1 Exploze muniční lodi Mont Blanc v Halifaxu
Za největší nejadernou explozi je považovaný výbuch francouzské muniční lodi SS Mont Blanc (SS – Steam Ship), po kolizi s norským parníkem SS Imo v druhé polovině Velké války, konkrétně 6. prosince 1917. SS Mont Blanc měla na palubě 2 366 tun kyseliny pikrové (jinak TNP – trinitrophenol), 250 tun TNT (trinitrotoluenu) a 62 tun střelné bavlny, připravených na převoz do bojující Francie. Kromě toho bylo na palubě 300 tun benzolu v barelech. Vzhledem k povaze nákladu platil pro posádku zákaz kouření, námořníci nesměli mít na palubě sirky ani tvrdý alkohol. Náklad nesměl být zajištěn lany a řetězy, ale jen dřevěnými deskami a klíny, přibitými měděnými hřebíky, aby se předešlo vzniku jisker.
Rozjetá SS Imo narazila do muniční lodi SS Mont Blanc v úžině Narrows. Náraz uvolnil sudy s benzolem a hořlavina zalila palubu. Jiskry vyvolané třením kovových trupů o sebe, zapálily kyselinu pikrovou a benzolové páry. Palubu bleskově zachvátily plameny, vymykající se kontrole. Vybuchující sudy s benzolem létaly k nebi jako obří rachejtle. V 09:04:35 se ozvala ohlušující exploze, odpovídající tritolovému ekvivalentu 2,9 kt.
Teplota v centru výbuchu přesáhla 5 tisíc stupňů Celsia. Extrémní podmínky vyvolaly vlnu vysokou 16 metrů, která zasáhla pobřeží plné zvědavců. Okamžitě zahynulo 1 600 lidí, 9 000 lidí bylo zraněno, z toho 6 000 vážně. Bylo zničeno 1 630 domů, dalších 12 tisíc poškozeno, 6 000 lidí bylo bez střechy nad hlavou. Kvůli následnému mrazu a sněžení stoupl počet lidských obětí na 2 000.
Kromě kanadské vlády poskytl největší pomoc stát Massachusetts. Město Halifax zasílá každoročně do jeho hlavního města Bostonu jako výraz vděku vánoční strom, již přes 100 let.