Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. července 2022 Den upálení mistra Jana Husa

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém století, že nad bojištěm vládne rukou pádnou. Úspěšně si vede dělostřelectvo ukrajinské bojující proti ruským invazním silám. Navíc ze zahraničí přichází pomoc napadené zemi i v podobě dělostřeleckých zbraní – zatím nejvýznamnější je dodávka tažených houfnic M777 ze Spojených států.

Stěžejními dělostřeleckými zbraněmi jsou již dlouhou dobu houfnice, respektive kanonové houfnice a dělostřelecké raketomety. Jejich dosah je v řádu desítek kilometrů a dnes už není žádnou novinkou používání i řízené munice, byť tato je finančně náročná a ne každý ji umí vyrobit.

V tomto článku se z výše uvedených zbraní podíváme na hlavňové dělostřelectvo ukrajinské armády, raketomety dnes tedy oželíme.

Významnými dělostřeleckými zbraněmi jsou také minomety, které však z pohledu způsobu jejich použití také nebudeme do článku o houfnicích vkládat. (Pěchotní) minomety se zpravidla používají k palebné podpoře na úrovni roty, případně ty větší (ráže 120 mm) na úrovni praporu. Také se objevila „okrajová“ kategorie těžkých minometů, jako starý 240mm Tulipán, který mohl střílet i jadernou munici.

A je zde ještě jeden druh dělostřeleckých zbraní proti pozemním cílům, a to protitankové kanony, ale jejich existence již dávno ztratila opodstatnění. Některé armády však těmito staršími zbraněmi ještě disponují. Shodou okolností je dosud mají i armády ruská a ukrajinská.

Houfnice ukrajinské armády před ruskou invazí

V době zahájení ruské agrese měla ukrajinská armáda ve své výzbroji relativně vysoké počty houfnic, kde „relativně“ je použito ve smyslu, že armády evropských zemí mají těchto zbraní neporovnatelně méně, ale naopak ruská armáda neporovnatelně více.

Všechny tehdejší houfnice ukrajinské armády byly sovětské konstrukce, ve své naprosté většině vyrobené ještě před rozpadem SSSR a získané tedy při dělení této do té doby zdánlivě homogenní šestiny pevniny jako dědictví po sovětské armádě. Jednalo se jak o houfnice samohybné, tak tažené, a to několika typů, starých i nových.

Samohybná 152mm houfnice 2S3 Akacija

Samohybná 152mm houfnice 2S19 MSTA

Byla zde však jedna výjimka, do výzbroje armády ještě nezařazená, kterou představovala nová ukrajinská samohybná houfnice 2S22 Bohdana vyrobená zatím pouze v prototypu. Bohdana se měla stát první vlaštovkou ukrajinského dělostřelectva při do budoucna plánovaném přechodu na ráži 155 mm podle „západního“ standardu. Houfnice sovětského původu mají analogickou ráži 152 mm, vedle toho používá ukrajinská armáda i sovětské houfnice ráže 122 mm.

Samohybná kanonová houfnice 2S22 Bohdana

Ruský útok na Ukrajinu mimo jiné urychlil i zavádění dělostřeleckých systémů „západní“ ráže 155 mm do výzbroje ukrajinské armády. A to z prostého důvodu, kdy v rámci pomoci vyspělých zemí je taková technika Ukrajině poskytována. Pokud tedy vše probíhá podle plánu, jak ruská strana tvrdí, musíme tyto plány označit za nevyzpytatelné. Samotní Ukrajinci totiž tak rychlé zavádění ráže 155 mm u svého dělostřelectva nikdy neplánovali.

Ještě předtím však některé ze zemí bývalého východního bloku darovaly Ukrajině starší dělostřelecké systémy ráže 122mm a 152 mm. Mezi nimi byly i samohybné 152mm houfnice Dana z České republiky.

