Vize FSV (Future Soldier Vision) je součástí širšího úsilí Ministerstva obrany Spojeného království pořizovat vojákům nejmodernější výstroj a výzbroj odpovídající posledním poznatkům z vědy a techniky. První fáze projektu FSV vznikla ve spolupráci s laboratořemi DSTL (Defence Science and Technology Laboratory).
„V nejistém světě je důležité, abychom se neustále dívali na budoucí hrozby, kterým naše ozbrojené síly mohou čelit. Projekt Future Soldier Vision, který je podporován z rozpočtu ministerstva obrany, náš vyzbrojovací plán v hodnotě 160 miliard liber spolu s nejlepšími vědeckými a technickými znalostmi Velké Británie je důkazem naší snahy poskytnout vojákům vybavení, aby zajistili bezpečnost naší země,” uvedl ministr obrany Spojeného království Michael Fallon.
Vize FSV se skládá z několika klíčových komponent: víceúčelové balistické přilby, balistické vesty, nositelné elektroniky (chytré hodinky), průhledových displejů a osobního počítače s dotykovou obrazovkou.
Nová přilba poskytuje ochranu pro větší plochu hlavy. Na spodním okraji přilby jsou zámky pro připevnění balistického obličejového štítu nebo plynové masky. Její součástí jsou ochrana sluchu a sluchátka pro přenos hlasu.
Přilbu lze osadit až trojicí denních, nočních nebo termovizních kamer. Jednotlivé kamery jsou lehce vyměnitelné, takže voják může zvolit kameru podle typu mise. Obraz z kamer se přenáší do brýlí s průhledovým displejem, osobního počítače nebo do počítačové sítě.
Nová neprůstřelná vesta získá segmentované tvrdé balistické pláty. Výhodou je především zvýšení pohyblivosti ve vestě, například při střelbě. Pohyblivost vylepší i „asymetrický design” vesty.
Výrobci balistických vest se v budoucnu chystají vyrábět své produkty na míru jednotlivým uživatelům. Současná úroveň technologií umožňuje oskenovat postavu uživatele a poté parametry zanést do výroby. Jednotlivé díly, přesné tvarované podle tělesných proporcí uživatelů, lze vyrobit na trojrozměrné tiskárně.
Počítá se s umístěním senzorů, elektroniky a zdroje elektrické energie přímo do vesty nebo s integrovanými sumkami pro náboje a balíčkem první pomoci. Senzory vesty dokážou zjišťovat „bio-údaje” vojáka a zanášet je do sítě. V případě nutnosti pak medik dokáže velmi rychle rozpoznat závažnost zranění vojáka.
Nosnou myšlenkou vize FSV je zlepšení situačního povědomí vojáka. Cílem není jen získávat informace o bojišti, ale také je vhodně zobrazovat vojákovi.
Britský voják roku 2025 získá balistické brýle se zabudovaným průhledovým displejem. V současné době stále ještě exoticky působící technologie se za deset let stane cenově i technicky dostupnější. Průhledový displej dokáže zobrazit obraz z přilbových kamer nebo ze zaměřovače zbraně. Voják tak dokáže zamířit zbraň na cíl bez lícení, případně střílet „od boku” nebo z poza překážky.
Informační spojení s dalšími vojáky, technikou i vyšším stupněm velení zajistí malý počítač s dotykovou obrazovkou. Tablet zobrazí vojákovi digitální mapy, zanesené pozice vlastních sil i sil protivníka a další taktické informace.
Počítač získá i „vojenskou Wikipedii” s nejrůznějšími informacemi. Voják dostane přístup ke kompletním lékařským záznamům nebo k takticko-technickým parametrům jednotlivé vojenské techniky.
Dotykový počítač rovněž umožní lehce ovládat novou generaci dronů nebo dálkově ovládané zbraně a senzory. Voják uvidí obraz z dronu přes průhledový displej a získané informace (pozice protivníka) zanese do digitální mapy.
Standardem se stanou chytré hodinky s rychlým přístupem k taktickým informacím. Například v případě nastřelení dokážou hodinky pomocí zvukových senzorů v helmě zobrazit sektor, odkud je vedena palba.
Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní verzi najdete zde.