Do dolu vstoupily necelé čtyři stovky lidí, někteří obsadili jedno z rypadel a uhelný překladač, ze kterého se uhlí překlápí na dopravníkové pásy. Policie během akce zadržela celkem 280 aktivistů. Podezřelí byli z několika přestupků – proti veřejnému pořádku, neuposlechnutí výzvy policie a z neoprávněného vniknutí do důlního prostoru.
Po těch, kteří neoprávněně vnikli do dolu, doly nejprve vymáhaly škodu předžalobní výzvou. „Ta se minula účinkem, částka nebyla uhrazena, proto jsme podali žalobu na soud,“ uvedl mluvčí společnosti Severočeské doly (SD) Lukáš Kopecký.
Hnutí Limity jsme my, které loňskou akci pořádalo, uvedlo, že doly žalují lidi, kteří se prokazatelně nenacházeli na území lomu Bílina. Na tento údajný omyl upozornili již po zaslání předžalobní výzvy.
Žalováni jsou také podle nich lidé, jejichž přestupková řízení s báňským úřadem, který předžalobní výzvy řeší, ještě nejsou ukončená.
„Že tam nebyli, tvrdí oni. My se řídíme informacemi, které máme od policie, která je zadržela a identifikovala. Že nyní tvrdí, že v dole nebyli, budou muset dokázat. Je to na rozhodnutí soudu a mohou se zde bránit,“ sdělil Kopecký.
Hnutí Limity jsme my vyjádřilo podporu žalovaným a také již vyhlásilo sbírku na právní pomoc. „Sbírka byla vyhlášena a budeme se snažit žalovaným pomoci, například je spojit s právníky,“ přiblížil mluvčí hnutí Jan Polášek.
Zásah policie proti aktivistům, kteří zastavili těžbu:
30. června 2018 |
Do dolu Bílina loni na konci června vstoupily téměř čtyři stovky lidí během Klimakempu, který se konal nedaleko Litvínova.
Šlo o předem ohlášenou akci občanské neposlušnosti, jejímž cílem bylo podle jejích účastníků upozornit na příčiny nebezpečných změn klimatu, žádat konec rozšiřování dolu a co nejrychlejší ukončení těžby a spalování uhlí.
Doly chtějí umlčet protesty, které na ně upozorňují, míní aktivisté
V celé kauze jde podle organizátorů akce o účelovou snahu odvést pozornost od škod na klimatu a zdraví lidí způsobovaných těžbou a spalováním uhlí.
„Hlavně doly chtějí umlčet protesty, které na ně upozorňují. Stejná akce se totiž konala také předloni na dně lomu Bílina,“ podotkla členka hnutí Limity jsme my Marika Volfová.
I tehdy Severočeské doly musely zastavit těžbu a na místě zasahovala policie a zadržela 133 demonstrantů. Žádné sankce ale nepřišly.
Pochod aktivistů do dolu předloni 24. června:
24. června 2017 |
Nyní je situace zcela jiná a doly se brání. Mluvčí Kopecký popírá, že by šlo o nějaké zastrašování.
Jsme přesvědčeni, že byl porušen zákon, oponuje firma
„Jsme přesvědčeni, že byl porušen zákon. Dolu vznikla nemajetná škoda a my se chceme domoci, aby nám byla navrácena zpět. Má to cenu, doly byly poškozeny,“ vysvětlil mluvčí.
Škoda převyšující 661 tisíc korun vznikla zastavením provozu na 12 hodin kvůli bezpečnosti účastníků Klimakempu. V té době nemohli pracovat zaměstnanci dolu ani externích firem. Doly také musely svými auty účastníky protestů vyvézt na okraj lomu.
Naopak podle hnutí miliardové škody celé společnosti způsobují Severočeské doly a jejich mateřská společnost ČEZ tím, že spalováním uhlí ničí klima i zdraví lidí.
„Podle analýzy Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy pokračování těžby v Česku v budoucnu způsobí škody až 900 miliard korun. A to nepočítáme ničivé dopady změn klimatu, které jsou prakticky nevyčíslitelné, stejně jako jsou nevyčíslitelné dopady spalování uhlí na zdraví lidí,“ upozornila Volfová.