Nakládání houfnice M777 do transportního letounu C-17 Globemaster III. Houfnice jsou součástí rozsáhlých dodávek výzbroje Ukrajině, která se brání ruské invazi. (March Air Reserve Base, Kalifornie, duben 2022)

Z houfnic poskytnutých Ukrajině musíme k polovině května 2022 vyzdvihnout hlavně tažené 155mm houfnice M777 dodané ve své většině Spojenými státy a v jednotkových množstvích i Austrálií a Kanadou, celkem to činí rovnou stovku exemplářů.

Dále to jsou v objemu po dvou tuctech exemplářů samohybné 155mm houfnice CAESAR poskytnuté Francouzi a samohybné 155mm houfnice Panzerhaubitze 2000, kdy pět kusů je dodávkou z Nizozemska a sedm kusů z Německa. Pokud tyto dodávky ještě neproběhly, tak k realizaci už moc chybět nebude, ostatně ukrajinští dělostřelci se už na ně ve Francii i v Německu přeškolovali.

Italové slíbili poslat Ukrajincům tzv. samojízdné houfnice (tj. tažené, ale s pomocným motorem pro vlastní pohyb na malé vzdálenosti) typu FH70. Konkrétní počet zde zatím veřejně specifikován nebyl.

Ještě než přijde řada na seznámení se s dodanými houfnicemi M777, zastavme se krátce u zmínky o bojovém nasazení Bohdany.

Bohdana šla do boje

Na přelomu let 2021 a 2022, tedy krátce před vypuknutím války, proběhly poslední střelecké zkoušky prototypu ukrajinské 155mm samohybné houfnice 2S22 Bohdana (článek o houfnici ze 4. března 2022: Ukrajinská Bohdana absolvovala zkoušky s českým střelivem před invazí).

Platformou prototypu Bohdany je podvozek nákladního automobilu KrAZ-63221, ale kvůli nelichotivé situaci kremenčucké automobilky (doslova lze hovořiti o krachu) a s ohledem na plánované postupné zavádění nákladních automobilů Tatra a bojové techniky na podvozcích stejné značky v ukrajinských ozbrojených silách se již delší dobu předtím uvažovala pro případnou sériovou výrobu těchto houfnic použít právě české podvozky.

Do boje proti okupantům byl vržen i jediný prototyp ukrajinské 155mm houfnice Bohdana.

Při zahájení ruské invaze se jediný prototyp Bohdany nacházel na východě Ukrajiny, ať už ve výrobním závodě v Kramatorsku, nebo v blíže neučeném testovacím prostoru, jak uvádí některé zdroje. Výrobce dostal 25. února příkaz Bohdanu zničit, aby nepadla do rukou Rusům. Plně provozuschopný stav tohoto zbraňového systému nemění nic na tom, že byl stále ve fázi vývoje.

Navzdory příkazu ke zničení Bohdany ji vývojáři poslali do hlubokého týlu a následně předali ukrajinské armádě. V prvním květnovém týdnu se potom objevila strohá zpráva, že Bohdana byla nasazena do boje proti nepříteli.

Tažená „superhoufnice“ M777

Koncem dubna a počátkem května 2022 bylo Ukrajině poskytnuto celkem sto tažených 155mm houfnic M777 britské konstrukce. Výrazná většina z nich, 90 kusů, pochází ze Spojených států, přičemž je poskytla námořní pěchota (USMC). Šest houfnic potom darovala Austrálie a čtyři houfnice Kanada.

Pro ukrajinskou armádu představuje tento zbraňový systém výraznou pomoc, pokud totiž o samotné houfnici hovoříme v superlativech, tak ještě o kus více to platí o některých typech pro ni určené munice.

Ukrajinci houfnice M777 již nasadili do ostrých akcí. Zmiňují se například v souvislosti s drtivým dělostřeleckým přepadem jedné ruské praporní skupiny při přechodu řeky Severní Doněc, kdy byl tento útvar kompletně rozmetán.

Na druhou stranu si nesmíme dělat iluze, že jsou tyto houfnice „nesmrtelné“, z tohoto pohledu jsou na tom stejně jako každá jiná dělostřelecká zbraň podobného typu. Samy o sobě jsou zcela bezbranné například proti útokům ze vzduchu, významným nepřítelem dělostřelectva je také dělostřelectvo protistrany. Dokonce se už na sociálních sítích objevily zprávy o prvních zničených ukrajinských M777, zprávy jsou podpořené videem z útoku malých dronů, které se však nezdá být příliš průkazným.

