukázalo, že rekonstrukce této budovy by spolkla až 40 milionů korun. 

„Ve chvíli, kdy jsme si nechali udělat propočet nákladů na rekonstrukci a uviděli tu šílenou sumu, rozhodli jsme se vydat cestou dotace a budovu zbourat,“ potvrdila starostka Jana Čermáková.

Náklady na demolici vyjdou podle projektové dokumentace jen na 14 milionů a o necelých 11 milionů z toho už Proboštov požádal CzechInvest. „Když nám bude dotace poskytnuta, zadáme výběrové řízení a příští rok bychom demolici rádi provedli,“ dodala starostka.

Zpráva o tom, že generální ředitelství Vězeňské služby vytipovalo Proboštov jako jednu z možných lokalit pro vznik věznice, zdejší obyvatele na začátku loňského roku vyděsila. 

V budově bývalého průmyslového objektu mělo vzniknout zařízení až pro 360 trestanců. To mezi místními vyvolalo silný odpor, šlo totiž o lokalitu nedaleko mateřské a základní školy. Lidé dokonce sepsali petici proti umístění vězňů.

„Neumím říci, jak to bylo aktuální. Navštívili nás ale tehdy zástupci vězeňské služby a hovořili o svém záměru mít tu věznici,“ přiblížila starostka. 

Vězeňská služba pak podle ní obci nabízela vznik několika pracovních míst, možnost obědů pro seniory nebo pomoc při úklidu prostřednictvím vězňů.

Stát se začal poohlížet jinde

Vášně zchladilo až prohlášení Vězeňské služby ČR ze začátku loňského června. 

„Naši zástupci skutečně vytipovali objekt v Proboštově. Poté si ho však prohlédli a vyhodnotili, že k účelům vězeňství není vhodný,“ sdělila tehdy mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová s tím, že stát se začne poohlížet jinde.

Obec přesto neponechala nic náhodě, se soukromým vlastníkem objektu se domluvila na odkupu a letos v lednu budovu za sedm milionů převzala. A občané Proboštova si mohli definitivně oddechnout.

Co na místě budovy vznikne, zatím není jasné. „Já osobně bych tam viděl třeba ambulance lékařů, pečovatelské služby, případně startovací byty pro mladé,“ řekl před časem opoziční zastupitel Václav Betka.

Podle starostky to však kvůli současnému územnímu plánu obce není možné. „Mohou tam být jen nerušící výroby a služby, tudíž žádné bytové jednotky,“ upozornila Čermáková.

O využití pozemku však obavu nemá, už se prý dokonce přihlásil zájemce. „Už dnes víme, že se nebude jednat o zmařenou dotaci, protože je o plochu zájem. Musíme ale postupovat podle zákona o obcích a vyhlásit nejprve záměr prodeje pozemku, v němž budou uvedeny podmínky nařízené dotací,“ sdělila starostka.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Na D8 se otáčel patnáctimetrový autobus, řidič to svedl na navigaci

Kamera zachytila, jak se autobus chystá otočit

Na dálnici D8 u Prackovického tunelu se otáčel do protisměru patnáctimetrový autobus s devíti cestujícími. Jeho řidič...

Zhasněte světelné efekty, nakázali Chomutovu. Proč, diví se v klubu

Potemnělá chomutovská aréna před derby s Litvínovem.

Hokejoví Piráti z Chomutova musí přiškrtit svoji předzápasovou show. Ředitel extraligy jim po stížnosti rozhodčích...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

O týrání chlapce, který zemřel, prý lidé věděli. Nikdo ale nic neřekl

U domu, kde zemřelo dítě, vzniklo pietní místo. (21. 2. 2109)

Policie stále vyšetřuje případ smrti dítěte v Lounech. O špatném zacházení, které chlapec zaplatil životem, podle...

Severka z Mostu! prodává vouchery na pivo a utopence, fotku za příplatek

Seriál Most! v pondělí sledují i štamgasti v seriálové hospodě Severka.

Provozovatel restaurace Severka, kde se natáčel televizní seriál Most!, se rozhodl vytěžit z popularity co nejvíc. Na...

Další z rubriky

A pak jsme počkali na jeho rodiče, přiznal obžalovaný zneužití chlapců

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Až dvanáctiletý trest hrozí pětatřicetiletému muži z Ústecka, který podle obžaloby opakovaně znásilnil dva nezletilé...

Za nelegální potrat dostal gynekolog místo podmínky peněžitý trest

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Odvolací senát Krajského soudu v Ústí nad Labem zmírnil trest mosteckému gynekologovi Dušanovi H. Ten původně dostal za...

VIDEO: Na D8 se otáčel patnáctimetrový autobus, řidič to svedl na navigaci

Kamera zachytila, jak se autobus chystá otočit

Na dálnici D8 u Prackovického tunelu se otáčel do protisměru patnáctimetrový autobus s devíti cestujícími. Jeho řidič...

Najdete na iDNES.cz