Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Smrt přišla rychleji než zvuk. První rakety V-2 udeřily 8. září 1944

Nebylo proti nim obrany a podle planých nadějí návykovými látkami „udržovaného“ vůdce třetí říše měly srazit zarputilé Brity na kolena. Balistické rakety V-2 terorizovaly civilní obyvatelstvo od září 1944 až do března 1945.

Německá balistická raketa V-2 | foto: public domain

Londýn, respektive jeho obyvatelé, si musel v létě 1944 opět zvykat na roli bombardovaného cíle. Souviselo to s nasazením takzvaných zbraní odplaty (Vergeltungswaffe) – letounových střel V-1 a balistických raket V-2. Není snad třeba dodávat, že dobové německé propagandistické označení s odplatou působí poněkud nepatřičně.

Útoky letounových V-1 proti Londýnu začaly 13. června 1944 a rakety V-2 je následovaly o necelé tři měsíce později – první útok proběhl 8. září. Repertoár jejich cílů byl však širší, a to včetně osvobozených měst kontinentální Evropy.

Obrázek o významu V-1 a V-2 si můžeme částečně vytvořit i na základě dat z následující tabulky, kde vidíme tonáž svržených bomb včetně V-1 a V-2 na cíle ve Velké Británii v jednotlivých válečných letech. Zaznamenané jsou i ztráty na životech.

Německé bombardování Velké Británie v letech 1940 až 1945
RokTonáž svržených pumZtráty na životechTěžce zranění
194036 844 tun23 76730 529
194121 858 tun20 88521 841
19423 260 tun3 2364 150
19432 298 tun2 3723 450
19449 151 tun8 47521 989
1945761 tun1 8604 223
zdroj: The Bombing of Britain 1940-1945 Exhibition (Helen Frost, University of Exeter)

Nejintenzivnější bombardování britských cílů (především tedy anglických) z německé strany se odehrávalo během slavné letecké bitvy o Británii. Poté aktivita bombardovacích eskader Luftwaffe poněkud ochladla a razantní pád v tomto směru na západním bojišti nastal s blížícím se létem 1941 v souvislosti s připravovanou operací Barbarossa.

V tabulce zřetelný nepoměr mezi svrženou tonáží a lidskými ztrátami v roce 1940 a zbývajícím obdobím je dán především faktem, že v bitvě o Británii probíhaly ve velkém měřítku i nálety na vojenské cíle, kdy například na letišti nedosahuje hustota vojáků zdaleka takových hodnot jako hustota obyvatelstva ve městech.

Pro zajímavost zmiňme operaci Steinbock. Jednalo se o nevydařený pokus se vzedmutím bombardovacích sil Luftwaffe proti britským městům v termínu 21. ledna až 29. května 1944. Ztráty německých bombardérů přitom dosáhly hrozivých rozměrů, v porovnání s dosaženými výsledky byla efektivita operace Steinbock prakticky nulová. Proto se ji od Britů dostalo posměšného označení „Baby Blitz“, a to v narážce na bombardovací ofenzivu proti britským městům mezi zářím 1940 a květnem 1941, kterou Němci nazývali Blitz.

Fotogalerie

Někdo může namítnout, že tonáž svržených pum západními spojenci na Německo byla nesrovnatelně vyšší. Nesmíme však zapomínat, kdo byl první na tahu (vzájemné bombardovací akce v roce 1939 se nepočítají, protože to Britové i Němci podnikli proti sobě nálety pouze na vojenské cíle, resp. na válečné lodě v námořních základnách). V roce 1940 ještě se svými 36 844 tunami vedla Luftwaffe oproti 13 033 tunám RAF, jenže hned v roce následujícím se to už obrátilo. A například v roce 1944, který byl pro spojenecké bombardéry nad Evropou rekordní, a kdy na Velkou Británii dopadlo 9 151 tun (z toho většina prostřednictvím V-1 a V-2), shodilo RAF na třetí říši 525 518 tun bomb a USAAF 389 119 tun.

Operační nasazení raket V-2

První zbraně odplaty – letounové střely V-1 poháněné pulsačním motorem – sice představovaly pro civilní obyvatelstvo novou hrozbu, ale protivzdušná obrana s nimi mohla relativně účinně bojovat. Z tohoto pohledu byly zásadním problémem rakety V-2, létající (a nad Británií v podstatě už dávno padající) nadzvukovou rychlostí, proti kterým žádná přímá obrana tehdy realizovatelná nebyla.

Německá balistická raketa V-2 z druhé světové války

Proti raketám V-2 se dalo bojovat pouze nepřímo, tedy leteckými útoky ničit odpalovací zařízení a samotné rakety během jejich přepravy mezi místem výroby a odpalu.

Ničivé raketové útoky, před kterými se nedalo ani dostatečně včas varovat, se zpočátku pokoušela britská vláda před veřejností kvůli zachování morálky utajit. Exploze sváděla na havárie plynového potrubí, ale tomu věřil jen málokdo. A tak Londýňané začali raketám říkat létající plynové trubky, ale do smíchu jim moc nebylo. Až 10. listopadu 1944 Winston Churchill v parlamentu oficiálně přiznal, že Anglie je již několik týdnů pod raketovým útokem.

O zahájení ofenzívy raketami V-2 rozhodl Hitler 29. srpna 1944. Prvním dvěma raketám odpáleným 6. září 1944 na Paříž selhal motor ještě během startu. Po decentním výstupu do výšky několika stop se „postavily“ zpět na místo odpalu.

První balistická střela V-2 zasáhla Londýn 8. září 1944.

První V-2 zasáhla Londýn 8. září 1944.