Tažené 155mm houfnice M777 ukrajinské armády, automobily na fotografii jsou domácí typu KrAZ-6322. (květen 2022)

A proč o M777 hovoříme jako o „superhoufnici“? Navíc když je „pouze“ tažená a jako moderní hlavňovou dělostřeleckou zbraň bychom si dokázali představit spíše nějakou houfnici samohybnou? Těch důvodů je více, pokud jde o samotné „dělo“, tak musíme vyzdvihnout především nízkou hmotnost, kterou bylo možné dosáhnout díky bohatému použití titanu v konstrukci lafety. Nebojme se houfnici nazvat „ultralehkou“, byť to „ultra“ trochu s těmi tunami tahá za vlasy a navíc podle ráže bychom ji klasifikovali jako houfnici střední. Houfnice M777 je tak ideální pro výsadky realizované vrtulníky, kdy je taková zbraň nesena v podvěsu. Samozřejmě je s ní i mnohem jednodušší manipulace na zemi. Pro vrtulníkové výsadky M777 se používají vrtulníky Chinook a Super Stallion a konvertoplány Osprey.

Houfnice M777 má bojovou hmotnost 3 745 kilogramů a přepravní hmotnost 4 218 kilogramů. Starší americká 155mm tažená houfnice M198, kterou M777 nahradila, má bojovou a přepravní hmotnost necelých 7 200 kilogramů. Je pravda, že i M198 zvládly v podvěsu přepravovat stejné typy vrtulníků, ale proč jim zbytečně nakládat. Navíc jsou situace, resp. přírodní podmínky nasazení (vyšší teplota vzduchu a vyšší nadmořská výška), kdy přepravní kapacita vrtulníku klesá.

Tažené 155mm houfnice M777 jsou díky nízké hmotnosti ideální na přepravu vrtulníkem v podvěsu. Na fotografii vidíme vrtulníky CH-47 Chinook americké armády (US Army). Vojenské cvičení v Litvě v roce 2018.

Tažené 155mm houfnice M777 jsou díky nízké hmotnosti ideální na přepravu vrtulníkem v podvěsu. Na fotografii vidíme vrtulník CH-53E Super Stallion americké námořní pěchoty (USMC). Afghánistán, rok 2009.

Nejmodernější, ale zároveň už letitá tažená 152mm houfnice 2A65 Msta-B ruské armády se s houfnicí M777 nedá vůbec srovnávat. U houfnice Msta-B se udává bojová hmotnost 6 800 kilogramů a přepravní hmotnost 7 000 kilogramů. Někdo možná namítne, že M198 je o něco těžší, ale je také o kus starší, takže bychom ji měli porovnávat se sovětskou houfnicí 2A36 Hyacint, ale tím bychom sovětským houfnicím vůbec nepomohli.

Jak to tak u dělostřeleckých zbraní bývá, také M777 používá několik druhů munice. Vyzdvihnout musíme především moderní a přesně naváděný dělostřelecký projektil M982 Excalibur. Projektil, jehož maximální dostřel činí úctyhodných 38 kilometrů, má v sobě zabudován modul GPS a zasahuje cíl s kruhovou odchylkou menší než šest metrů.

Tažené 155mm houfnice M777 určené k dodání na Ukrajinu jsou usazené v transportním letounu C-17 Globemaster III (March Air Reserve Base, Kalifornie, duben 2022).

Munice Excalibur je samozřejmě velice drahá, a to v řádu desetitisíců dolarů za kus. Dnes už snad klesla na 40 tisíc USD. Uživatel si zkrátka musí rozmyslet, kdy je její použití opodstatněné. Například s ní nemá smysl střílet po polní kuchyni, zvlášť byla-li už menáž vydána. Avšak vedle ničení hodnotných a důležitých cílů (velitelská stanoviště, protiletadlové systémy, ale i tanky apod.) je její parketa i v podpoře vzdálených vlastních jednotek, na které se příliš tlačí silnější nepřítel. V praxi už byla několikrát vedena palba na cíl vzdálený pouhých 50 metrů od pozic vlastních jednotek.

