Autobusy v části Ústecka jezdit budou, kraj zajistil náhradní dopravu

  19:33aktualizováno  19:33
Ústecký kraj v pátek oznámil, že zajistil autobusové spoje po firmě TD BUS, která ve čtvrtek nečekaně odstoupila od smlouvy s krajem. Společnost zajišťovala svými 33 autobusy 467 spojů na Podbořansku, Vejprtsku a Lounsku-západ.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Mluvčí kraje Magdalena Fraňková uvedla, že na Vejprtsku od pondělka kraj zatím omezí asi polovinu spojů, Podbořansko a Louny-západ pojedou normálně. Po dobu zajištění dopravy v nouzovém režimu budou spoje zdarma.

Kraj také přijal nabídku železničního dopravce GW Train Regio, který bude v týdnu od 7. do 11. ledna mimořádně zastavovat v zastávkách Stebno a Petrohrad.

„Chtěl bych poděkovat dopravcům za vstřícnost, díky které jsme během jednoho pracovního dne dokázali zajistit maximum možného pokrytí autobusových linek. Cestujícím na Vejprtsku mohu slíbit, že se ve spolupráci s dopravcem budeme snažit v co nejkratší době rozšířit dopravu do původního stavu,“ řekl náměstek hejtmana Jaroslav Komínek (KSČM).

Společnost TD BUS, která v těchto oblastech jezdila, měla s krajem už dřív spory. Ve čtvrtek oznámila, že odstupuje od smlouvy s krajem a její autobusy v pondělí vůbec nevyjedou. Autobusová doprava je přitom pro více obcí jedinou alternativou, vlaky ve všech obcích nejezdí.

TD BUS si stěžuje, že mu kraj dostatečně nekompenzuje náklady spojené s dopravou. Kraj to odmítá. „TD BUS požaduje jakékoliv navýšení prostředků oproti současně zasmluvněným hodnotám, aktuálně v dopise zmiňuje částku cca šest mil. Kč - nevíme, z jakých podkladů toto vychází,“ sdělila na dotaz ČTK Fraňková.

Komínek (KSČM) označil odstoupení TD BUS od smlouvy s krajem za protiprávní. „Obsah té výpovědi je zcela nesmyslný, společnost TD BUS na nás nárokuje finanční prostředky, na které nemá v žádném případě nárok. Pokud společnost TD BUS poruší v pondělí smlouvu a Ústecký kraj jí dá jednorázovou výpověď, tak budeme od prvního dne nárokovat veškerá navýšení, která nám tímto vzniknou,“ uvedl Komínek.

Do dvou týdnů by měl kraj podle mluvčí Fraňkové uzavřít dlouhodobé smlouvy s většími dopravci. Náklady na zajištění dopravy zatím podle mluvčí nelze vyčíslit, protože kraj zatím zkoumá trh.

„Zjednodušeně lze říci, že současná cena za jeden km u dopravce TD BUS a.s. - na základě jejich nabídky ve veřejné soutěži - je cca 30 Kč, aktuální běžná cena na trhu je cca 38-45 Kč. Předpokládáme, že se s cenami u příležitostné dopravy budeme pohybovat v obdobné úrovni,“ sdělila ČTK.

Kraj už po firmě provozuje prostřednictvím vlastní dopravní společnosti dopravu ve všech dalších částech kraje. Podbořansko, Vejprtsko a Louny-západ byly posledními oblastmi, kde TD BUS po stálých neshodách s krajem jezdil. Kraj nedávno uložil společnosti za neplnění smlouvy pokuty několik desítek milionů korun, jsou ale podle Komínka těžko vymahatelné.

TD BUS tvrdí, že Ústecký kraj dlouhodobě nekompenzuje oprávněné náklady poskytovateli veřejných služeb, a tudíž dlouhodobě likviduje soukromý sektor v dopravě.

Autoři: ,

Nejčtenější

Za brutální vraždu kvůli opravě auta dostali mladíci 22 a 23 let

Obžalovaní z vraždy (zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel) před vynesením rozsudku

Ústecký krajský soud vynesl rozsudek nad dvojicí mladíků za brutální vraždu jejich vrstevníka loni v lednu u Bitozevsi...

Školáka při nehodě zachránilo, že se v autobusu připoutal, ocenila policie

Autobus částečně přepadl na bok do potoka a zůstal zaklíněný o strom. (9. ledna...

Policie vyzdvihla zodpovědnost školáka, který cestoval v autobusu, jenž ve středu havaroval na Ústecku. Chlapec byl ve...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

Paneláky mohou sloužit ještě sto let, říká jejich někdejší vývojář

Na ústeckých sídlištích Severní Terasa, Stříbrníky (na snímku) a Dobětice stojí...

V panelácích žije v Ústeckém kraji 41 procent lidí. Životnost těchto domů se kdysi odhadovala na čtyřicet let....

Další z rubriky

Žatecká knihovna je po opravě plná novinek, propojí děti i dospělé

V Žatci otevřeli novou knihovnu.

Rychlejší odbavení, řazení knih podle jmen autorů, propojení dětského a dospělého oddělení či zcela nový venkovní...

Školáci si snímali na Palachovu počest masky, fakulta zažehla svíčky

Žáci ústecké ZŠ s učitelkou Ludmilou Laubovou  vytvořili z alobalu masky v...

Žáci ústecké Základní školy Palachova zamířili do školy s květinou a připnutou trikolórou. Připomínali si výročí...

Ústecký kraj nakoupil nové autobusy. Jsou předražené, tvrdí opozice

Nové autobusy Dopravního podniku Českých Budějovic.

Za více než miliardu korun pořídil Dopravní společnost Ústeckého kraje celkem 161 linkových autobusů. Kraj si na ně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz