Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. února 2023 Dobromila

ANALÝZA: Ukrajinská armáda se zřejmě vylodila v ústí Dněpru

V pátek 11. listopadu 2022, více než devět měsíců po bitvě o Cherson, se ruská vojska stáhla ze západního břehu řeky Dněpr, a definitivně tak ukončila své původní ofenzivní plány ve směru na Mykolajiv nebo Kryvyj Rih. Množí se zprávy o tom, že ukrajinské speciální síly na více místech v okolí Chersonu překročily Dněpr.

V nočních hodinách ze čtvrtku na pátek ruská armáda dokončila stahování svých vojsk přes řeku Dněpr. Poslední oddíly stahující se přes silniční Antonivský most byly zasaženy těžkou raketovou palbou ze systému HIMARS. Poslední zbylí ruští vojáci doslova utekli po provizorním mostě postaveném ze zabavených říčních lodí.

Na následujícím videu z 11. listopadu utíkají ruští vojáci po provizorním mostě přes Dněpr:

Po stažení severní skupiny ruských vojsk byla odpálena mostovka přes přehradu Nova Kachovka, čímž došlo k poškození tří stavidel a navýšení průtoku v řece Dněpru. Video z bezpečnostní kamery na přehradě Nova Kachovka zaznamenalo odpálení mostu:

V pátečních odpoledních hodinách dosáhly první předsunuté jednotky ukrajinské armády centra Chersonu. Osvobozením oblastního hlavního města na Dněpru bylo dosaženo cíle chersonské protiofenzivy vyhlášené začátkem září.

Osvobození celé „chersonské kapsy“ znamená největší úspěch ukrajinské armády od prolomení částečného obklíčení Kyjeva na přelomu března a dubna.

Na druhou stranu, stažení ruských vojáků proběhlo „poměrně“ spořádaně a zřejmě se podařilo zachránit většinu armády nasazené na pravém západním břehu před jejím obklíčením a zničením. Hovoří se až od 40 tisících ruských vojácích nasazených v oblasti Chersonu. Šlo převážně o profesionální nebo zkušené vojáky, kteří kladli ukrajinské protiofenzivě tuhý odpor. Podle prohlášení ruských představitelů se dá očekávat, že bude nyní větší část těchto zkušených jednotek nasazena na Donbase, kde by mohlo dojít k rozhodující bitvě.

Mosty přes řeku Dněpr a oblast vylodění ukrajinských jednotek

Mapy „vyprazdňování“ kapsy na pravém břehu jasně ukazují, o jak rozsáhlé stažení jednotek šlo.

Následující mapa znázorňuje situaci ukrajinských a ruských sil v Chersonské oblasti o dva dny později, tedy 13. listopadu 2022:

Přesun ukrajinských jednotek a obsazení celého východního břehu šlo po stažení ruských vojsk překvapivě rychle. Rozsah zaminování silnic nebyl zřejmě tak rozsáhlý, jak se ukrajinští vojáci obávali. V samotném Chersonu pracují pyrotechnici na odminování vládních budov a městských zařízení. Při těchto pracích již zemřel podle ukrajinských úřadů jeden pyrotechnik a několik dalších bylo zraněno. Státní pracovníci také pracují na obnově dodávek elektřiny, plynu a vody v celé oblasti.

Zatímco lehké předsunuté oddíly dosáhly centra Chersonu již v pátek odpoledne, těžká technika pak do města dorazila během sobotního dne.

Posunutí frontové linie na jihovýchod o desítky kilometrů také znamená ohrožení týlových oblastí a základen ruské armády na jižních okupovaných teritoriích a na severním Krymu, které se nyní ocitly v dostřelu ukrajinského dělostřelectva, ale především raketového systému HIMARS. Rusové již podle satelitních snímků evakuují své základny mezi Dněprem a Krymem a přesouvají větší část jednotek na Donbas, kde se nyní podle vlastních slov budou chtít soustředit na ofenzívu v Doněcké oblasti. Rusové při ústupu také potopili většinu lodí zakotvených v Chersonu.

Dněpr jako frontová linie

To, že se nyní frontovou linii tvoří přímo řeka Dněpr, znamená výrazné zvýšení bojových schopností ukrajinské armády. Vzhledem k tomu, že se nedají od ruské armády očekávat žádné větší útočné operace v této oblasti, může nyní ukrajinská armáda ponechat podél Dněpru slabší oddíly a soustředit útočné operace buď na překročení řeky v nejslabší ruské obraně, nebo přesunout mechanizovanou techniku na Donbas, kde se nyní pokoušejí Rusové prolomit ukrajinskou obranu.

Možné jsou dokonce oba scénáře, tedy že ukrajinské síly překročí Dněpr a vytvoří předmostí na levém břehu, minimálně proto, aby na sebe tyto jednotky vázaly ruské síly. Potřebné by to bylo zejména na protějším břehu u Chersonu, který je nyní v dostřelu ruského dělostřelectva. Množí se zprávy o tom, že ukrajinské speciální síly překročily Dněpr na více místech v okolí Chersonu. Zde by mohlo jít spíše o průzkum bojem nežli o plnohodnotné vylodění.