Chytrou munici Excalibur je možné střílet až z modernizované verze M777A2. V této souvislosti se objevila informace, že ze stovky Ukrajině dodaných M777 je ve verzi A2 pouze šest kusů dodaných z Austrálie. Ale vzhledem k tomu, že i všechny houfnice předchozího provedení z výzbroje americké armády a námořní pěchoty byly na verzi A2 postupně upraveny, je prakticky jisté, že jsou takové i všechny exempláře dodané na Ukrajinu.

Nakládání houfnice M777 do transportního letounu C-17 Globemaster III. Houfnice jsou součástí rozsáhlých dodávek výzbroje Ukrajině, která se brání ruské invazi. (March Air Reserve Base, Kalifornie, duben 2022)

Houfnici M777 vyvinula a od roku 2005 sériově vyrábí britská firma BAE Systems. Houfnice pro americkou armádu a námořní pěchotu vyrábí částečně ve Spojených státech, kdy ve svém závodě v Hattiesburgu provádí montáž z prvků vyrobených ve Velké Británii. Zajímavé je, že sami Britové tuto houfnici nepoužívají.

Americká armáda si do současnosti pořídila více než 500 těchto houfnic, námořní pěchota asi 480. Zde samozřejmě musíme odečíst těch 90 kusů dodaných Ukrajině.

Dalšími významnými uživateli houfnic M777 jsou Saúdská Arábie se 70 kusy a Indie, kde se postupně realizuje objednávka na 145 kusů, přičemž je silně zapojen domácí průmysl formou licenční výroby. A dále zde máme již zmíněnou Austrálii, které k dnešnímu dni (19.5.2022) zbylo 48 houfnic (po darování šesti Ukrajině), a Kanadu, které zbylo 33 houfnic (po darování čtyř kusů Ukrajině).

  • Nejčtenější

Česká houfnice Morana se zařadila mezi hvězdy veletrhu obrany

Advertorial Eurosatory je nejvýznamnější evropský veletrh obranné a bezpečnostní techniky. Letos se kvůli covidu konal po čtyřleté...

Stop pro letoun F-35? Švýcaři prověřují podezřelé nesrovnalosti v tendru

Úspěšné tažení letounů F-35 Evropou v roce 2021 pokračovalo ve Finsku a Švýcarsku. V alpské zemi se však nad nákupem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gripen versus F-35. Ve finále výběru neuškodí zvážit všechna pro a proti

Výběr budoucích stíhacích letounů pro české letectvo jde do finále a zdá se, že i jako v některých jiných evropských...

Váháte s upgradem na Windows 11? Tyto informace byste měli vědět

Nejnovější verzi operačního systému Windows 11 přijímají uživatelé po celém světě. Přestože nikdo není nucen na novou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za bouřky jděte dovnitř, před bleskem ochrání také les. Hlavně si nelehejte

Premium Letní bouřka umí rozehrát fascinující show. Blesky srší k zemi, rozsvěcují oblohu. Hlavně si dejte pozor, abyste byli...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Odjistit a vrhnout. Letci při obraně Slovenska v roce 1919 improvizovali

Československé letectvo mělo na jaře a v létě 1919, kdy Československo bojovalo s Maďarskem o Slovensko, rozhodně...

Gripen versus F-35. Ve finále výběru neuškodí zvážit všechna pro a proti

Výběr budoucích stíhacích letounů pro české letectvo jde do finále a zdá se, že i jako v některých jiných evropských...

Přísně tajná letecká továrna. Na gripen je potřeba 8 tisíc hodin práce

Premium Co obnáší vyrobit stíhací nadzvukový letoun? Po exkurzi ve střežené továrně Saab kromě jiného víme, že se kupříkladu...

Výsadkář vzpomíná na kamarády. Před 80 lety padly poslední výstřely v kryptě

Dne 18. června 1942 byl kostel sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici, kde se skrývalo sedm československých...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...