Neděle 28. února 2021, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. února 2021 Lumír

Na majáles chtěl pořádat národní sbírku, nakonec má rekordní rozpočet

  13:27
Žádný úkol není nesplnitelný, s tím se pustil dvacetiletý student Lukáš Černý spolu s dalšími vysokoškoláky do organizace Budějovického Majálesu. Letos bylo nejobtížnější sehnat dostatek financí, nakonec ale vše klaplo. Pro Lukáše to znamená, že brzy splní úkol, který si dal v soutěži Tvůj příběh a od iDNES.cz dostane odměnu 100 tisíc.

Budějovický Majáles se úrovní blíží k profesionálním festivalům, ale je z něj cítit i nadšení, se kterým ho studenti připravují. | foto: www.budejovickymajales.cz

Letošní ročník Budějovického Majálesu byl kvůli shánění sponzorů a jejich panice kolem ekonomické krize v ohrožení. "Dokonce už jsme svolávali i zasedání krizového štábu a zvažovali podobnou sbírku, jako se kdysi dělala na Národní divadlo. Nakonec se ale zadařilo – a co víc, dosáhli jsme rekordního rozpočtu," svěřil se Lukáš.

Lukášův cíl

Student VŠE se přihlásil do soutěže Tvůj příběh spolu s kamarády z organizačního týmu Budějovického Majálesu. Předsevzali si, že na akci nalákají víc než pět tisíc návštěvníků. Případnou výhru chtějí věnovat na honoráře umělců, kteří vystoupí na příštím ročníku majálesu.

Díky tomu se studenti mohli rozmáchnout v programové nabídce a prodloužit program na hlavním pódiu z jednoho na dva dny.

Od 30. dubna do 5. května nebudou chybět akce, které se na majálesu ještě neobjevily. Třeba autokino v centru Budějovic nebo první živý koncert v historii české hudební scény, který bude pouštěn návštěvníkům do sluchátek po vzoru formátu Silent Disco, který se na festivalu také představí.

Na Budějovickém Majálesu vystoupí umělci z Česka i ti zahraniční. Dramaturgové museli nasadit všechny síly. "Když máte dostatek peněz, nalákáte na festival úplně kohokoli. My ale dostatek peněz nemáme, což celý proces dělá mnohem dobrodružnějším," poznamenal Lukáš.

Fotogalerie

Řada umělců slyší na to, že festival je pro návštěvníky zdarma. "Díky tomu k nám letos některé zahraniční kapely přijedou za honorář, který je v porovnání s jejich běžnými požadavky směšný," doplnil. Některé české kapely zase láká atmosféra samotného majálesu.

Majáles promění město v živý organismus

Přípravy šestidenního festivalu začaly již loni v září. Třicítka studentů, mezi nimi i koordinátor, student VŠE Lukáš Černý, v současnosti již jen dotahují i ty nejmenší detaily. Ve svém volném čase a bez honoráře musejí zajistit přípravu klubových scén pro 120 umělců až po závěrečný úklid.

Nenechte si ujít

Nejvíc diváků se podle Lukáše Černého těší na novozélandskou originální kapelu Princess Chelsea, zaujal je Rocky Leon se svým ukulele, chybět nebudou ani na vystoupení Tata Bojs, Divadla Continuo, rakouští Giantree a Luise Pop, britští The Feud a slovenští Puding paní Elvisovej.

"Z hlediska náročnosti přípravy často není rozdíl mezi studentským divadlem a velkou zahraniční kapelou," přiblížil Lukáš. Proto právě teď zajišťují desítky brigádníků, kteří pravidelně pomáhají s realizací.

Právě nadšení studentů je to, co dává Budějovickému Majálesu neopakovatelnou atmosféru. "Majáles také znamená návrat k samotným kořenům kultury – žádné ploty, žádné zábrany, žádné vstupné, jen prožitek z lidské tvořivosti a umění," domnívá se Lukáš a dodává: "Navštívit Majáles znamená zažít atmosféru města, které není jen asfaltovou plochou s domy, ale je organismem, který žije.

iDNES.cz motivuje mladé

Soutěž Tvůj příběh vyhlásil loni na podzim portál iDNES.cz. Do finále se dostala padesátka mladých mužů a žen, kteří v závěrečném hlasování uspěli se svými životními cíli. Pokud se jim je podaří splnit do dne 25. narozenin, dostanou od iDNES.cz stotisícovou odměnu.

Prvním oceněným se v prosinci stal student Jan Šonka, který úspěšně nacvičil a na divadelní prkna uvedl autorský muzikál Pekelnej Škvár. Jako druhý získal prémii Jiří Mára, který na vozíku projel Austrálii. Seznam všech finalistů a jejich cílů najdete na soutěžní stránce na www.idnes.cz/tvujpribeh.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...