Archeologové odhalili dosud neznámou část nejstaršího opevnění Kadaně

  8:07aktualizováno  8:07
Cenný objev učinili archeologové v Kadani. Na hradbách, které město v současné době opravuje, před několika dny odkryli základy bašty nejstaršího kadaňského opevnění z přelomu 13. a 14. století. Na unikátní stopu narazili v místě mezi Špitálskou baštou a barbakánem.

Kryštof Derner (vlevo) a Jiří Crkal z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě ukazují základy objevené bašty. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

„Bašta je zde naprostým překvapením, protože nebyla zobrazena ani na nejstarších mapách a vedutách,“ uvedl Kryštof Derner, archeolog Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě.

Že by se v místě mohla dochovat část vůbec prvního městského opevnění, nenaznačovalo nic, ani starší vlastivědné bádání.

„Nález tak doplňuje náš pohled na původní podobu jinak dobře dochovaného kadaňského opevnění,“ doplnil Derner.

Základy bašty se podařilo objevit díky sanaci hradeb, během níž zároveň probíhá archeologický průzkum.

Fotogalerie

Před plánovanou celkovou rekonstrukcí městského opevnění totiž bylo potřeba z hradeb odvést vodu a vytvořit nový odvodňovací systém, který tam doposud chyběl. Kvůli tomu došlo v minulosti k podmáčení hradeb, popraskání zdiva a místy i k jeho vyvalení.

„Při posledních opravách hradeb v 80. letech minulého století se vůbec neřešilo odvodnění. Ve zdivu se tak hromadila voda a zdi začaly na řadě míst praskat,“ popsal starosta Kadaně Jiří Kulhánek. Tehdy řemeslníci použili k opravám hlavně beton.

Podle Kulhánka má město z historicky cenného objevu velikou radost. „A aby nedošlo k poškození základů bašty, změnili jsme plány odvodnění. Kanalizace tak povede jinudy,“ dodal Kulhánek.

Archeologové našli i základy druhé bašty

Kromě dosud neznámé bašty archeologové odkryli základy druhé bašty, o níž ale z historických pramenů věděli. Dosud se ale domnívali, že zcela zanikla po roce 1945 se stržením zdejší zástavby, v níž se její zbytky mohly ukrývat.

Dále archeologové nalezli i část zdi, která byla součástí městského opevnění. Po podrobném zadokumentování budou nálezy opět zasypány.

Přesná doba vzniku opevnění města není dodnes známá. Uvažuje se o druhé polovině 13. až polovině 14. století, další pásy byly doplněny v pozdní gotice.

Velká část středověkých hradeb byla v průběhu 19. století zbořena, zůstal jen okruh lemující jihovýchodní část centra mezi hradem, Žateckou branou a středověkou baštou.

Cílem již několik let probíhající revitalizace hradeb je nejen celé dochované opevnění zprůchodnit, ale i vytvořit místa k odpočinku a setkávání. Návštěvníkům se tak otevřou lokality, které jsou pro ně dosud nepřístupné. V jedné části hradeb vznikne i ovocný sad.

Projekt je rozdělen do několika etap a potrvá nejméně do roku 2023. Nyní se stavební práce včetně archeologického průzkumu přesunou blíže k hradu, odborníci předpokládají, že by právě tady mohli objevit další zajímavé střípky z městské historie.

Nejčtenější

Dycky Most!, Litvinoff a další hlášky, které se mezi lidmi chytly

Martin Hofmann a Zdeněk Godla při setkání herců ze seriálu Most! ve zdejším...

Hláška Dycky Most! z populárního seriálu si získala velkou popularitu mezi lidmi. Je na propagačních předmětech, létá...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jirkovští strážníci dostali kvůli chybě na mzdách milion navíc

peníze, ilustrace

Policie řeší případ neoprávněného vyplácení mezd městským strážníkům v Jirkově. Ti v letech 2015 až 2017 dostali navíc...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Další z rubriky

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jezero Milada v budoucnosti možná doplní přečerpávací elektrárna

Napouštění jezera Milada, rok 2010

Vtisknout konkrétní tvář okolí u jezera Milada nedaleko Ústí nad Labem má mezinárodní architektonická soutěž. Tu chce...

Nejvyšší soud zpřísnil Němci trest za pokus o vraždu české expřítelkyně

Obžalovaný Němec před Krajským soudem v Ústí nad Labem.

Nejvyšší soud v Brně zpřísnil trest muži z Německa za pokus o vraždu Češky. Místo osmi let si má odsedět devět roků....

Najdete na iDNES.cz