"Byla to interní podmínka kandidatury. Měl jsem z toho obavy, tak jsem si nechal zpracovat právní analýzu, která potvrdila, že tento úkon ze srpna 2012 nemá právní účinek a je neplatný, protože je podepsán v době, kdy žádný z kandidátů nezískal mandát," tvrdí Novotný.
Bianko šekyBianko šeky jsou poukázky, kde není vyplněné datum nebo částka a majitel si údaje může doplnit sám. V politice se výraz bianko šeky využívá pro rezignace, které podepisují kandidáti svým stranám dopředu a v podstatě se tak zavazují k poslušnosti. Strany se totiž mohou rebelujícího držitele mandátu zbavit. Podepisovali je už v minulých letech třeba členové Věcí veřejných v Praze. Běžné byly za první republiky, kdy rezignace bez data podepisovali poslanci při svém zvolení a poté ležely v sejfech předsedů stran, kteří je mohli v případě potřeby využít. |
Že Severočeši.cz předem podepsané rezignace od svých zastupitelů vyžadují, potvrdila i senátorka hnutí Alena Dernerová, která v krajském zastupitelstvu usedla také.
Podle ní hnutí bianko šeky vyžaduje kvůli případu Mirka Bernase, který před čtyřmi lety přešel v krajském zastupitelstvu od Severočechů.cz, za které byl zvolen, ke koalici ODS a ČSSD (o přeběhlíkovi zde).
Bianko šek tak hnutí podepsala i Dernerová. "Já s tím nemám žádný problém. Kdyby se mi něco nelíbilo, vzdám se mandátu a řeknu, že nemohu hlasovat pro to či ono," poznamenala.
Názory Novotného a Severočechů.cz se rozešly hned v počátcích nového krajského zastupitelstva. Novotný totiž dlouhodobě odmítá spolupracovat s komunisty. Už kvůli tomu opustil i ODS v Žatci, když odmítl podpořit její spojení s ČSSD a KSČM v městském zastupitelstvu. Spojil se s nestraníky, stal se místostarostou a z ODS ho vyloučili (o vyloučení Novotného zde).
Také v krajském zastupitelstvu nyní Novotný hlasoval jinak, než jeho kolegové z hnutí Severočeši.cz, kteří podpořili návrhy koalice KSČM a ČSSD. "Odmítl spolupracovat na čemkoli, co jde z rady kraje, protože je to od komunistů. Nejdřív se začal zdržovat všeho hlasování, pak řekl, že odejde," řekl ČTK předseda Severočechů.cz Jiří Zelenka.
Novotný přijde na středeční zastupitelstvo
Zelenka společně s místopředsedou hnutí Bronislavem Schwarzem podali Novotného rezignaci začátkem prosince. Hnutí ji bere jako jasnou věc.
"Pan Novotný na funkci krajského zastupitele rezignoval. Dal panu Zelenkovi vlastnoručně podepsanou rezignaci, byl u toho ještě jeden svědek," tvrdí člen předsednictva hnutí František Ryba.
Novotný ale již předal hejtmanovi Oldřichu Bubeníčkovi protest s důkazem, že rezignaci podepsal už v srpnu, a že proto neplatí. Trvá na tom, že je dál zastupitelem a ve středu chce přijít na zastupitelstvo.
"Na zastupitelstvo jet chci. Chci i vystoupit, pokud mi nebude umožněno hlasování, protože se cítím stále být zastupitelem," zdůraznil Novotný.
Je to nemorální, ale platné, říká politolog
Na jeho místě ale už bude náhradník Jiří Morstadt. "Zatím platí, že pan Novotný rezignoval a zastupitelem je pan Morstadt. Podle zákona nelze rezignaci vzít zpět," říká mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. Vedení kraje ale zároveň čeká na to, jak se k celé věci postaví ministerstvo vnitra, které požádalo o vyjádření.
Bianko rezignace se používaly běžně za první republiky. Politolog Michal Pehr je kritizuje z pohledu etiky, právně jsou ale podle něj v pořádku.
"Pokud má dotyčný k někomu takovou důvěru, že mu takový dokument podepíše, je to možná nemorální, ale z hlediska práva platné. Jiná věc by byla, kdyby dotyčný prokázal, že byl k podpisu nějak přinucen, ale to se dokazuje těžko," upozornil Pehr.
Pokud by Novotnému mandát zůstal, hnutí by o jeho hlas přišlo. Členové základní organizace v Žatci totiž na protest proti podané rezignaci z hnutí vystoupili a žatecká buňka Severočechů.cz tím zanikla.