Sobota 8. srpna 2020, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. srpna 2020 Soběslav

Lehké tanky Praga šly před válkou na dračku. Bojovaly i v Jižní Americe

  0:10aktualizováno  0:10
Ve druhé polovině 30. let vznikla v ČKD povedená typová řada lehkých tanků. Tehdejší československá armáda však nestihla zařadit tyto stroje do své výzbroje, o to větší radost z nich měli vojáci armád jiných států, kam byly exportovány. Ironií osudu je, že největší užitek přinesly našim německým uchvatitelům.

Století československé techniky

Sledovat další díly na iDNES.tv

Prvním tankem československé armády se stal lehký francouzský Renault FT. V letech 1922 až 1924 jsme si jich pořídili celých sedm kusů pro seznámení vojáků s novým druhem zbraně. A pak dlouho nic.

Nepočítáme-li směšné licenční tančíky vz. 33, tak druhým typem tanku naší prvorepublikové armády byl LT vz. 34 tuzemské konstrukce od ČKD. Prototyp vznikl v listopadu 1932 a do začátku roku 1936 jich bylo dodáno celkem pět desítek kusů.

V době vzniku si LT vz. 34 v porovnání se zahraničními vozidly této kategorie nevedl zle. Avšak s rozvojem tankové techniky ve druhé polovině 30. let si na něj už nějaká ta moucha sedla a po zabrání zbytku republiky Němci ho už tito označili za zcela neperspektivní. Jeho slabinu představovalo především slabé pancéřování s maximální tloušťkou pouhých 15 mm na exponovanějších místech.

Následoval LT vz. 35 z plzeňské Škodovky. Ten plnil v době mnichovské krize roli standardního tanku československé armády. Ve výzbroji jsme jich měli bezmála tři stovky kusů, dodávky probíhaly od konce roku 1936 do jara 1938. Bojovat proti wehrmachtu jim v roce 1938 sice dopřáno nebylo, ale svou roli si odehrály alespoň při potlačování bojůvek sudetoněmeckého Freikorpsu před Mnichovem. Následně byl použit i při střetech s Maďary na jižním Slovensku a Podkarpatské Rusi.

Fotogalerie

Exportní tanky ČKD (typy TNH, LTP a LTL-H)

Lehký tank Praga TNH určený pro Persii (Írán), později se značil jako TNH-P.
Lehký tank Praga LTP určený pro export do Peru (viz P v typovém označení). V...
LTP-38 v peruánské armádě
Lehké tanky Praga LTH sloužily ve Švýcarsku jako typ Pzw 39 (Panzerwagen 39).

Zobrazit fotogalerii

Druhým a také významným uživatelem těchto tanků se stalo už před válkou Rumunsko, kam byl tento tank exportován v počtu 126 kusů jako typ Škoda R-2.

Velké množství z ukořistěných původně československých LT vz. 35 zařadili po březnu 1939 do své výzbroje Němci jako typ PzKpfw 35(t) a s úspěchem je nasadili proti Polsku, Francii a do určité míry i proti Sovětskému svazu v počáteční fázi východního tažení, které se však stalo jejich tažením posledním.

Někdy se příliš zdůrazňuje vysoká poruchovost LT vz. 35, především technicky složitějšího pneumatického systému řízení. Ovšem ty poruchy nepřicházely věčně. Výrobce technické problémy postupně vyřešil, což se prokázalo během zvýšeného provozu v září 1938 a pozdějšího ještě intenzivnějšího užití Němci, kdy se žádný zvýšený tok stížností v tomto směru ze strany uživatelů nekonal.

Nové tanky z ČKD: exportní trhák

V polovině 30. let oddělení konstrukce tanků v ČKD, vedené ruským emigrantem ing. Alexejem Surinem, intenzivně pracovalo na projektech tančíku AH-IV (s plně otočnou věžičkou) a lehkého tanku TNH nové koncepce, jejichž hlavním znakem byl podvozek se čtyřmi velkými pojezdovými koly na každé straně. Šéfkonstruktér Surin již při návrhu těchto vozidel počítal s variabilitou, aby je bylo možné modifikovat podle přání různých zahraničních zájemců.

Ostatně co se týče tančíků, tak československá armáda se zaváděním nového typu do své výzbroje po zkušenostech s tančíky vz. 33 už asi ani nepočítala. A v lehkých tancích byl v té době na pořadu dne již výše zmíněný konkurenční typ ze Škodovky LT vz. 35 (zde je dobré zmínit kartelovou dohodu mezi Škodou a ČKD, podle které se měly na sériové výrobě daného tanku pro československou armádu podílet oba podniky, takže ani v případě LT vz. 35 nepřišla ČKD zkrátka).

Prvním zákazníkem nových obrněnců z ČKD se stala Persie (od roku 1935 Írán). Šáh Pahlaví se tehdy snažil budovat moderní armádu a vysílal své emisary do Evropy hledat nové zbraně. A tak byla s Persií podepsána smlouva na padesát tančíků AH-IV-P a stejné množství tanků TNH.

