Koaliční partneři v Ústí podepsali dohodu, čekali na rozhodnutí soudu

  19:13aktualizováno  19:13
Až šest týdnů od komunálních voleb došlo v krajském městě k dohodě o nově vládě. Koalici utvoří vítězné hnutí ANO, Ústecké fórum občanů (UFO), ODS a PRO Zdraví a sport, v úterý večer začali její zástupci na půdě ústeckého magistrátu podepisovat koaliční smlouvu. Podoba koalice byla známa už několik týdnů, její členové však čekali na to, jak soud vyřídí stížnosti na průběh voleb.

„Smlouva obsahuje programovou část priorit, na kterých jsme se shodli. Jsou to například vztahy obvody versus magistrát a financování obvodů nebo záležitosti sociální jako nákupy sociálních bytů,“ sdělil lídr ANO Petr Nedvědický, poté, co připojil svůj podpis na smlouvě. Nedvědického zároveň koaliční partneři navrhnou na post primátora. Jeho volba proběhne příští pondělí na ustavujícím zastupitelstvu.

V sedmatřicetičlenném zastupitelstvu má uskupení dohromady těsnou většinu devatenácti mandátů, devíti disponuje ANO, pěti UFO, PRO Zdraví a sport dvěma a ODS třemi. Občanští demokraté sice získali ve volbách mandáty 4, ale za ně zvolená Lenka Černá koalici v tomto složení podpořit odmítla. „Zatím tato skutečnost trvá,“ potvrdil lídr ODS Pavel Tošovský.

Oproti minulému volebnímu období, kdy měla rada města pět členů, se jejich počet rozšíří na devět. Svého zástupce v něm budou mít všechny spolupracující subjekty. Její složení ani jména náměstků primátora však nechtěl Nedvědický včera uvést a zveřejnit je chce až s textem koaliční smlouvy na pondělním zastupitelstvu.

„Vše zveřejníme až na zastupitelstvu, až bude smlouva podepsána všemi zastupiteli. V radě budou čtyři členové ANO, dva UFO, dva ODS a jeden zástupce Sportovců. Opozičníkům chceme nabídnout místa ve výborech a zároveň bychom jim chtěli nabídnout i účast v komisi, o kterou měli emeritní zájem,“ shrnul Nedvědický. O jakou komisi opozici přímo jde, nezmínil.

Smlouvu v úterý v podvečer podepsalo 11 členů spolupracujících subjektů, kromě Nedvědického ještě například současná primátorka Věra Nechybová (UFO), Pavel Dufek (UFO), Michal Ševcovic (lídr PRO Zdraví a Sport), Eva Nováková (ANO) a Pavel Tošovský za ODS. Zbytek zastupitelů má čas dohodu stvrdit do pondělního zasedání.

Vítěz voleb jednal o podpoře koalice i s členy hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) a komunisty. „SPD odmítla podporu kvůli ODS, proto jsme v jednáních nepokračovali. Stejně tak jsme jednali s komunistickou stranou, ale nemáme vyjádření, zda nás podpoří, nebo ne,“ doplnil Nedvědický.

Obě uskupení tak zůstanou v opozici společně s hnutím Vaše Ústí a PRO! Ústí, které ve volbách skončilo druhé. Na počátku povolebních vyjednávání sice ANO deklarovalo, že preferuje spojenectví právě s PRO! Ústí, na konci října ale oznámilo, že od něj ustupuje.

Nejčtenější

Soukup o chomutovském hokeji: Byl to podvod na mě, dluh je gigantický

Chomutovští hokejisté se loučí s fanoušky po posledním barážovém duelu.

Je v šoku. Z dluhů Pirátů, které označil za gigantické. Ze své role, kterou prý měl po převzetí klubu hrát. Ale ani po...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Valach k Pirátům: Díky, že jste nemocného syna připravili skoro o milion

Chomutovský Juraj Valach ve speciálních dresech, v nichž Piráti nastoupili...

Jeho osud je už beztak pohnutý, kvůli působení v hokejovém týmu Pirátů Chomutov ještě pohnutější. „Děkuji vedení...

Přestává to být legrace, říká o Chomutovu obránce Dietz

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Dluhový příběh nekončí. Většina hokejových Expirátů už sehnala angažmá jinde nebo si ho ještě hledá, přesto se dál...

Nebavilo ho být ajťákem, chtěl dělat něco smysluplného. Začal vařit pivo

Jan Chmel vybudoval pivovar v bývalém chlévě, trvalo mu to dva roky. Roční...

Jan Chmel vybudoval pivovar v Siřemi na Lounsku. Obec ho okouzlila stejně jako kdysi spisovatele Franze Kafku. První...

Další z rubriky

Z bývalých klášterních komnat Žatec vybuduje moderní robotické centrum

Současný pohled na interiér kapucínského kláštera v Žatci.

I bez evropských peněz se pustí město Žatec do opravy zdejšího kapucínského kláštera, státem chráněné památky ze 17....

Nová teplická záchytka má plno, za pobyt však platí jen třetina opilců

Interiér teplické záchytné stanice, která je v areálu nemocnice. Ta spadá pod...

Jediná záchytná protialkoholní a protitoxikomanická stanice v Ústeckém kraji má za sebou první měsíc provozu. V areálu...

Bojovaly v Normandii, o víkendu přiletí do Roudnice na Memorial Air Show

Martin Šonka na mistrovství republiky v akrobatickém létání v Chotěboři.

Již popatnácté budou o víkendu na roudnickém letišti k vidění desítky letadel a vrtulníků. Letošní ročník Memorial Air...

Najdete na iDNES.cz