náhledy
Seznamme se prostřednictvím obrazového materiálu s výzbrojí estonské armády. Armáda je to sice malá, ale šikovná, ostatně jako u dvou zbývajících pobaltských států. Těžkou techniku pozemních sil dnes zastupují především „bévépéčka“ CV90, obrněné transportéry Pasi a samohybné houfnice K9 Thunder. V únoru 2022 ze řetězu utržené agresivní choutky Rusů podnítily Estonce k následným objednávkám raketometů HIMARS a samohybných houfnic CAESAR.
Autor: Estonské obranné síly
Estonské obranné síly (Eesti Kaitsevägi) se skládají z pozemních sil (Maavägi), námořnictva (Merevägi), letectva (Õhuvägi) a domobrany (Kaitseliit). Mírové početní stavy pozemního vojska představují asi 4 000 lidí v aktivní službě, u námořnictva to je kolem tří stovek námořníků a o něco menší je počet příslušníků letectva. Domobrana má 15 až 16 tisíc dobrovolníků. Při započítání záložníků mají estonské obranné síly k dispozici po rychlé mobilizaci v případě konfliktu přes 38 tisíc vojáků. Celkový počet záložníků je potom kolem 230 tisíc (v Estonsku existuje povinná vojenská služba, a to v délce osmi měsíců, resp. u některých specializací 11 měsíců).
Autor: Estonské obranné síly
Od roku 2004 je Estonsko členem NATO a jeho obranná politika je úzce spjata s touto aliancí. Vstup do NATO byl krokem logickým, neboť všechny tři malé pobaltské státy – Litva, Lotyšsko a Estonsko – hledaly záruky bezpečnosti. (Na fotografii vidíme společné cvičení leteckých návodčích americké a estonské armády, konané ve Spojených státech.)
Autor: public domain
Estonské obranné síly jsou uzpůsobeny k efektivnímu boji proti potenciálnímu agresorovi, především díky rychlé mobilizaci, důrazu na asymetrickou válku a silné mezinárodní podpoře v rámci NATO. Estonsko pravidelně vynakládá na obranu více než 2 % svého HDP, čímž splňuje a dokonce překračuje požadavky NATO na výdaje na obranu.
Autor: Estonské obranné síly
V roce 2014 si Estonci pořídili z druhé ruky 44 bojových vozidel pěchoty CV90 švédské výroby, jednalo se o nadbytečné stroje z Nizozemí verze CV9035NL. Později to bylo dalších 37 kusů z Norska, mělo by jít o vozidla bez věží, přičemž nový uživatel si je nechává přestavovat domácím průmyslem na vozidla speciálních verzí, například stíhače tanků vyzbrojené střelami Javelin, samohybné minomety a další.
Autor: Estonské obranné síly
Bojové vozidlo pěchoty CV90 ve verzi používané dnes ve 44 kusech estonskou armádou (CV9035NL) je vyzbrojeno 35mm kanonem a spřaženým 7,62mm kulometem. Vlastní osádka vozidla je tříčlenná, převážený pěchotní výsadek sedmičlenný.
Autor: Estonské obranné síly
Se 136 kusy je dnes nejpočetnějším obrněncem estonské armády šestikolový obojživelný obrněný transportér Patria Pasi finské výroby. Vozidlo, používané Estonci ve dvou verzích, má dvoučlennou vlastní osádku a přepravní kapacitu podle verze devět nebo deset pěšáků, vyzbrojeno je kulometem ráže 12,7 mm.
Autor: Estonské obranné síly
Výzbroj estonských ozbrojených sil, obrněný transportér Patria Pasi v roli zdravotnického vozidla (v takovém případě samozřejmě postrádá kulomet).
Autor: Estonské obranné síly
Ze zbraní dělostřeleckých dnes v estonské armádě hraje prim 155mm samohybná houfnice K9 Thunder. První dostalo v létě 2020 a celkem by jich mělo mít 36. Po zahájení regulérního ruského tažení proti Ukrajině se Estonci rozhodli zvýšit svoz obranyschopnost pořízením dalších dělostřeleckých zbraní. Mezi ně patří i americké salvové raketomety HIMARS, kterých si v prosinci 2022 objednali šest kusů. V červnu 2024 bylo dále objednáno 12 francouzských samohybných houfnic CAESAR ráže 155 mm.
Autor: Estonské obranné síly
Standardní pěchotní zbraní estonské armády se po roce 2020 stala útočná puška R-20 Rahe (viz foto) v několika verzích, což je domácí označení typové řady útočné pušky MARS od americké firmy Lewis Machine & Tool Company (LMT). V roce 2019 si jich Estonci objednali 19 tisíc a posupně jimi nahradily IMI Galil a Automatkarbin 4 u pozemního vojska (ale u domobrany jsou dnes oba jmenované starší typy standardem).
