První tankovací dron na světě pomůže ochránit letadlové lodě před Čínou

aktualizováno 
V polovině září vzlétl ke svému prvnímu letu prototyp bezpilotního tankovacího letadla MQ-25A Stingray od společnosti Boeing. Cílem stroje je v blízké budoucnosti výrazně zvýšit bojovou hodnotu a dosah jednotek letadlových lodí.

První prototyp tankovacího dronu MQ-25A Stingray | foto: Boeing

Prototyp s označením T1 byl vypuštěn z regionálního letiště MidAmerica ve státě Illinois. Let trval dvě hodiny a dron řídil pilot z pozemní centrály, která vypadala tak, jak by měla být vybavena na letadlové lodi. Cílem první etapy letových testů je zejména prozkoumat letovou obálku letounu, pevnost draku a letový software.

„Letadlo provedlo autonomní pojíždění, následně vzlétlo a poté letělo předem stanovenou trasou, aby ověřilo základní letové funkce a fungování s pozemní řídicí stanicí,“ uvedla společnost Boeing v tiskovém prohlášení.

T1 je první ze čtyř chystaných prototypů (již je vyroben i T2), které firma Boeing postaví v rámci vývojového kontraktu v hodnotě 805 milionů dolarů. Celkově americké námořnictvo poptává 72 tankerů Stingray. Hodnota celého programu se odhaduje na 13 miliard dolarů.

Nasazení za pět let

Letoun ve finální konfiguraci poprvé vzlétne v roce 2021, s palubními testy se začne v roce 2022 nebo 2023 a s dosažením počátečních operačních schopností se počítá v roce 2024. Snaha je však proces zavádění stingrayů do výzbroje urychlit.

U bezpilotních tankerů MQ-25A se počítá s nasazením na letadlových lodích USS Dwight D. Eisenhower (CVN-69), USS Carl Vinson (CVN-70) a USS George H.W. Bush (CVN-77).

Dron MQ-25A se stane součásti ekosystému palubních letadel včasného varování E-2 Hawkeye. Piloti a operátoři E-2 budou cvičení k ovládání a řízení stingrayů z palub letadlových lodí skrze nové systémy pro ovládání bezpilotních letadel označovaných jako UMCS (Unmanned Carrier Aviation Mission Control System).

Hlavním úkolem dronů Stingray je zvýšení dosahu letadlových lodí a uvolnění dalších super hornetů pro bojové operace. Vždyť 20 až 30 % super hornetů  je nyní vyhrazeno pro tankovací operace. V tankovací konfiguraci nesou super hornety centrální externí nádrž (1 200 l), tankovací hadicí a čtyři přídavné nádrže (4×1 800 litrů).

Jeden MQ-25A Stingray ve vzdálenosti 800 km od letadlové lodě poskytne letounům 6 800 kg paliva (cca 9 500 litru). Díky MQ-25A se tak zdvojnásobí bojový dolet stíhaček F/A-18E Super Hornet.

Podle americké nevládní organizace Federace amerických vědců FAS (Federation of American Scientists) je bojový dolet F/A-18E Super Hornet více než 620 km, pokud se počítá s útočnou konfigurací. Ta obsahuje čtveřici přesných pum (JDAM, Paveway), dvojicí střel vzduch-vzduch Sidewinder a dvojicí přídavných nádrží o objemu 1 800 litrů (480 galonů).

V případě nasazení MQ-25A pak super hornet dokáže provést bombardování na vzdálenost až 1 200 km. Nezapomeňme přitom, že nedílnou součástí bojových letadel jsou zbraně, které samy o sobě prodlužují bojový dosah. Super hornet může nést například střely vzduch-země AGM-158B JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extended Range) s doletem tisíc kilometrů nebo například odvozené protilodní střely AGM-158C LRASM (Long Range Anti-Ship Missile) s dosahem zhruba 560 km.

Reakce na čínské zbraně?

Není tajemstvím, že Spojené státy zvyšují dosah svých letadel a zbraní jako odpověď na rostoucí počet, akční rádius a přesnost čínských protilodních zbraní. Americké útočné svazy letadlových lodí CSG (Carrier Strike Group) se budou muset držet mimo dosah těchto zbraní, ideálně několik tisíc kilometrů od čínského pobřeží.

Je ironií osudu (případně skutečné analýzy), že americké námořnictvo hledá letecké schopnosti, které měly slavné japonské druhoválečné palubní stíhačky Micubiši A6M „Zero“. Stíhačky typu Zero měly ohromný bojový dolet až 2 600 km (Model 21) a byla to právě zera, která zaútočila na Pearl Harbour.

V budoucnu námořnictvo počítá s úpravou dronů Stingray pro průzkumné, sledovací a zpravodajské (ISR) operace. K celému programu se navíc přistupuje tak, že provozní a obslužné zázemí, včetně řídicích a kontrolních systémů UMCS a klíčových konstrukčních uzlů lze využít pro jiné (větší) námořní bezpilotní platformy. Námořnictvo tak může velmi rychle získat drony pro ISR operace i pro provádění leteckých úderů.

Zdroj: The Drive, USNI News

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní text najdete zde.

Autor:
  • Nejčtenější

Kafe jako hnůj. Trápení italského stíhače, který zabloudil do Čech

Před 60 lety se letiště v Hradci Králové stalo místem přistání italské stíhačky s mladým pilotem Ernestem De Majem. Ten...

Neutrácejte za novou televizi. Stačí takto připojit DVB-T2 za pár korun

Možná i vy budete muset svůj televizor brzy doplnit DVB-T2 set-top boxem, pokud budete chtít nadále přijímat bezplatní...

Na cele s Meresjevem. Konec bloudění italského stíhače českou oblohou

K italskému pilotovi, který v roce 1959 zabloudil na naše území, pustily úřady představitele ambasády až po více než...

Programování vám pomůže chápat svět, říká slavný geek. Varuje před AI

Říkat počítači, co má dělat, je naprosto jedinečná činnost. Naučí nás to mnohem víc, než si uvědomujeme. Programovat...

Neházejte 737 Max na piloty, píše legenda „Sully“. Byla to smrtelná past

Chesley Sullenberger varuje před svalováním viny za nehody letadel 737 Max jen na piloty. Slavný „kapitán Sully“,...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Nechtěný návrat emigranta. Myslel si, že ho vezou Američané, byla to StB

Alkohol, uspávací kapky, tajný převoz přes neutrální zónu. Únosy StB byly jak ze špionážních filmů. Jen málokdy končily...

Měl unést i Banderu. Veleúspěšný agent StB měl rád „akci“ i peníze

Jedním z nejúspěšnějších a nejspolehlivějších agentů StB na Západě se stal rakouský pašerák, který za války údajně...

Jak letci CIA sestřelili z vrtulníku kalašnikovem bombardovací „andulu“

Historie leteckých bojů nám nabízí řadu kuriózních příběhů. Patří mezi ně i sestřel severovietnamského improvizovaného...

Tajná ruská jednotka zkouší rozvracet Evropu, píší NYT. Nejen novičokem

Tajná ruská „Jednotka 29155“ už minimálně deset let vede koordinovanou kampaň s cílem rozvrátit a destabilizovat...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz