Ladislava čeká přibližně 1 200 kilometrů, chce je zdolat za asi čtyřicet dní. Všechno ale záleží na tom, jak se situace vyvine na místě. "Každý krok si nepřipravuji, celá cesta je pak mnohem autentičtější prožitek, větší dobrodružství a člověk zažívá více svobody," míní student.
Pouť do Compostely a Říma |
Osvobozující je pocit, že kromě cesty do Jeruzaléma, nemá na šest týdnů jiný plán.
"Jediné, co musím, je obstarat si jídlo, vodu a místo na spaní. A bez jídla člověk pár dní vydrží a noc beze spánku taky přečkat jde. Člověk si uvědomí jak málo potřebuje k životu a jak je s tím málem šťastný," říká poutník."Poutníci tím získávají úžasný nadhled. Jednak zjistí, že vytrvalostí lze dosáhnout všeho a že žádný problém není zas tak velký," dodává.
V podnikání poutí není žádným nováčkem. První velkou podnikl v roce 2011 do Santiaga de Compostela. Nebylo to z náboženských důvodů, spíš duchovních i historických. Zdolal dlouhých 800 kilometrů. Domů se vrátil s rozhodnutím v poutích pokračovat.
Z Pinarhisaru do JeruzalémaDélka: odhadem 1 200 km Plán trasy: Ve fotogalerii naleznete mapky jednotlivých úseků trasy. |
"Pouť je také velice syrový zážitek. Není to jen výlet krásnou krajinou. Člověk má nohy rozedřené do krve a každý den se musí přemlouvat, aby šel dál. Ale vše to dělá dobrovolně. A v tom je celé to kouzlo," vyznává se dvaadvacetiletý Ladislav.
Po roční pauze se vydal do Říma, v cíli měl v nohách necelých 1 400 kilometrů. Z trojlístku nejvýznamnějších křesťanských poutí mu už tedy chybí jen Jeruzalém, kam poutníci míří k Ježíšovu hrobu. Původně sem chtěl dojít už loni, ale v červnu vypukly v Turecku demonstrace, a tak cestu raději odložil.
Putování mu ovšem nechybělo, vypravil se na kole na tři tisíce kilometrů dlouhou trasu k Severnímu moři a zpět. "Na místě jsem zjistil, že jak jsem jel bez mapy, tak jsem si to spletl a dojel k Baltskému moři," poznamenal.
Bez mapy, jen s kompasem, jako středověcí poutníci
Letos je jeho cílem Zeď nářků ve Městě Davidově. Tentokrát nezačíná putování v jeho rodných Českých Budějovicích, ale v tureckém Pinarhisaru. "Původně jsem plánoval jít do Jeruzaléma přes Sýrii a Libanon. V současnosti prakticky není možné Sýrii projít a hranice Izraele jsou směrem na východ zcela uzavřené," vysvětluje poutník změnu plánů.
Vyrazí tedy ze severu Turecka, které celé přejde až k moři do Istanbulu. Zibura bude sledovat trasu Sultan's Trail. Ta kopíruje cestu, po které se v 16. století vydal sultán Sulejman dobýt Vídeň.
Tvůj příběhSoutěž vyhlásil iDNES.cz v roce 2011 pro mladé lidi do 25 let. Z výběru poroty a hlasování čtenářů vzešlo 50 finalistů. Za splnění svého životního snu získají od iDNES.cz odměnu 100 000 korun. Ladislav Zibura si vytkl cíl podniknout pěší pouť do Říma a Jeruzaléma. |
Trasu probíral s poutníky z celého světa. V Istanbulu se napojí na stezku, která kopíruje cestu do Jeruzaléma slavného osmanského cestovatele 17. století Evlja Čelebiho. Po ní ho čeká horská Saint Paul Trail, která má připomínat misijní pouť apoštola svatého Pavla.
Ta ho zavede do Antalye, odkud se letadlem přepraví do izraelského Tel Avivu. "Abych si pouť ještě trochu prodloužil, vzdálím se do Nararetu, odkud mi to do Jeruzaléma bude trvat asi týden. Ta mezicesta letadlem mě nijak nermoutí. Na poutích si užívám každý krok, a těch urazím stejné množství, jako jsem původně plánoval, asi 20 milionů."
K tomu potřebuje své ověřené boty - ušel v nich už tři tisíce kilometrů. "Pro jistotu jsem si vzal ještě druhý pár na prostřídání," říká mladík, který si na tak dlouhé putování sbalil třináctikilogramovou krosnu. "Mám opravdu všechno, co potřebuji, dokonce i dvoje trenýrky," vtipkuje. Mapu byste v krosně ale hledali zbytečně.
"Žádné mapy si neberu. Mám jen vytištěný seznam měst, kterými mám projít. Pak už není problém se v každé vesnici doptat, kudy dál. A kdyby to nevyšlo, mám s sebou kompas. Středověcí poutníci to měli úplně stejně," vysvětluje Ladislav, kterému maminka na cestu usmažila řízky.
Mimochodem rodiče svým nadšením pro poutnictví nakazil také, v září již podruhé vyrážejí do Santiago de Compostela.