Nový tažný kůň obrněných jednotek US Army. První kusy půjdou do Evropy

aktualizováno 
Téměř tři tisíce nových obrněných transportérů si plánuje pořídit americká armáda. První desítky vyrobených pošle hned do Evropy v rámci iniciativy na odstrašení Ruska.

AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle) | foto: public domain

Příští měsíc firma BAE Systems začne po několika letech testování sériově vyrábět nová víceúčelová obrněná vozidla AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle). V americké armádě (US Army) nahradí zastaralé obrněné transportéry (OT) M113. AMPV je tak bez nadsázky nazýván novým tažným koněm amerických obrněných brigád ABCT (Armored Brigade Combat Team).

Fotogalerie

Hlavní údernou sílu US Army tvoří obrněné brigády ABCT s tanky Abrams, bojovými vozidly pěchoty (BVP) Bradley a samohybnými houfnicemi Paladin. V těchto brigádách najdeme také 2897 víceúčelových OT M113, které slouží k přepravě vojáků, vybavení, munice, ale také jako velitelská stanoviště, evakuační vozidla nebo nosiče minometů. Dalších 1922 transportérů M113 se nachází v podpůrných brigádách EAB (Echelons Above Brigade).

Vozidla M113 sice tvoří 32 % flotily obrněných vozidel ABCT, ale první M113 armáda přijala do výzbroje již v roce 1960. Největší slabinou M113 je jednoznačně mizerná balistická ochrana, která byla nedostatečná už v 60. letech ‒ hliníkový pancíř M113 odolá pouze běžné munici ráže 7,62×39 mm. Například kolové bojové vozidlo Stryker odolá nejen průbojné munici ráže 7,62 mm, ale také výkonnější kulometné munici ráže 14,5 mm. OT M113 se proto již déle nenasazují do ostrých bojových operací.

Transportér M113 má také slabou protiminovou ochranu ‒ ve Vietnamu vojáci raději jezdili na korbě M113, kde byli ve větším bezpečí před výbuchem miny.

V každé brigádě ABCT se nachází:

  • 19 víceúčelových M113A3;
  • 41 velitelských M1068A3;
  • 15 nosičů minometů M1064;
  • 31 evakuačních M113A3;
  • 8 vozidel první pomoci M577.

Na místo M113 začnou letos k americkým jednotkám přicházet pásová vozidla AMPV, která mají zejména výrazně lepší balistickou ochranu, lepší taktickou mobilitu, větší vnitřní užitný prostor, lepší pracovní prostředí osádky a robustnější a výkonnější generátory elektrické energie (nutné k napájení senzorů, výkonných rádií, rušiček, zbraní, obranných systémů atd.). Od vystavení žádosti o nabídku (RFP; listopad 2013) až po předání prvních sériových AMPV jednotkám US Army tedy uběhlo pět a půl roku.

AMPV vs. M113

AMPV vs. M113

Vývojová fáze programu AMPV přišla „jen“ na 383 milionů dolarů, protože AMPV využívá podvozek BVP Bradley. Oba stroje mají 75 % shodných dílů, což výrazně snižuje logistiku brigády. AMPV je tedy v podstatě BVP Bradley, ale bez bojové věže a s lepším pancéřováním (díky úspoře hmotnosti po odstranění věže). Navíc podvozek Bradley, včetně pohonné jednotky a pojezdového ústrojí, využívají také modernizované houfnice M109A7 Paladin.

BAE Systems začne příští měsíc vyrábět první z 297 AMPV, které US Army objednala za 873 milionů dolarů v rámci počáteční nízkosériové výroby LRIP (Low Rate Initial Production). V rámci LRIP vznikne celkově 460 vozidel za 1,2 miliardy dolarů a celkově armáda nakoupí 2936 AMPV.

Výše programu dosahuje 11 miliard dolarů, pokud se armáda rozhodne vozidly AMPV nahradit také M113 u brigád EAB, cena vzroste o dalších 6,5 miliardy dolarů.

V rámci LRIP si výrobce především osvojuje výrobu a připravuje se na spuštění plné sériové výroby (FRP). Při výrobě AMPV se například ve velkém uplatní svařovací roboti, kteří zvládnou až 80 % svarů na korbě. Při svařování je navíc použita nová technologie HEBAW (High Energy Buried Arc Welding) od BAE Systems, která až o 90 % zkracuje svařovací časy a omezuje teplotní narušování svařovaného materiálu. Například v případě AMPV nejdelší svar na břiše korby vyžaduje od lidského svářeče 27× změnit pozici ‒ robot udělá celý svar precizně a najednou.

