Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

Smrt přišla rychleji než zvuk. První rakety V-2 udeřily 8. září 1944

Nebylo proti nim obrany a podle planých nadějí návykovými látkami „udržovaného“ vůdce třetí říše měly srazit zarputilé Brity na kolena. Balistické rakety V-2 terorizovaly civilní obyvatelstvo od září 1944 až do března 1945.
Německá balistická raketa V-2

Německá balistická raketa V-2 | foto: public domain

Londýn, respektive jeho obyvatelé, si musel v létě 1944 opět zvykat na roli bombardovaného cíle. Souviselo to s nasazením takzvaných zbraní odplaty (Vergeltungswaffe) – letounových střel V-1 a balistických raket V-2. Není snad třeba dodávat, že dobové německé propagandistické označení s odplatou působí poněkud nepatřičně.

Útoky letounových V-1 proti Londýnu začaly 13. června 1944 a rakety V-2 je následovaly o necelé tři měsíce později – první útok proběhl 8. září. Repertoár jejich cílů byl však širší, a to včetně osvobozených měst kontinentální Evropy.

Obrázek o významu V-1 a V-2 si můžeme částečně vytvořit i na základě dat z následující tabulky, kde vidíme tonáž svržených bomb včetně V-1 a V-2 na cíle ve Velké Británii v jednotlivých válečných letech. Zaznamenané jsou i ztráty na životech.

Německé bombardování Velké Británie v letech 1940 až 1945
RokTonáž svržených pumZtráty na životechTěžce zranění
194036 844 tun23 76730 529
194121 858 tun20 88521 841
19423 260 tun3 2364 150
19432 298 tun2 3723 450
19449 151 tun8 47521 989
1945761 tun1 8604 223
zdroj: The Bombing of Britain 1940-1945 Exhibition (Helen Frost, University of Exeter)

Nejintenzivnější bombardování britských cílů (především tedy anglických) z německé strany se odehrávalo během slavné letecké bitvy o Británii. Poté aktivita bombardovacích eskader Luftwaffe poněkud ochladla a razantní pád v tomto směru na západním bojišti nastal s blížícím se létem 1941 v souvislosti s připravovanou operací Barbarossa.

V tabulce zřetelný nepoměr mezi svrženou tonáží a lidskými ztrátami v roce 1940 a zbývajícím obdobím je dán především faktem, že v bitvě o Británii probíhaly ve velkém měřítku i nálety na vojenské cíle, kdy například na letišti nedosahuje hustota vojáků zdaleka takových hodnot jako hustota obyvatelstva ve městech.

Pro zajímavost zmiňme operaci Steinbock. Jednalo se o nevydařený pokus se vzedmutím bombardovacích sil Luftwaffe proti britským městům v termínu 21. ledna až 29. května 1944. Ztráty německých bombardérů přitom dosáhly hrozivých rozměrů, v porovnání s dosaženými výsledky byla efektivita operace Steinbock prakticky nulová. Proto se ji od Britů dostalo posměšného označení „Baby Blitz“, a to v narážce na bombardovací ofenzivu proti britským městům mezi zářím 1940 a květnem 1941, kterou Němci nazývali Blitz.

Někdo může namítnout, že tonáž svržených pum západními spojenci na Německo byla nesrovnatelně vyšší. Nesmíme však zapomínat, kdo byl první na tahu (vzájemné bombardovací akce v roce 1939 se nepočítají, protože to Britové i Němci podnikli proti sobě nálety pouze na vojenské cíle, resp. na válečné lodě v námořních základnách). V roce 1940 ještě se svými 36 844 tunami vedla Luftwaffe oproti 13 033 tunám RAF, jenže hned v roce následujícím se to už obrátilo. A například v roce 1944, který byl pro spojenecké bombardéry nad Evropou rekordní, a kdy na Velkou Británii dopadlo 9 151 tun (z toho většina prostřednictvím V-1 a V-2), shodilo RAF na třetí říši 525 518 tun bomb a USAAF 389 119 tun.

Operační nasazení raket V-2

První zbraně odplaty – letounové střely V-1 poháněné pulsačním motorem – sice představovaly pro civilní obyvatelstvo novou hrozbu, ale protivzdušná obrana s nimi mohla relativně účinně bojovat. Z tohoto pohledu byly zásadním problémem rakety V-2, létající (a nad Británií v podstatě už dávno padající) nadzvukovou rychlostí, proti kterým žádná přímá obrana tehdy realizovatelná nebyla.

Německá balistická raketa V-2 z druhé světové války

Proti raketám V-2 se dalo bojovat pouze nepřímo, tedy leteckými útoky ničit odpalovací zařízení a samotné rakety během jejich přepravy mezi místem výroby a odpalu.

Ničivé raketové útoky, před kterými se nedalo ani dostatečně včas varovat, se zpočátku pokoušela britská vláda před veřejností kvůli zachování morálky utajit. Exploze sváděla na havárie plynového potrubí, ale tomu věřil jen málokdo. A tak Londýňané začali raketám říkat létající plynové trubky, ale do smíchu jim moc nebylo. Až 10. listopadu 1944 Winston Churchill v parlamentu oficiálně přiznal, že Anglie je již několik týdnů pod raketovým útokem.

O zahájení ofenzívy raketami V-2 rozhodl Hitler 29. srpna 1944. Prvním dvěma raketám odpáleným 6. září 1944 na Paříž selhal motor ještě během startu. Po decentním výstupu do výšky několika stop se „postavily“ zpět na místo odpalu.

První V-2 zasáhla Londýn 8. září 1944.

