Paralympionik Ivo je z Londýna zpátky doma, medaile mu unikla o vlásek

  10:57aktualizováno  10:57
Bez jízdy na kole si Ivo Koblasa dovede představit málokterý den. Jeho vášeň pro cyklistiku ho dostala až do vládního speciálu, který se s českým paralympijským týmem zamířil v srpnu do Londýna. Čekalo ho pět závodů, v jednom byl medaili opravdu blízko. Nakonec se musel smířit s tou neslavnou bramborovou.

Ivo Koblasa bojoval na přelomu srpna a září v Londýně na své první paralympiádě. | foto: Archiv Ivo Koblasy

Přelom srpna a září byl pro devatenáctiletého mladíka obdobím, kam směřoval všechnu svou energii. Čekala ho první paralympiáda v životě. Pokud by se probojoval na stupně vítězů získal by kromě cenného kovu i stotisícovou prémii od iDNES.cz. Ivo je totiž jedním z finalistů soutěže Tvůj příběh, ve které portál iDNES.cz podporuje mladé lidi při plnění jejich životních snů.

Do Londýna dorazil Ivo Koblasa 22. srpna a hned druhý den nasedl na kolo. Trénoval na dráze i na silnici.

"Hned v prvním týdnu jsem nastoupil do bojů na dráze, kde jsem si vylepšil své osobní rekordy v individuálních disciplínách," popisuje Ivo Koblasa. "Do prvního kola jsem vyrazil jako splašený kůň. Tempo jsem patřičně stupňoval, do cíle jsem dorazil v novém českém rekordu," pochlubil se cyklista, který prodělal dětskou obrnu a v šesti letech náročnou operaci, po které se znovu učil chodit i mluvit (více čtěte zde).

I v dalších závodech se Ivovi dařilo, umístil se na třináctém místě na kilometru s pevným startem, vytvořil nový český rekord a ve stíhacím závodě na čtyři kilometry skončil osmý.

Dráhový program končil team-sprintem. Za Českou republiku jeli kromě Iva také zkušení Jiří Bouška a Jiří Ježek. Postoupili do malého finále o bronzové medaile proti týmu Spojených států. Družstvo USA bylo nakonec rychlejší a Češi obsadili čtvrté místo. Na výkonu se podepsala i únava, jediná česká výprava měla tři závodníky na třech dráhových disciplínách a dvou silničních.

Energii Ivo dokázal čerpat i z nadšeného obecenstva. "Hala byla zcela zaplněna a sedm tisíc diváků hnalo závodníky za těmi nejlepšími výsledky," vzpomíná.

Zradila ho psychika, bez podpory od táty přišly problémy

Ivo Koblasa absolvoval silniční trénink v centru Redbridge nedaleko Londýna.

Ivo absolvoval silniční trénink v centru Redbridge nedaleko Londýna.

Co ho ale zklamalo, byl přístup českých funkcionářů. Kvůli dělené akreditaci musel vesnici sportovců opustit jeho táta, který mu dělal osobní doprovod a místo uvolnit.

Ivův otec sice zůstal v Londýně, ale bydlel jinde a později nemohl být ani u startu svého syna. Ivo se tak musel spolehnout na pomoc svých přátel.

Psychicky náročné období se bohužel podepsalo na jeho výkonech. "Dva dny jsem strávil se střevními potížemi na záchodě, vše způsobil odchod táty z vesnice. Následně jsem jedl jen banány, tudíž co jsem mohl od svého těla očekávat," postěžoval si mladý závodník. Přesto zabojoval a ve výborně obsazené časovce obsadil sedmé místo.

V silničním závodě se ale štěstí otočilo nadobro. Zimnice, bolesti hlavy a zvracení, tak vypadalo ráno před startem. Přesto do něj Ivo Koblasa nastoupil. Odjel tři kola, při čtvrtém se znovu ozvala bolest hlavy a udělalo se mu zle. "V mém životě je nejdůležitější zdraví, proto jsem mu dal přednost," řekl devatenáctiletý cyklista, který ze silničního klání odstoupil.

Hlavní zprávy

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.

Najdete na iDNES.cz