Několik prvních desítek AMPV armáda pošle obratem do Evropy v rámci odstrašující iniciativy EDI (European Deterrence Initiative), která po ruské anexi Krymu v roce 2014 má zvýšit americkou vojenskou přítomnost v Evropě.

Video: Představení AMPV

Celkově vznikne pět variant AMPV, které budou působit v ABCT s BVP Bradley a tanky Abrams:

Za postupujícími BVP a tanky pojede AMPV určené k velení a řízení boje (Command & Control). Mobilní velitelská stanoviště AMPV mají větší šanci přežít v boji než klasická statická velitelská stanoviště (která jsou prvořadými cíli pro nepřítele). Navíc díky blízkosti k jednotkám velitelské AMPV může komunikovat s vojáky i v podmínkách silného radioelektronického rušení.

Další verzí je evakuační vozidlo (Medical Evacuation) schopné přepravit tři zdravotníky a šest sedících nebo čtyři ležící pacienty. V současné době transport zraněných zajišťují vrtulníky, ale to v přítomnosti moderních kompletů protivzdušné obrany nebude možné. K přímé záchraně zraněných vojáků poslouží AMPV pro lékařské ošetření (Medical Treatment). V této verzi najdou místo čtyři specialisté pro urgentní medicínu a jeden pacient v ohrožení života. Oba stroje budou působit hned za postupujícími vojáky, BVP a tanky.

Nosič minometů (Mortar Carrier) poslouží jako mobilní základna pro ručně nabíjené minomety Soltam K6 ráže 120 mm. Dostřel minometů je samozřejmě menší než u houfnic Paladin, ale účinek miny ráže 120 mm a granátu ráže 155 mm je v cíli podobný. Nosiče minometů „na zavolání“ zajistí palebnou podporu jednotkám na čáře dotyku. Minomety dokážou střílet klasickou i přesně naváděnou munici.

Poslední je víceúčelová verze (General Purpose) sloužící k transportu vojáků (posil), munice, zásob, náhradních dílů nebo výzbroje, jako jsou přenosné protitankové raketové komplety. Víceúčelová verze poslouží v nouzi také k evakuaci raněných vojáků.

Zdroj: fas.org, Breaking Defense

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní text najdete zde.

Autor:
  • Nejčtenější

Kafe jako hnůj. Trápení italského stíhače, který zabloudil do Čech

Před 60 lety se letiště v Hradci Králové stalo místem přistání italské stíhačky s mladým pilotem Ernestem De Majem. Ten...

Neutrácejte za novou televizi. Stačí takto připojit DVB-T2 za pár korun

Možná i vy budete muset svůj televizor brzy doplnit DVB-T2 set-top boxem, pokud budete chtít nadále přijímat bezplatní...

Evoluční schovávaná. Umělá inteligence objevila triky a nečekané chyby

Schovka nevypadá zrovna jako vědecké bádání. Výzkumníci ale simulací miliard her na schovávanou ukázali, že se umělá...

Neházejte 737 Max na piloty, píše legenda „Sully“. Byla to smrtelná past

Chesley Sullenberger varuje před svalováním viny za nehody letadel 737 Max jen na piloty. Slavný „kapitán Sully“,...

Programování vám pomůže chápat svět, říká slavný geek. Varuje před AI

Říkat počítači, co má dělat, je naprosto jedinečná činnost. Naučí nás to mnohem víc, než si uvědomujeme. Programovat...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Měl unést i Banderu. Veleúspěšný agent StB měl rád „akci“ i peníze

Jedním z nejúspěšnějších a nejspolehlivějších agentů StB na Západě se stal rakouský pašerák, který za války údajně...

Premium

Jaderná apokalypsa z Ruska: poslední válka na světě by takto neproběhla

Američtí vědci přišli s počítačovou simulací apokalyptického jaderného konfliktu. Vedla je k tomu zvyšující se hrozba...

Kafe jako hnůj. Trápení italského stíhače, který zabloudil do Čech

Před 60 lety se letiště v Hradci Králové stalo místem přistání italské stíhačky s mladým pilotem Ernestem De Majem. Ten...

Nechtěný návrat emigranta. Myslel si, že ho vezou Američané, byla to StB

Alkohol, uspávací kapky, tajný převoz přes neutrální zónu. Únosy StB byly jak ze špionážních filmů. Jen málokdy končily...

Najdete na iDNES.cz