Ale 8. září nabralo operační nasazení V-2 tragický ráz a v cílových oblastech si vyžádalo oběti na životech. Nejprve to byla Paříž, později toho dne, po půl sedmé večer, dopadla první V-2 i na Londýn, a to v oblasti Chiswicku, kde zabila tři lidi a sedm těžce zranila plus zdemolovala sedm domků.

Londýn byl logicky pro rakety V-2 stěžejním anglickým cílem, dopadaly však i na Norwich a Ipswich. Seznam cílů však neobsahoval jen Londýn a okolí. Už byla zmíněna Paříž, ke které si můžeme připočíst další francouzská města, především Lille a Tourcoing. Zdaleka nejvíce raket dopadlo v Belgii – jen na Antverpy jich Němci poslali 1610. Počty raket odpálených na jednotlivé cíle udává následující tabulka:

Počty raket V-2 odpálených na jednotlivé cíle
 ZeměMěstoPočet odpálených V-2
Velká Británie Londýn1 358
Norwich a Ipswich44
Belgie Antverpy1 610
Lutych27
Hasselt13
Tournai9
Mons3
Diest2
Francie Lille25
Paříž22
Tourcoing19
Arras6
Cambrai4
HolandskoMaastricht19
NěmeckoRemagen11
Celkem odpálených V-23 172
Zdroj: V-2 ballistic Missile 1942 – 52 (Steven J. Zaloga, Osprey Publishing)

Celkem bylo od září 1944 do března 1945 vypuštěno 3 172 střel V-2. Ne všechny z nich však doletěly k cíli, některé kvůli poruše palivového systému explodovaly při startu nebo krátce po něm (motor pracoval cca jednu minutu), jiné při selhání řídícího systému cílovou oblast nezasáhly.

Jen v Londýně a okolí tyto rakety zabily na 2 800 lidí a dvakrát tolik zranily, přibližně čtyři tisíce obětí si pak útoky vyžádaly v kontinentální Evropě (především v Belgii).

Nejtragičtější bilanci měla raketa, která 25. listopadu 1944 zasáhla velký objekt obchodního řetězce Woolworths na New Cross Road v londýnské čtvrti Deptford. Zahynulo zde 160 lidí a dalších 108 bylo těžce zraněno.

Více obětí na životech než samotné útoky raket V-2 si vyžádala jejich výroba. Odhaduje se, že v otrockých podmínkách podzemní továrny pod horou Kohnstein u Nordhausenu zemřelo při výrobě V-2 na 12 tisíc vězňů (vyráběly se zde i další raketové a letecké zbraně nebo jejich součásti, celkový počet obětí v rámci tohoto výrobního areálu se udává na 20 tisíc vězňů).

A ještě zbývá vysvětlit okolnosti ve věci cílového německého města Remagen uvedeného v tabulce výše. Šlo o jediné taktické nasazení raket V-2 při pokusu zničit všemi dostupnými prostředky známý Ludendorffův most přes Rýn u Remagenu, který, byť poškozený, padl do rukou Američanům. Není snad třeba dodávat, že akce s raketami se minula účinkem, tedy, že rakety se minuly s cílem. Němcům se most nepodařilo zničit ani klasičtějšími metodami, tj. leteckým bombardováním a dělostřeleckým ostřelováním. Než se po deseti dnech poškozený most zřítil sám kvůli přetížení, překročilo po něm Rýn pět divizí US Army.

Výzkumné centrum v Peenemünde. Na podstavci stojí první balistická raketa světa...
Výzkumné centrum v Peenemünde. Na podstavci stojí první balistická raketa...

Replika rakety V-2 v muzeu v Peenemünde, objekt je bývalá elektrárna.

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

  • Nejčtenější

Šakal se ukázal Čechům, je adeptem na budoucí útočné vozidlo armády

Britská společnost Supacat na probíhajícím veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET představuje lehké útočné...

Klíšťata nesplachovat, ve vodě přežijí a mají blízko k intimním partiím, říká vědec

Rozstřel Vrcholí sezona klíšťat. K pravidelným hlášením o počasí a pylové situaci v těchto dnech přibylo další, informace o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Takto nyní vypadají boje u Bachmutu. Místo města bahno zákopů

Exkluzivně Ukrajinské dobrovolnické oddíly Batalionu šejka Mansúra, které bojovaly od léta o kontrolu nad městem Bachmutem se...

Podívejte se na hi-fi sestavu dražší než váš dům a vážící jako menší auto

V některých oborech opulence nezná hranic a poslechová technika je jedním z nich. Do skoro absurdních výšin to dovedla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Avia B.534 byla zastaralá už v době Mnichova, ale bojovala ještě v roce 1944

Standardní stíhačkou československého předválečného letectva byla Avia B.534. Tento týden uběhlo 90 let od vzletu...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Česká armáda oslaví třicetiny. IDET láká na Leoparda, Moranu nebo Ditu

Letošní sedmnáctý ročník veletrhu IDET, který se uskuteční od 24. do 26. května, bude rekordní nejen počtem...

KVÍZ: Vyhrajte knihu Zapomenuté osudy, zločiny a tajemství 2. světové války

Soutěž Zkuste jednoduchý kvíz ze základních znalostí o druhé světové válce a na vylosované šťastlivce čeká knižní novinka...

Americká kachna byla plovoucím zázrakem a pomohla vyhrát válku

Jedním z problémů obojživelných operací je doprava materiálu na předmostí do doby, než je možné vykládat zásoby z lodí...

KOMENTÁŘ: Nové tanky Leopard 2 věští podobu přezbrojení české armády

Česká armáda již disponuje třemi ze 14 tanků Leopard 2A4, které ji daruje německá vláda. Tento typ tanku už také prošel...

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...