Jižní velení ukrajinské armády v sobotu oznámilo svůj záměr osvobodit Kinburskou kosu v Mykolajivské oblasti v ústí Dněpru do Černého moře. Následně se začaly objevovat na sociálních sítích videa, která ukazují přesun většího množství motorových člunů se členy ukrajinských speciálních jednotek zřejmě v ústí této řeky. Cílem by mohlo být obsazení této pro Rusy špatně ubránitelné bažinaté oblasti, která se může pro Ukrajince stát odrazovým můstkem pro ofenzivní činnost na východním břehu. Další videa zobrazují přesun větších výsadkových plavidel překračujících širokou řeku v husté mlze. K výsadku mohlo dojít pravděpodobně v sobotu nebo v neděli ráno, tedy po stažení ruských jednotek na východní břeh Dněpru.

Na tomto videu překračují ukrajinské speciální jednotky vodní tok Dněpr zřejmě v ústí do Černého moře:

Co je cílem operace?

Cílem této, zřejmě omezené výsadkové operace mohlo být obsazení ústí Dněpru pro zabezpečení koridoru pro námořní dopravu z přístavu Mykolajiv, který jako jediný z hlavních neokupovaných přístavů nebylo možné doposud nijak využívat. Ruské jednotky ostřelovaly přístav Mykolajiv a ústí řeky Dolní Bug jak z oblasti Chersonu, tak právě z levého břehu v ústí řeky Dněpru do Černého moře. V Mykolajivu je zablokováno od začátku ruské invaze sedm velkých nákladních lodí včetně posádek ze států Belize, Palau, Libérie nebo Panama.

Kinburnská písečná kosa v ústí řeky Dněpru zasahuje hluboko na západ a Rusové odsud mohli ostřelovat vnitrozemí i západně od Mykolajiva. Terčem ruského ostřelování byly i osady na pravém břehu Dněpru včetně přístavu Očakiv, kde bylo potopeno několik lodí ukrajinského námořnictva. I to je jeden ze strategických důvodů, proč by bylo pro ukrajinskou armádu potřebné odsud Rusy vyhnat. Vzhledem k tomu, že se role obrátily a Rusové jsou v těžké defenzivě, nyní mohou výsadek podpořit ukrajinští dělostřelci z pravého břehu Dněpru.

Terén v této oblasti není vhodný pro obranu ani pro přesun těžké techniky. Jde o písečnou kosu s rovným a bažinatým terénem. Ruská posádka střežící ústí Dněpru byla v posledních týdnech pod neustálým ostřelováním dělostřelectva i útoky dronů.

Ruská strana vydala v neděli večer prohlášení: „Sabotážní skupina 73. střediska speciálních námořních operací ozbrojených sil Ukrajiny byla zničena spolu se čtyřmi čluny a dvaceti ukrajinskými vojáky,“ uvedla RIA Novosti.

Informace obou válčících stran není možné ověřit, ale vzhledem k množství materiálů potvrzujících operace námořních výsadkových sil lze předpokládat, že minimálně k pokusům o vylodění na levém břehu Dněpru v posledních dnech došlo.

  • Nejčtenější

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Kometa, která se po 50 tisících letech vrací k Zemi, je vidět pouhým okem

Kometa s názvem C/2022 E3, či ZTF, se tento týden na své cestě Sluneční soustavou dostane k Zemi nejblíže. Pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Západní tanky mají ničení těch ruských v rodném listě

Ukrajinská armáda získá díky západní pomoci moderní tanky a obrněné transportéry standardů NATO. Zatímco na bojišti...

A TOTO VÍTE? Proč mají letadlové lodě ostrov vpravo

Seriál Nad letovou palubu letadlové lodě ční takzvaný ostrov, na němž se ukrývá mimo jiné velitelská věž, navigační můstek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Postavte se k tomu čelem. Letadla nikdy neomrzí

Úkolem následujícího kvízu je poznat typ letadla na fotografii z čelního pohledu. I když kvíz řada čtenářů magazínu...

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

A TOTO VÍTE? Proč mají letadlové lodě ostrov vpravo

Seriál Nad letovou palubu letadlové lodě ční takzvaný ostrov, na němž se ukrývá mimo jiné velitelská věž, navigační můstek a...

Balistické střely jsou výzvou pro budoucí český systém protivzdušné obrany

Nedávný útok na ukrajinskou metropoli Kyjev opět ukázal, že potřeba koncipovat protivzdušnou obranu nejen proti řízeným...

ANALÝZA: Západní tanky mají ničení těch ruských v rodném listě

Ukrajinská armáda získá díky západní pomoci moderní tanky a obrněné transportéry standardů NATO. Zatímco na bojišti...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

Mohlo by vás zajímat