Neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. února 2020 Svatopluk

Sudokář s přípravou na mistrovství nezahálí, z Číny si dovezl stříbro

  3:25aktualizováno  3:25
Jakub Ondroušek si předsevzal, že se stane mistrem světa v sudoku. Loni mu prvenství uniklo, a tak se letos opět pilně připravuje. Do tréninku zařadil i soutěž nejlepších sudokářů v Číně, z níž si veze druhé místo. Jestli letos mistrovství vyhraje, získá v soutěži iDNES.cz Tvůj příběh stotisícovou odměnu.

Ve světové konkurenci získal luštitel sudoku Jakub Ondroušek v Pekingu cenné stříbro. | foto: pro iDNES.cz

Do Pekingu se na prestižní sudokářský turnaj sjela světová špička luštitelů, Jakub byl jediný z Česka. "Konkurence byla na vysoké úrovni, což dokazuje i fakt, že aktuální mistr světa skončil dokonce až na osmém místě," poznamenal Jakub, který na posledním mistrovství získal spolu s ostatními hráči týmové stříbro a v jednotlivcích skončil desátý. (více se dozvíte zde)

Tvůj příběh

Soutěž Tvůj příběh vyhlásil portál iDNES.cz pro mladé lidi do 25 lety. Z výběru poroty a hlasování čtenářů vzešlo 50 finalistů. Za splnění svého životního snu získají od iDNES.cz odměnu 100 000 korun.

Pekingská soutěž je kláním jednotlivců, a tak hráči nejsou obklopeni svými týmy a mají blíž k soupeřům z ostatních zemí. "Atmosféra je přátelská tím, že z každé země nepřijede mnoho luštitelů, tak se člověk dostane do kontaktu s lidmi, se kterými si na mistrovství světa nepopovídá," přiblížil Jakub.

Pochvaloval si i práci organizátorů, překvapila ho jejich ochota. "Mou jedinou starostí vlastně bylo, abych si ořezal tužky a pak s nimi vyluštil sudoku."

Do Číny zamířilo jednapadesát reprezentantů ze čtrnácti zemí světa. Hráči neprocházejí nominačními koly jako u mistrovství, stačí se přihlásit, zaplatit startovné a přicestovat na místo konání turnaje. Loni se Kubovi podařilo tuto soutěž vyhrát, letos si odvezl druhou cenu, což je finanční odměna ve výši pět tisíc dolarů.

Typy úloh jsou známé již od dubna

Zatímco na mistrovství organizátoři prozradí typ zadání jen týden před akcí, u čínské soutěže měli sudokáři delší čas na přípravu. "Typy úloh byly známé již od začátku dubna, což je velká výhoda oproti mistrovství světa," poznamenal Jakub. "Ovšem typy úloh pro semifinále a finále jsme se dozvěděli až na místě. Vědělo se sice, že to budou typy úloh ze základních kol, nevědělo se ale které," doplnil.

Zdolával tabulky i Dlouhou zeď

Jakub v Číně jen neseděl nad sudoku, organizátoři pro účastníky soutěže připravili výlet na Velkou čínskou zeď. "Je to něco úžasného, nikdy jsem si to nedokázal představit a procházka po zdi mě opravdu nadchla," vzpomíná Jakub, který si "musel koupit" tričko s nápisem I climbed The Great Wall.

Díky včasnému zadání si mohl sudokář přípravu na soutěž rozložit v čase lépe než před světovým šampionátem. "Čas věnovaný přípravě se nijak nelišil od běžného hraní," uvedl.

Letos už se podobně velké soutěže neúčastní. Chce se soustředit na podzimní mistrovství světa, kde se znovu pokusí získat nejcennější titul. "Budu objíždět turnaje po republice, maximálně se vydám do nějaké ze sousedních zemí, abych se dobře připravil na nadcházející mistrovství," podotkl Jakub Ondroušek. Letos se šampionát koná v Chorvatsku od 1. do 7. října ve městě Kraljevica.

Autor:

Hlavní zprávy

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...