Ale 8. září nabralo operační nasazení V-2 tragický ráz a v cílových oblastech si vyžádalo oběti na životech. Nejprve to byla Paříž, později toho dne, po půl sedmé večer, dopadla první V-2 i na Londýn, a to v oblasti Chiswicku, kde zabila tři lidi a sedm těžce zranila plus zdemolovala sedm domků.

Londýn byl logicky pro rakety V-2 stěžejním anglickým cílem, dopadaly však i na Norwich a Ipswich. Seznam cílů však neobsahoval jen Londýn a okolí. Už byla zmíněna Paříž, ke které si můžeme připočíst další francouzská města, především Lille a Tourcoing. Zdaleka nejvíce raket dopadlo v Belgii – jen na Antverpy jich Němci poslali 1610. Počty raket odpálených na jednotlivé cíle udává následující tabulka:

Počty raket V-2 odpálených na jednotlivé cíle
 ZeměMěstoPočet odpálených V-2
Velká Británie Londýn1 358
Norwich a Ipswich44
Belgie Antverpy1 610
Lutych27
Hasselt13
Tournai9
Mons3
Diest2
Francie Lille25
Paříž22
Tourcoing19
Arras6
Cambrai4
HolandskoMaastricht19
NěmeckoRemagen11
Celkem odpálených V-23 172
Zdroj: V-2 ballistic Missile 1942 – 52 (Steven J. Zaloga, Osprey Publishing)

Celkem bylo od září 1944 do března 1945 vypuštěno 3 172 střel V-2. Ne všechny z nich však doletěly k cíli, některé kvůli poruše palivového systému explodovaly při startu nebo krátce po něm (motor pracoval cca jednu minutu), jiné při selhání řídícího systému cílovou oblast nezasáhly.

Jen v Londýně a okolí tyto rakety zabily na 2 800 lidí a dvakrát tolik zranily, přibližně čtyři tisíce obětí si pak útoky vyžádaly v kontinentální Evropě (především v Belgii).

Nejtragičtější bilanci měla raketa, která 25. listopadu 1944 zasáhla velký objekt obchodního řetězce Woolworths na New Cross Road v londýnské čtvrti Deptford. Zahynulo zde 160 lidí a dalších 108 bylo těžce zraněno.

Více obětí na životech než samotné útoky raket V-2 si vyžádala jejich výroba. Odhaduje se, že v otrockých podmínkách podzemní továrny pod horou Kohnstein u Nordhausenu zemřelo při výrobě V-2 na 12 tisíc vězňů (vyráběly se zde i další raketové a letecké zbraně nebo jejich součásti, celkový počet obětí v rámci tohoto výrobního areálu se udává na 20 tisíc vězňů).

A ještě zbývá vysvětlit okolnosti ve věci cílového německého města Remagen uvedeného v tabulce výše. Šlo o jediné taktické nasazení raket V-2 při pokusu zničit všemi dostupnými prostředky známý Ludendorffův most přes Rýn u Remagenu, který, byť poškozený, padl do rukou Američanům. Není snad třeba dodávat, že akce s raketami se minula účinkem, tedy, že rakety se minuly s cílem. Němcům se most nepodařilo zničit ani klasičtějšími metodami, tj. leteckým bombardováním a dělostřeleckým ostřelováním. Než se po deseti dnech poškozený most zřítil sám kvůli přetížení, překročilo po něm Rýn pět divizí US Army.

Výzkumné centrum v Peenemünde. Na podstavci stojí první balistická raketa světa...
Výzkumné centrum v Peenemünde. Na podstavci stojí první balistická raketa...

Replika rakety V-2 v muzeu v Peenemünde, objekt je bývalá elektrárna.

  • Nejčtenější

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

Dvořáček: Rusko a Čína už proti covidu očkují, v ČR bude vakcína v lednu

Vakcíny renomovaných západních firem proti covidu-19 budou bezpečné. V Rozstřelu po Skypu to řekl ředitel Asociace...

Stačí jen pár lidí a riziko nákazy vyletí. Matematika pandemie je zrádná

Čím víc lidí pohromadě, tím větší riziko nákazy. Tomu zřejmě už rozumí každý. Jak rychle ale roste riziko nákazy s...

Popularizátora LSD Learyho se bál i Nixon, nechal si natočit své umírání

Kontroverzní americký psycholog Timothy Leary, který se narodil 22. října 1920, proslul zejména jako popularizátor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tři ohořelé kostry v poušti. Jak skončil největší letecký únos

Po rekordním leteckém únosu, který provedly palestinské organizace v září 1970, zůstaly v jordánské poušti tři zničené...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

SpaceX vyvine vojenskou raketu pro globální nákladní dopravu

Americká armáda společně se SpaceX prozkoumá možnost vytvoření raketového dopravního prostředku země-země. Zvažovaná...

Ukradené plány Concordu pašoval Štefan Krigovský v tubě od zubní pasty

Premium Slovák Štefan Krigovský byl jako mladík poslán do francouzské klášterní školy, z níž vyšel jako kněz. Později své...

Americká stíhačka zprvu ztrácela dech, pak sláva její se dotýkala hvězd

Podle mnohých představuje americký P-51 Mustang v komplexním hodnocení nejlepší stíhací letoun druhé světové války. V...

Špiona Rudolfa Rösslera prozradila sklenice medu s mikrofilmem

Premium Příběh dvojice špionů naverbovaných československou rozvědkou ve Švýcarsku má tak trochu otevřený konec. Jejich...

RD 3+1 v centru, Hostomice
RD 3+1 v centru, Hostomice

Tyršovo náměstí, Hostomice, okres Beroun
10 000 Kč/měsíc

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...