Koaliční partneři v Ústí podepsali dohodu, čekali na rozhodnutí soudu

  19:13aktualizováno  19:13
Až šest týdnů od komunálních voleb došlo v krajském městě k dohodě o nově vládě. Koalici utvoří vítězné hnutí ANO, Ústecké fórum občanů (UFO), ODS a PRO Zdraví a sport, v úterý večer začali její zástupci na půdě ústeckého magistrátu podepisovat koaliční smlouvu. Podoba koalice byla známa už několik týdnů, její členové však čekali na to, jak soud vyřídí stížnosti na průběh voleb.

„Smlouva obsahuje programovou část priorit, na kterých jsme se shodli. Jsou to například vztahy obvody versus magistrát a financování obvodů nebo záležitosti sociální jako nákupy sociálních bytů,“ sdělil lídr ANO Petr Nedvědický, poté, co připojil svůj podpis na smlouvě. Nedvědického zároveň koaliční partneři navrhnou na post primátora. Jeho volba proběhne příští pondělí na ustavujícím zastupitelstvu.

V sedmatřicetičlenném zastupitelstvu má uskupení dohromady těsnou většinu devatenácti mandátů, devíti disponuje ANO, pěti UFO, PRO Zdraví a sport dvěma a ODS třemi. Občanští demokraté sice získali ve volbách mandáty 4, ale za ně zvolená Lenka Černá koalici v tomto složení podpořit odmítla. „Zatím tato skutečnost trvá,“ potvrdil lídr ODS Pavel Tošovský.

Oproti minulému volebnímu období, kdy měla rada města pět členů, se jejich počet rozšíří na devět. Svého zástupce v něm budou mít všechny spolupracující subjekty. Její složení ani jména náměstků primátora však nechtěl Nedvědický včera uvést a zveřejnit je chce až s textem koaliční smlouvy na pondělním zastupitelstvu.

„Vše zveřejníme až na zastupitelstvu, až bude smlouva podepsána všemi zastupiteli. V radě budou čtyři členové ANO, dva UFO, dva ODS a jeden zástupce Sportovců. Opozičníkům chceme nabídnout místa ve výborech a zároveň bychom jim chtěli nabídnout i účast v komisi, o kterou měli emeritní zájem,“ shrnul Nedvědický. O jakou komisi opozici přímo jde, nezmínil.

Smlouvu v úterý v podvečer podepsalo 11 členů spolupracujících subjektů, kromě Nedvědického ještě například současná primátorka Věra Nechybová (UFO), Pavel Dufek (UFO), Michal Ševcovic (lídr PRO Zdraví a Sport), Eva Nováková (ANO) a Pavel Tošovský za ODS. Zbytek zastupitelů má čas dohodu stvrdit do pondělního zasedání.

Vítěz voleb jednal o podpoře koalice i s členy hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) a komunisty. „SPD odmítla podporu kvůli ODS, proto jsme v jednáních nepokračovali. Stejně tak jsme jednali s komunistickou stranou, ale nemáme vyjádření, zda nás podpoří, nebo ne,“ doplnil Nedvědický.

Obě uskupení tak zůstanou v opozici společně s hnutím Vaše Ústí a PRO! Ústí, které ve volbách skončilo druhé. Na počátku povolebních vyjednávání sice ANO deklarovalo, že preferuje spojenectví právě s PRO! Ústí, na konci října ale oznámilo, že od něj ustupuje.

Nejčtenější

Dycky Most!, Litvinoff a další hlášky, které se mezi lidmi chytly

Martin Hofmann a Zdeněk Godla při setkání herců ze seriálu Most! ve zdejším...

Hláška Dycky Most! z populárního seriálu si získala velkou popularitu mezi lidmi. Je na propagačních předmětech, létá...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jirkovští strážníci dostali kvůli chybě na mzdách milion navíc

peníze, ilustrace

Policie řeší případ neoprávněného vyplácení mezd městským strážníkům v Jirkově. Ti v letech 2015 až 2017 dostali navíc...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Další z rubriky

Paruky střídám podle nálady a oblečení, říká dívka, která trpí alopecií

Agáta Ulrichová trpí alopecií universalis, nemocí, při které pacient přijde...

Jeden den dlouhovlasá zrzka, druhý den hnědovláska, dopoledne vyrazí na ulici s kadeřemi v šedém odstínu a večer je z...

Mladík ukradl SIM kartu ke sledování auta, protelefonoval z ní 65 tisíc

Google aplikace pro volání

Tepličtí policisté stíhají jednadvacetiletého muže, jenž v areálu firmy ukradl a několik měsíců využíval SIM kartu...

Při střetu dodávky se sanitou u Ústí byl vážně zraněn převážený pacient

V ústeckých Všebořicích se střetla sanitka s dodávkou.

V ústecké čtvrti Všebořice se dopoledne střetla dodávka se sanitkou převážející pacienta. Celkem jsou zranění čtyři...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz