Ústecký magistrát selhal v integraci Romů, prohlašuje místní aktivista

  9:29aktualizováno  9:29
Miroslav Brož je ústecký aktivista, roky pracuje se sociálně slabými Romy, hlavně s dětmi. I kvůli svým nekompromisním názorům vystřídal několik sdružení, ale ve výsledku se vždy snaží pomoci nejchudším. Nyní bojuje za to, aby desítky Romů ze dvou ubytoven v Ústí, které končí, nezůstaly na ulici.

Výrazný ústecký aktivista Miroslav Brož. | foto: Jan Veselý, MF DNES

Jak podle vás lze pomoci lidem v ústeckých ghettech?
Mám radost, že město znovu nevstoupilo mezi lokality Agentury pro sociální začleňování, která ve městě fungovala mnoho let a výsledky byly nula nula žádné. Myslím si totiž, že řešení problému Ústí nemohou nabídnout pražské agentury nebo velké neziskové řetězce a jacísi pražští experti, kteří si něco vyčetli z knížek. Myslím si, že to řešení může přinést jen aktivizace potenciálu běžných lidí, kteří třeba v Předlicích bydlí. Je třeba s nimi spolupracovat a plánovat komunitní práci. Tudy vede cesta. A to se tady nedělá. Město na to nedává žádné peníze. Minulý týden jsme s některými lidmi, kteří přišli na demonstraci (o demonstraci zde), zašli na schůzi komunitního plánování. V Ústí existuje snad už od roku 1998 a my jsme tam teď byli první lidé z komunity! Když tam sedí experti z pražských neziskovek a agentur a ti tam spolu vymýšlí nějaké opravdu nesmyslné plány řešení, aniž by to nějak konzultovali s lidmi, kteří tam žijí, tak to nemůže fungovat. V Ústí politika sociální integrace Romů v posledních dvaceti letech totálně selhala. Do Předlic se nalily obrovské dotace, většinou z peněz EU. Myslím si, že k těm lidem ani nedotekly. Bývalo by bylo lepší, kdyby se jim ty bankovky rozdaly nebo kdyby se bankovky spálily v Trmicích v teplárně a bylo by z toho alespoň teplo.

Fotogalerie

Co podle vás selhává konkrétně?
Posledních dvacet let se dává 99 procent prostředků na takzvané sociální služby. Princip - jeden sociální pracovník, aniž by měl ale v ruce nějaký nástroj na řešení problému, do každé romské rodiny. Jsou tu kluby, kde si děti hrají, ale také asistenti prevence kriminality a kamerové systémy. Tento balíček opatření ale nefunguje. Je nutné aktivizovat samotné Romy. Do kontrastu s tím bych chtěl říct, že naše sdružení Amare Předlice loni uklidilo okolí Prostřední ulice. Odvezli jsme odtud několik desítek tun odpadu, všechno jsme to udělali zadarmo. Zorganizovali jsme místní dobrovolníky. Do dnešního dne je to tam stále uklizené. Lidé, kteří to uklidili, si to sami hlídají. V další ulici Na Nivách uklízejí placení dělníci, jsem zvědavý, jak dlouho to vydrží čisté.

Reakce magistrátu

Jiří Madar (UFO), náměstek primátorky

Aktivista Brož stěžuje zaměstnankyním magistrátu a obvodů jejich práci na končících ubytovnách. Nabádá ubytované, aby si bydlení nehledali a napadá město tak, že zvažujeme podání trestního oznámení. Vůbec mu nejde o pořádek ve městě, klid občanů, ale jen o zviditelnění. My jsme reagovali na požadavky občanů z Předlic ohledně úklidu skládky. To, že sami Romové po mnoha letech dokázali zorganizovat své lidi k úklidu, je velký úspěch. Byli jsme první a jediní, kteří skutečně začali něco dělat.

Co žádáte od magistrátu?
Jsou věci, které může ovlivnit. To je podpora místních iniciativ a budování vztahů. Jde také třeba o regulaci výherních automatů ve vyloučených lokalitách. Na každou korunu, kterou město z automatů dostane do pokladny, musí vydat minimálně tři jiné na řešení problémů v oblasti kriminality. Potom jsou věci systémové, které město ze své pozice neovlivní. To je například systém exekucí. Lidé, kteří si vzali nebankovní půjčku úročenou tak, že ji už několikanásobně přeplatili, ale stále jim běží někde nějaké penále, se dostávají do dluhové pasti. Ve vyspělých západních zemích je maximální výše splátky i s penále a odměnou exekutora omezená. Další věcí je vzdělávání romských dětí podle vyšších standardů, než je teď nastaveno. Jestli budou stále vzděláváni odlišně než většina společnosti, tak se budou odlišně chovat i v dospělosti.

Miroslav Brož

  • je mu 38 let
  • vystudoval obor sociální politika-sociální práce na FSE UJEP
  • je sociálním pracovníkem
  • je jedním ze zakládajících členů spolku Amare Předlice, který se snaží zlepšit život zdejší komunity
  • je předsedou sdružení Konexe, které pomáhá Romům v krizových situacích

Situace v Ústí se nyní vyhrotila. Hrozí, že desítky Romů ze dvou končících ubytoven zůstanou na ulici. Co by podle vás město mělo dělat v tomto případě?
Myslíme si, že ze zákona o obcích má město povinnost starat se o potřeby svých občanů. A základní potřeba každého občana je bydlení. Jsou tu rodiny s dětmi, jsou tu staří lidé, invalidní důchodci... A my bychom chtěli, aby jim město efektivně pomohlo, což nespočívá v tom, že se jim rozdávají nějaké seznamy ubytoven mimo město. Ale tady se k tomu dobře postavil centrální městský obvod s místostarostou Karlem Karikou. Ti teď lidem opravdu pomohli a většina obyvatel ubytovny Klíšská dostala důstojné bydlení. Ještě ale zbývá takzvaná Modrá ubytovna na Střekově a tamní municipalita není tak ochotná.

Kvůli končícím ubytovnám padla žaloba proti radnici

Za pár dnů se v Ústí nad Labem mají zavřít dvě ubytovny v Klíšské a Purkyňově ulici. Přestože sociálnímu úřadu města a různým charitativním organizacím se podařilo více než polovině z 230 lidí najít náhradní byty, obyvatelé ubytoven, organizace Konexe a Fórum pro lidská práva na město podaly žalobu.

„Přestože se město snaží tvrdit, že nemá povinnost vystěhovávaným lidem zajistit náhradní bydlení, opak je podle zákona pravdou,“ řekla právnička Tereza Bártová z Fóra lidských práv k žalobě. „Těšíme se k soudu, nemáme co ztratit, věříme ve spravedlnost,“ sdělil další z žalujících.

Kromě zrušení oblastí bez doplatku na bydlení ve městě, což prosazuje magistrát, se žaloba týká i hrozícího nebezpečí bezdomovectví žalujících - jedné mladé rodiny s pěti dětmi. Podle informací redakce je ovšem tato rodina z České Lípy a v Ústí nemá trvalé bydliště.  

Podle ústeckého magistrátu pravomoc vyhlásit oblasti, kde nově příchozí obyvatelé nedostanou doplatky na bydlení, mají všechna města v této zemi. „Je nepochopitelné, proč se tito obyvatelé obracejí na soud. Město nemá povinnost poskytnout náhradní bydlení, nejedná se o krizový stav, který nastal ze dne na den, jako například při požáru nebo povodni,“ řekla mluvčí magistrátu Romana Macová s tím, že lidé z ubytoven mají šanci získat nové bydlení. S kaucemi na byty je připraven pomoci také úřad práce.

Co když namítnu, že každý by se měl o své bydlení starat sám?
Ano, ale tady jsou vlastně dva oddělené trhy s bydlením. Jeden trh je pro bílé, tak bydlím třeba já, ve čtvrti Všebořice mám byt 3+1 za sedm tisíc. Jenomže na tomto trhu nemají Romové šanci. Nikdo jim byt nepronajme z důvodu masivní etnické diskriminace. Policii to ale nezajímá, nikdo ji nevyšetřuje, nikdo ji nepostihuje, nikdo antidiskriminační zákon nevymáhá. Romové tedy musí tam, kde jim byt pronajmou. A jdou k takzvaným obchodníkům s chudobou. Jenomže ti se chovají tržně, protože vědí, že mají zboží, které všichni chtějí, a tak si mohou říct o vysokou cenu. Výsledkem je stejně velký byt, jako mám já, ale v Mojžíři a Romové ho dostanou za nejméně 12 tisíc. A to sídliště je skoro jediná možnost, kde mohou bydlet v bytě první kategorie. Tam se ale nevejdou všichni, a tak musí jít do Předlic nebo na ubytovny za šílené „romské ceny“. Oni by bez těch dávek na bydlení mohli platit normální ceny, ale nemohou platit šílené „romské ceny“ v jim dostupných lokalitách. To řešení je velmi jednoduché - postih diskriminace a vymáhání antidiskriminačního zákona. Pak se Romové z nekvalitních ubytoven sami přestěhují do levných a kvalitních bytů ve městě, obchodníci s chudobou zkrachují, ghetta se vyprázdní a všechno bude v pořádku.

Všechno, co říkáte zní logicky, ale pak vidíte romské rodiny, jak se v pracovní den dopoledne povalují po náměstí, v době výplat dávek jezdí taxíkem do obchodů. Přesvědčujete Romy, aby se postarali sami, měli práci i peníze?
Řešíme hlavně komunitní věci, děláme komunitní vzdělávání, učíme dospělé i děti, děláme přednášky o věcech, které se ve zvláštních školách neučí a tak dále. Nesledujeme přesně, kdo chodí a nechodí do práce. Podle mě ale pracuje 99 procent dospělých mužů. Bohužel velká část z nich neoficiálně, protože často čelí exekucím. Když budou legálně chodit celý měsíc do práce, tak vše stejně pošlou exekutorovi. Takže je to stejné, jako kdyby do práce nechodili. Nabídek na práci načerno je navíc v Ústí dost. Spousta zaměstnavatelů to upřednostňuje. Vím, že tady v Ústí prezident Zeman při své návštěvě říkal, že ti lidé by měli jít do práce. Ale ti lidé opravdu dělají většinou nějakou fyzicky náročnou manuální práci a myslím si, že by tu jejich šichtu prezident nevydržel ve svém mládí ani jednu.

Nejčtenější

Za brutální vraždu kvůli opravě auta dostali mladíci 22 a 23 let

Obžalovaní z vraždy (zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel) před vynesením rozsudku

Ústecký krajský soud vynesl rozsudek nad dvojicí mladíků za brutální vraždu jejich vrstevníka loni v lednu u Bitozevsi...

Školáka při nehodě zachránilo, že se v autobusu připoutal, ocenila policie

Autobus částečně přepadl na bok do potoka a zůstal zaklíněný o strom. (9. ledna...

Policie vyzdvihla zodpovědnost školáka, který cestoval v autobusu, jenž ve středu havaroval na Ústecku. Chlapec byl ve...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

Paneláky mohou sloužit ještě sto let, říká jejich někdejší vývojář

Na ústeckých sídlištích Severní Terasa, Stříbrníky (na snímku) a Dobětice stojí...

V panelácích žije v Ústeckém kraji 41 procent lidí. Životnost těchto domů se kdysi odhadovala na čtyřicet let....

Další z rubriky

Z ruiny domu vznikne muzeum věnované historii pivovarnictví na Žatecku

Oprava zchátralého domu u žateckého pivovaru má být hotová příští rok.

V sousedství žateckého pivovaru začala oprava zchátralého domu. Podnik tam chce za 14 milionů korun vybudovat muzeum,...

O titul Rozhledna roku se ucházejí i dvě vyhlídky z Děčínska a Lounska

Vyhlídková věž na vrchu Rubín u Podbořan

Hned dva své zástupce má sever Čech v anketě Rozhledna roku 2018, kterou už popáté pořádá Klub přátel rozhleden. Jde o...

Žatecká knihovna je po opravě plná novinek, propojí děti i dospělé

V Žatci otevřeli novou knihovnu.

Rychlejší odbavení, řazení knih podle jmen autorů, propojení dětského a dospělého oddělení či zcela nový venkovní...

Advantage Consulting, s.r.o.
TOOLINGOVÝ INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz