Tankocaching, po stopách invaze v srpnu 1968.

Tankocaching, po stopách invaze v srpnu 1968. | foto: koláž iDNES.cz

Startuje Tankocaching. Hledejte kešky na místech spojených s okupací 1968

  • 307
Na celkem 21 míst spjatých s tragickými událostmi srpna 1968 jsme rozmístili unikátní schránky, takzvané keše, s příběhy ze srpnové invaze. Poznejte místa, kde řádili okupační vojáci vypravení z Moskvy.

Ke každé ukryté schránce (keši) se váže popis jedné události, která se ve dnech invaze v dané lokalitě odehrála. Hra, která je unikátní verzí oblíbeného Geocachingu, začíná 14. srpna 2018 po poledni (a jakmile se daná keš objeví na mapách na serveru Geocaching.com.).

Vždy po sedmi lokalitách zde budeme v pravidelných intervalech uveřejňovat seznam míst, kde jsou kešky uloženy. Prolinky vždy vedou na příslušný odkaz listingu na serveru Geocaching.com. Další várku očekávejte 21.srpna, třetí vyjde 28. srpna.

První sedmička míst, kde můžete odlovit kešky již dnes, 14. srpna:

První odkaz vždy směřuje na geocaching.com s podrobnými informacemi o lokaci keše. Dokud není keš publikována, je odkaz nefunkční. Odkazy na jednotlivé příběhy budou postupně přibývat tak, jak budou uveřejňovány články.

První kolo od 14.8.2018

Druhé kolo od 21.8.2018

Třetí kolo od 28.8.2018 

Výherci prvního kola

15.8.2018 - Už známe výherce všech kešek. Všem dáme vědět e-mailem. Děkujeme

Omlouváme se za technické komplikace s e-mailem, ale i když vám možná přišlo varování, že zpráva od vás nám nedorazila, opak je pravdou.

Počet kešek nebyl zvolen náhodou, odkazuje na datum 21. srpna, kdy z Moskvy řízená vojenská operace začala. Byl to den, kdy naděje velké části obyvatel tehdejšího Československa na zlepšení poměrů v zemi vzaly definitivně za své. 

Známé i méně známé příběhy, které hráči budou postupně objevovat, připomínají osobní tragédie jednotlivců a rodin, kterým okupanti zavraždili někoho blízkého. 

„Chceme lidem ukázat, kde se tyto pohnuté události odehrály. Když sami stojíte přímo na místě, kde opilý voják jen tak zastřelil nevinného kluka, je to pocit, který si zapamatujete. Je to něco, co z učebnice dějepisu nezískáte,“ říká o záměru hry Jan Kužník, vedoucí redaktor pořádajícího serveru Technet.cz.

První příběh je z Jičína. Lidé zde šli z kina, ale domů se už nedostali. Zastřelil je ožralý voják.

Vydejte se na výlet za poznáním

Tankocaching, stejně jako samotná originální hra Geocaching, v sobě propojuje pohyb, turistiku, umění orientovat se v terénu a touhu po objevování. Navíc přidává i ucelenou exkurzi do nedávné historie. 

„Chtěli jsme padesáté výročí okupace ČSSR připomenout formou, která zaujme i mladší ročníky a dá jim možnost se seznámit s událostmi, které jejich rodiče a prarodiče mají stále ještě v živé paměti,“ vysvětluje spoluautorka hry a šéfredaktorka iDNES.cz Naděžda Petrová. Jednotlivé keše jsou rozmístěny po co největším území České republiky tak, aby se mohl zúčastnit opravdu každý.

Tankocaching

Jak na to

Hra Tankocaching se řídí pravidly Geocachingu.

Kromě toho je pro první nálezce připraveno překvapení v podobě malého modelu tanku a prázdné USB paměti

V některých keškách však z důvodu nedostatku místa ani jeden z výše uvedených dárků nenajdete. Pokud nám však jako první nálezce keše napíšete na adresu tanky@technet.cz a doložíte odlovení, cenu vám rádi předáme.

Výhru (tank a USB flešku) získává ten, kdo nám jako první napíše, rozhoduje čas přijetí e-mailu. Je možné, že někdo keš odloví, ale o výhru mít zájem nebude. Teoreticky tak mají šanci i další nálezci v pořadí.

Speciální odměna za selfie!

Když nám navíc jako první pošlete z místa objevu selfíčko (na adresu tanky@technet.cz) s nalezenou keškou, máme pro vás v redakci další drobné překvapení.

Tankocaching pro vás pořádá redakce Technet.cz ve spolupráci se společností Fujitsu Technology Solutions. Autorem odborných textů je historik PhDr. Prokop Tomek, Ph.D. z Vojenského historického ústavu Praha.