Archeologové odhalili dosud neznámou část nejstaršího opevnění Kadaně

  8:07aktualizováno  8:07
Cenný objev učinili archeologové v Kadani. Na hradbách, které město v současné době opravuje, před několika dny odkryli základy bašty nejstaršího kadaňského opevnění z přelomu 13. a 14. století. Na unikátní stopu narazili v místě mezi Špitálskou baštou a barbakánem.

Kryštof Derner (vlevo) a Jiří Crkal z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě ukazují základy objevené bašty. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

„Bašta je zde naprostým překvapením, protože nebyla zobrazena ani na nejstarších mapách a vedutách,“ uvedl Kryštof Derner, archeolog Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě.

Že by se v místě mohla dochovat část vůbec prvního městského opevnění, nenaznačovalo nic, ani starší vlastivědné bádání.

„Nález tak doplňuje náš pohled na původní podobu jinak dobře dochovaného kadaňského opevnění,“ doplnil Derner.

Základy bašty se podařilo objevit díky sanaci hradeb, během níž zároveň probíhá archeologický průzkum.

Fotogalerie

Před plánovanou celkovou rekonstrukcí městského opevnění totiž bylo potřeba z hradeb odvést vodu a vytvořit nový odvodňovací systém, který tam doposud chyběl. Kvůli tomu došlo v minulosti k podmáčení hradeb, popraskání zdiva a místy i k jeho vyvalení.

„Při posledních opravách hradeb v 80. letech minulého století se vůbec neřešilo odvodnění. Ve zdivu se tak hromadila voda a zdi začaly na řadě míst praskat,“ popsal starosta Kadaně Jiří Kulhánek. Tehdy řemeslníci použili k opravám hlavně beton.

Podle Kulhánka má město z historicky cenného objevu velikou radost. „A aby nedošlo k poškození základů bašty, změnili jsme plány odvodnění. Kanalizace tak povede jinudy,“ dodal Kulhánek.

Archeologové našli i základy druhé bašty

Kromě dosud neznámé bašty archeologové odkryli základy druhé bašty, o níž ale z historických pramenů věděli. Dosud se ale domnívali, že zcela zanikla po roce 1945 se stržením zdejší zástavby, v níž se její zbytky mohly ukrývat.

Dále archeologové nalezli i část zdi, která byla součástí městského opevnění. Po podrobném zadokumentování budou nálezy opět zasypány.

Přesná doba vzniku opevnění města není dodnes známá. Uvažuje se o druhé polovině 13. až polovině 14. století, další pásy byly doplněny v pozdní gotice.

Velká část středověkých hradeb byla v průběhu 19. století zbořena, zůstal jen okruh lemující jihovýchodní část centra mezi hradem, Žateckou branou a středověkou baštou.

Cílem již několik let probíhající revitalizace hradeb je nejen celé dochované opevnění zprůchodnit, ale i vytvořit místa k odpočinku a setkávání. Návštěvníkům se tak otevřou lokality, které jsou pro ně dosud nepřístupné. V jedné části hradeb vznikne i ovocný sad.

Projekt je rozdělen do několika etap a potrvá nejméně do roku 2023. Nyní se stavební práce včetně archeologického průzkumu přesunou blíže k hradu, odborníci předpokládají, že by právě tady mohli objevit další zajímavé střípky z městské historie.

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Zdrcení Piráti. Podepsali jsme si ortel. Padáme, vědí v Chomutově

Zatímco chomutovský Petr Koblasa smutní, hokejisté Pardubic slaví setrvání v...

Hokejové extralize v Chomutově zvoní hrana. Po úterním domácím krachu 5:7 s Pardubicemi se udržení přesunulo z oblasti...

Piráti sestupují, majitelé klubu mlčí. Zláká trenéra Růžičku Kladno?

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Semifinalista z roku 2017 dává hokejové extralize sbohem. Šíleně smutná páteční výhra 3:0 v Pardubicích chomutovské...

Na taneční soutěži kolabovaly děti, zřejmě selhala vzduchotechnika

Na taneční soutěži v Děčíně kolabovaly děti

Plné ruce práce měli záchranáři ve čtvrtek a v pátek v děčínské sportovní hale. Při taneční soutěži tam kolabovaly...

Další z rubriky

V promlčeném případu náměstka Kliky soudci nepochybili, říká jejich šéf

Martin Klika před mosteckým soudem.

Vedení mosteckého okresního soudu hájí postup dvou svých soudců. Ti opakovaně zprošťovali obžaloby náměstka hejtmana...

Historickou baštu Bílina zatím nekoupí, musí vyřešit zástavní právo

Navzdory svému jménu nemá bašta nic společného s husity, jméno získala jen díky...

Bílinští zastupitelé nevyužili nabídku soukromého vlastníka na odkup památkově chráněného objektu Husitské bašty z 15....

Vrtulník letící pro pacienta nouzově přistál u Mostu, kvůli možné závadě

Vážně zraněného muže od nehody transportovat vrtulník

Vrtulník záchranné služby z Ústí nad Labem letící pro pacienta musel dopoledne nouzově přistát na louce poblíž...

Najdete na iDNES.cz