Ostrov Tinian patří k Severním Marianám. Leží asi šest tisíc kilometrů západně od Havaje a dva a půl tisíce kilometrů východně od Filipín. Během války v Pacifiku na něm Spojené státy provozovaly hned dvě letiště, západní a severní. Ze západního je dnes hlavní vzdušný přístav na ostrově, běžně využívaný civilními lety. Severní leželo skoro tři čtvrtě století ladem. V době svého nejintenzivnějšího využívání přitom obsluhovalo okolo pěti stovek těžkých bombardérů B-29.
Byly mezi nimi i slavné stroje Enola Gay a Bockscar, které shodily atomové bomby na japonská města Hirošima a Nagasaki. V areálu letiště by dosud měly být šachty, v nichž bomby spočívaly před naložením do letadel.
Severní letiště mělo čtyři ranveje dlouhé 2,6 kilometru doplněné patřičným množstvím pojezdových drah a stojánek. Jejich celková plocha čítala 1,86 čtverečního kilometru. V době největšího vytížení měli Američané na ostrově stálou posádku čítající čtyři tisíce mužů.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Tinian připomíná při pohledu z ptačí perspektivy newyorský ostrov Manhattan. Američtí ženisté proto umístili budovy, silnice a další stavby podle jeho vzoru. Stejně je i pojmenovali. Na Tinianu se tak dá najít např. Broadway, Osmá avenue, Central Park, atd.
Po japonské kapitulaci ztratil Tinian význam. Spojené státy se rozhodly nadále udržovat jen Andersenovu základnu na ostrově Guam. Leží asi o 186 kilometrů jižněji. Využívají ji stále. Patří k nejdůležitějším letištím pro strategické bombardéry B-1B Lancer, B-2 Spirit i B-52 Stratofortress.