Obrněnce švédské armády, tančíky Praga AH-IV-Sv (voj. ozn.: Stridsvagn m/37) a...

Obrněnce švédské armády, tančíky Praga AH-IV-Sv (voj. ozn.: Strv m/37) a za nimi lehké tanky Landsverk L-60 (Strv m/40)

Pro tančíky - byť tyto z ČKD byly povedené, ale představovaly již překonanou zbraňovou kategorii - se rozhodlo ještě Rumunsko, kam odešlo 35 kusů AH-IV-R, a Švédsko se 48 AH-IV-Sv.

Naopak lehké tanky TNH z ČKD se řadily v té době k cenným bojovým prostředkům a ještě nějaký ten rok stály na výši. A tak není divu, že i jejich vývojově varianty si prorazily exportní cestu do dalších oblastí než jen na středovýchodní pískoviště. Jihoamerické Peru si pořídilo 24 kusů LTP a neutrální, avšak nároční Švýcaři 24 kusů LTL-H, z nichž polovinu si smontovali sami z dodaných dílů.

V Persii písek, ve Švýcarsku a v Peru terén s markantními výškovými diferencemi plus v té Jižní Americe i drsnější klimatické podmínky v oboru kapalných srážek prověřily konstrukci našich tanků opravdu dokonale. Peruánská armáda je nasadila do pohraničního konfliktu s Ekvádorem v roce 1941.

Export tanků ČKD (Praga) do 15.03.1939
TypZákazníkDodáno kusůObdobí výrobyPoznámka
AH-IV-PPersie (Írán)501936 - 1937tančík
TNHPersie (Írán)501935 - 1937
AH-IV-RRumunsko351937tančík
AH-IV-SvŠvédsko481938 - 1939tančík, Strv m/37(*)
LTPPeru241938Tanque 39(*)
LTL-H (LTH)Švýcarsko12 + 12(**)1938Pzw 39(*)
*) Typové označení u uživatele, **) montáž ve Švýcarsku z dodaných dílů
Lehký tank Praga LTP určený pro export do Peru (viz P v typovém označení). V...

Lehký tank Praga LTP byl určen pro Peru (viz P v typovém označení), kde sloužil jako typ Tanque 39. Na boku korby nesly jména regionů podílejících se finančně na jejich nákupu (např. Tacna, Lima, Junín atd.)

Lehké tanky Praga LTH sloužily ve Švýcarsku jako typ Pzw 39 (Panzerwagen 39).

Lehké tanky Praga LTL-H (či LTH) určené pro export do Švýcarska (H jako Helvetia) tam sloužily jako typ Pzw 39 (Panzerwagen 39).

Jednotlivé typy tanků vycházející z původního TNH se odlišovaly rozměry a hmotností (mírně), ale podle přání zákazníků také instalovanou výzbrojí a motory. Podobně bychom našli rozdíly u tančíků AH-IV-R, například výzbroj tvořená dvěma kulomety byla soustředěná buď v otočné věži, nebo byl ve věži pouze jeden kulomet a druhý v čele korby.

TTD některých exportních tanků ČKD (Praga)
Typ TNHLTP LTL-H
Hmotnost (t)8,27,37,7
Pancíř (mm)8 - 10 - 12 - 158 - 12 - 15 - 258 - 15 - 25 - 32
MotorPraga, 7942 ccm, 100 kScania Vabis, 7750 ccm, 125 kSauer Arbon, 7980 ccm, 125 k
Výzbrojkanon 37 mm + 2x kulomet 7,92 mmkanon 37 mm + 2x kulomet 7,92 mmkanon 24 mm + 2x kulomet 7,5 mm
Max. rychl. (km/h) 3740 45

Nový tank pro čs. armádu se nakonec vyráběl pro Němce

Na podzim 1937 začalo MNO projednávat otázku nákupu dalších tanků. Podnik ČKD nabídl k porovnávacím zkouškám mimo jiné vylepšený TNH-S vycházející z exportního TNH. Tomu dali pánové z ministerstva přednost před nabídkou ze Škodovky, která představovala její vylepšený tank v té době do výzbroje naší armády zaváděný (LT vz. 35).

Lehký tank TNH-S dostal vojenské označení LT vz. 38, ale do výzbroje jsme ho před zabráním zbytku republiky 15. března 1939 zařadit už nestihli. Prototypy však uchvátily nové mocipány a tak se pro ně musel tento tank vyrábět jako PzKpfw 38(t) postupně v několika modernizovaných verzích až do roku 1942 v celkovém počtu více než 1300 kusů.

Německý stíhač tanků Hetzer, zkušební jízda

Jagdpanzer 38(t), zkušební jízda

I když je to mimo téma článku, tak upravený povedený podvozek tohoto obrněnce se potom používal jako platforma i k výrobě stíhačů tanků, samohybných houfnic nebo samohybných flaků. A jako by to nestačilo, ještě byl použit za vzor většího podvozku (markantně širší rozchod, pojezdová kola o větším průměru atd.) nebezpečného stíhače tanků z roku 1944 Jagdpanzer 38(t), později známého pod jménem Hetzer.

Ještě před tím tragickým březnem 1939 projevilo o tank TNH-S zájem Švédsko. Než se však stihly první kusy vyrobit, byli zde ti neustále omílaní Němci a kvůli své urgentní potřebě po nich hrábli všemi deseti a Švédové mohli na dodávky těchto tanků zapomenout. Ale vyřešilo se to elegantně prodejem licence a Švédové si sami vyrobili 220 tanků, kterým přiřadili domácí vojenské označení Strv m/41.

Husarský kousek nakonec

Pár let po druhé světové válce, kdy už měly být ultralehké obrněnce zvané tančíky dávno v propadlišti dějin, se podařilo ČKD prodat 20 kusů AH-IV do Habeše (Etiopie) v Africe.

Když ve druhé polovině 40. let obnovoval habešský císař armádu, neměl peněz nazbyt. Ale protože chtěl i obrněnou techniku, msel se poohlédnout po té nejlehčí, která ovšem do tamních poměrů v dané době byla dostačující.

Jakýsi Baltazar Čemakian, tajuplný obchodní zástupce ČKD, dokázal vyjednat prodej tančíků Praga vycházejících z prototypu rumunské verze AH-IV-R, který se stále povaloval ve fabrice. Nový tančík pro Habeš, typově označený AH-IV-Hb, však musel být dosti upraven. Zákazník si žádal především vzduchem chlazený motor (vybrán byl motor Tatra 114), protože s vodou bývá v savanách docela problém a o pouštích ani nemluvě.

Tančíky AH-IV-Hb sloužily nakonec etiopské armádě až do osmdesátých let. A některé poslední kusy možná ještě déle.

Přelomovou škodovku začal vyrábět nový závod s moderními technologiemi

Škoda 1000 MB

VIDEO Přelomovým vozem v historii československého automobilismu se stala Škoda 1000 MB. Pro výrobu...

Nejslavnější tramvaj světa T3 vznikla v Československu

Oblíbeným motivem pro propagační fotografie moderní pražské tramvajové dopravy...

VIDEO Do historie tuzemské městské hromadné dopravy se výrazně zapsala tramvaj T3. Ta byla i v obrovském...

Nejslavnější české auto. Rychlá tatra vozila celebrity i zlé estébáky

Tatra 87, rok výroby 1940

VIDEO Nejslavnějším československým osobním automobilem je aerodynamická Tatra 87 určená původně pro...

Zatracovaný Orchestrion dostal naloženo víc, než k čemu byl stvořen

Druhý prototyp motorového vozu M152, později řady 810 je udržován v původním...

VIDEO Orchestrion, Šukafon, Skleník, Plevel a řadu dalších přezdívek si vysloužil motorový vůz řady...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

VIDEO V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se...

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

I Jižní Korea měla své Techtle Mechtle, poradila si jinak než Česko

Jak vypadá vyšetřování velkého ohniska kolem nočního klubu v zemi, kde „chytrá karanténa“ opravdu funguje. Jižní Korea...

Jedna pandemie nestačí. V USA se šíří zákeřná „králičí ebola“

Na jihozápadě USA se šíří mezi domestikovanými i divokými králíky nákaza virem, jehož účinky připomínají lidskou...

Svět je čím dál zelenější. Česko v současnosti míří opačným směrem

Na planetě Zemi v posledních desetiletích přibývá zeleně. Neplatí to však pro všechny státy. Česko bohužel představuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dusičnan amonný zabíjel mnohokrát. Ovšem mnohem více životů zachránil

Výbuch v Bejrútu nebyl ani zdaleka jediným případem, kdy dusičnan amonný způsobil katastrofu. Některé z nich byly...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Hrdinové z bombardérů. Jak bojovali a umírali naši letci z 311. perutě RAF

Bombardovací letci vždy bývají trochu ve stínu stíhacích kolegů. Neprávem. Jejich činy vzbuzují stejnou glorifikaci...

Obrněnou drezínu vyvinula Tatra pro Polsko, v naší armádě sloužila jediná

Mezi zajímavé bojové prostředky vyráběné v prvorepublikovém Československu patří obrněná drezína Tatra T 18. O co však...

Vzali jsme i kus těla. Před 75 lety svět šokovaly jaderné zbraně

Premium Před 75 lety vyhladila první americká atomová bomba japonské město Hirošimu. Byl to šok pro celý svět. A výsledek...

Bili se jako lvi. Příběh slavné 310. československé stíhací perutě RAF

Bitva o Británii již byla v plném proudu, když se do ní v druhé půlce srpna 1940 zapojila nejstarší a nejslavnější...

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...