V domě neteče teplá voda a nefunguje centrální vytápění již od roku 2012. Podle náměstkyně mosteckého magistrátu Hany Jeníčkové nemá město žádnou páku, jak donutit vlastníky domu o něj pečovat.
"Stavební úřad vyšel nájemníkům vstříc a povolil jim topit přímotopy nebo nainstalovat bojler," uvedla náměstkyně s tím, že stav se nemění a majitelé domu dluhy neplatí.
To, že se dům stal předmětem exekučního řízení, překvapilo i dvě původní nájemnice, které v domě stále zůstávají i přes nepříznivé podmínky. "Teď už jen čekáme na další vývoj a vůbec nevíme, co bude dál," řekla Jana Peřinová, která o obnovení normálního stavu v domě stále bojuje.
Jejich obavy jsou na místě. Mluvčí SBD Krušnohor Petr Prokeš vysvětlil, že vše bude záležet na rozhodnutí soudu. "Ten samozřejmě posuzuje i přístup bydlících, jestli byli aktivní při upozorňování na nečinnost majitele domu při placení nebo neplacení, podali na něj trestní oznámení a snažili se jeho věci nějakým způsobem řešit prostřednictvím úřadu," popsal Prokeš.
Nájemníci se obávají vystěhování
Nad zbývajícími nájemníky teď visí strašák v podobě vystěhování. Záležet bude také na přístupu exekutora a hlavně toho, kdo bude dům kupovat. "Exekutor či nový kupec mohou před soudem prohlásit, že bydlící mohou zůstat a soud k takovému prohlášení jistě rád přihlédne, protože nechce dostat nájemníky do sociálně tíživé situace," vysvětlil mluvčí SBD Krušnohor Petr Prokeš.
Do roku 1998 žili obyvatelé Bloku 5 v ulici Slovenského národního povstání v Mostě v klidu. Snažili se získat dům do svého vlastnictví, vytvořili družstvo a připravili zálohy na odkup bytů.
"Město však z dosud nejasných důvodů prodalo dům s pětačtyřiceti bytovými jednotkami soukromé firmě za 2,4 milionu korun," uvedla jedna ze stávajících nájemnic Jana Peřinová. Tímto krokem začal úpadek Bloku 5.
Po opakovaných výzvách o zaplacení záloh ze strany dodavatelů energií došlo k tomu, že v domě neteče teplá voda a nefunguje centrální vytápění. Dva roky tak dům pomalu, ale jistě chátrá. Nájemníci se opakovaně snaží s neutěšeným stavem domu něco dělat a stále komunikují s magistrátem města Mostu.
Město odmítá dům odkoupit
Dokonce i padl návrh na zpětné odkoupení domu městem. Vedení města o tom ale nechce ani slyšet. "Jeden majitel nám nabídl svůj podíl k odkoupení, ale jen ta třetinová částka vysoce převyšovala cenu, za kterou byl celý dům kdysi prodaný," osvětlil krok města náměstek primátora Luboš Pitín v loňském roce.
Nájemníci se ještě snažili zvrátit stav trestním oznámením, aby se dodávky teplé vody a topení obnovily. "Okresní soud v Mostě i krajský soud rozhodl, že se v domě musí obnovit dodávka teplé vody i teplo, ale majitelé se odvolali a vše je ve stejných kolejích," upozornila Peřinová.