Autor: Estonské obranné síly
Ještě jednou útočná puška R20 Rahe, ale zde s podvěsným jednoranným granátometem M203 ráže 40 mm. Estonsku mělo být dodáno sedm desítek těchto granátometů.
Autor: Estonské obranné síly
Pěchotními zbraněmi estonských obranných sil ovšem nejsou pouze R-20 Rahe, IMI Galil a Automatkarbin 4. Typové portfolio je samozřejmě rozsáhlejší a zahrnuje i další kategorie pěchotních zbraní. Například kulometů je pět typů, na fotografii vidíme poctivý německý MG 3, který už toho má dost za sebou (v roce 2023 bylo rozhodnuto nahradit tento typ izraelským kulometem Negev NG7).
Autor: Estonské obranné síly
Estonská armáda disponuje k roku 2024 čtyřmi typy protitankových přenosných zbraní: Carl Gustav (viz foto, původ: Švédsko), Instalaza C90 (Španělsko), Javelin (USA) a Spike (Izrael). Zde ještě dodejme, že v březnu 2022, když se přímo u Kyjeva bojovalo za Tallinn (přeženeme-li to), darovalo Estonsko Ukrajině stovku Javelinů.
Autor: Allied Joint Force Command Brunssum, CC BY-SA 2.0
Mezi zbraně pořízené pro estonskou armádu na základě zhoršení bezpečnostní situace po ruské agresi proti Ukrajině patří i přenosný protiletadlový raketový komplet s infračerveným navedením Piorun z Polska. V září 2022 bylo objednáno 100 odpalovacích zařízení a 300 raket.
Autor: Estonské obranné síly
Technika estonských ozbrojených sil, terénní automobil Mercedes-Benz G-Class
Autor: Estonské obranné síly
Dvojice nákladních automobilů z výzbroje estonských ozbrojených sil na pontonu při přpravě přes vodní plochu. Jedná se o vozy typové řady MAN Category I, první se znakem náprav 6x6 a za ním 4x4. Estonská armáda disponuje i dalšími typy nákladních automobilů, především značek DAF, Mercedes-Benz nebo Volvo.
Autor: Estonské obranné síly
Vojenská policie estonské armády disponuje i technikou, která je pro nás všední, jako jsou osobní automobily Škoda Superb.
Autor: RTFM89, CC BY-SA 4.0
Když zalovíme ve stejných vodách, ulovíme i Škodu Kodiaq.
Autor: RTFM89, CC BY-SA 4.0
Estonská domobrana (Estonian Defence League) má jednak zbraně a techniku relativně moderní, jednak – a to ve větším zastoupení (jak už to u domobran bývá) – typy starší. Jsou to i letitá 90mm bezzákluzová děla Pansarvärnspjäs 1110 (Pvpj 1110) švédské výroby, tento typ má v rodném listě rok 1953.
Autor: Estonské obranné síly
Obrněný transportér BTR-80 estonské domobrany (Estonian Defence League)
Autor: Estonské obranné síly
Estonské letectvo je na první pohled silou symbolickou. Letadlový park v roce 2024 se skládá ze dvou transportních a hlídkových letadel PZL M28 Skytruck (viz foto; letouny darovalo USAF, které tento typ používalo pod označením C-145A), dvou cvičných letounů Aero L-39C Albatros a tří vrtulníků Robinson R-44 používaných k průzkumné a hlídkové službě.
Autor: Ronnie Macdonald, CC BY 2.0
Estonské námořnictvo disponuje v roce 2024 celkem osmi plavidly hodnými nést inventární číslo. Seřazeno sestupně podle výtlaku je to jedna pomocná loď (s možností plnit funkci minonosky), tři minolovky a čtyři hlídkové čluny. Primárním úkolem estonského námořnictva je hlídková činnost v teritoriálních vodách Estonska, případně obrana pobřeží, eliminace námořních min atd. V případě potřeby se počítá se spoluprací s námořními silami partnerských zemí Severoatlantické aliance, což se i piluje při společných námořních cvičeních. Na fotografii vidíme estonskou pomocnou loď/minonosku EML Wambola (A433) a americký torpédoborec USS Porter (DDG 78).
Autor: public domain
Plavidla estonských ozbrojených sil, podpůrná loď/minonoska EML Wambola (A433)
Autor: Estonské obranné síly
Plavidla estonských ozbrojených sil, minolovka EML Ugandi (M315)
Autor: Juris Paiders, CC BY 2.0
Hlídkový člun EML Raju (P6732) estonského námořnictva
Autor: Estonské obranné síly