Poklad tvoří 105 předmětů ze starší doby bronzové, takzvané únětické kultury, tedy zhruba z doby před čtyřmi tisíci lety. Je v něm osm plochých sekerek a dvě dláta, 62 kompletních oválných hřiven ukončených očkem a sedm zlomků hřiven, dále deset masivních oválných náramkových hřiven a 16 spirálových náramků.
„Počet předmětů je unikátní a jde o jeden z největších nálezů v severozápadních Čechách po více než sto letech,“ říká archeoložka lounského muzea Lenka Čtvrtníčková.
Bronzový poklad nalezla na podzim roku 2012 dvojice hledačů kovů z Lounska. Předměty byly uložené v jámě hluboké zhruba 45 centimetrů. Nález byl pohromadě na jednom místě.
Hledači s detektory kovů ho sice vyzvedli, ale předali ho odborníkům a ukázali jim také místo nálezu. Díky tomu mohli experti jak samotné předměty, tak i místo a okolí podrobit dalšímu zkoumání.
„Kdyby nálezci nebyli takto zodpovědní, soubor předmětů by nenávratně zmizel,“ dodává Čtvrtníčková.
Soubor váží přes 22 kilogramů
Po objevení bronzového depotu prohledali pole jak archeologové, tak řada dalších hledačů amatérů. Kromě nalezeného souboru ale pole další bronzové věci nevydalo.
Zatímco u sekerek je použití jasné, u bronzových hřiven se odborníci o účelu neshodnou. Někteří jsou přesvědčeni, že šlo o předmincovní platidla. Podle jiných se jedná o šperk určený k ozdobě hrdla, takzvaný nákrčník.
„Jiní tvrdí, že jde o zdroj suroviny určené k dalšímu zpracování,“ poznamenává archeoložka. Soubor váží přes 22 kilogramů a muzeum ho ukáže celý.
Výstava začne v červenci a potrvá do listopadu. Předměty po celou dobu zkoumali odborníci z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě.
Výsledkem je podrobný popis vycházející i z chemické analýzy, ale také publikace, která se dá v muzeu koupit už teď.