Ozbrojená hlídka čs. vojáků u jednoho z vojenských útvarů, odkud bylo rušeno propagandistické vysílání rozhlasové stanice Vltava a radiospojení ruských jednotek.

Ozbrojená hlídka čs. vojáků u jednoho z vojenských útvarů, odkud bylo rušeno propagandistické vysílání rozhlasové stanice Vltava a radiospojení ruských jednotek. | foto: VHÚ

Bránit se nesměli, tak alespoň Rusům rušili radiové spojení a propagandu

  • 98
Tankocaching - Oficiálně českoslovenští vojáci sovětské okupaci bránit nesměli. Nebyla šance na úspěch a následky by byly strašlivé. Přesto se tisíce z nich rozhodly aktivně Rusům postavit a jejich postup nejrůznějšími způsoby sabotovat. Za normalizace je pak za to čekalo propouštění a další postihy.

Tradičně se uvádí, že Československá lidová armáda proti okupaci vojsk Varšavské smlouvy nijak nezasáhla. Bez rozkazu politického vedení a velení armády k tomu ani nemohlo dojít. Ve skutečnosti již v noci z dvacátého na dvacátého prvního srpna 1968 přišel rozkaz ministra národní obrany generála Dzúra: Nebránit se. 

Tankocaching

Jak na to

Na celkem 21 míst spjatých s tragickými událostmi srpna 1968 rozmístili autoři hry Tankocaching unikátní schránky, keše (od anglického slova geocache) s příběhy ze srpnové invaze. Hra, která je unikátní verzí oblíbeného Geocachingu, začala 14.8.2018.

Seznam míst, kde jsou kešky umístěny, bude postupně, vždy po sedmi lokalitách, uveřejněn v tomto článku

Tankocaching pro vás pořádá redakce Technet.cz ve spolupráci se společností Fujitsu Technology Solutions. Autorem odborných textů je historik PhDr. Prokop Tomek, Ph.D. z Vojenského historického ústavu Praha.

Tankocaching, po stopách invaze v srpnu 1968.

Za daných okolností by odpor mohl vést k nedozírným následkům bez šance na úspěch. Přesto se ve většině vojenských útvarů z vlastní vůle vojáci rozhodli nejrůznějšími způsoby sabotovat a narušovat akce okupačních vojsk. To později vedlo k propouštění tisíců vojáků ze služby a dalším kádrovým postihům.

V srpnu 1968 vydal politruk VÚ 4460 Janovice nad Úhlavou major Jan Votruba rozkaz k rušení radiospojení sovětských jednotek. K tomu byly využity pojízdné radiostanice umístěné ve vojenském objektu, které obsluhovali vojáci základní služby. 

Ti vstupovali do relací Sovětské armády a ve vysílání sovětským vojákům prý i nadávali. Činnost byla přerušena až na zákrok vojenské kontrarozvědky. Major Votruba ještě stihl ve zvláštním rozkaze příslušníkům základní služby, kteří se na činnosti podíleli, vyslovit pochvalu. Již v roce 1969 se ovšem na tuto aktivitu vojáků znovu zaměřila vojenská kontrarozvědka. Tentokrát ovšem už s jiným pohledem na věc. Vojenský útvar 4460 byl druhý protiletadlový oddíl – součást 2. motostřelecké divize Československé lidové armády.

U Vojenského útvaru 3869 ve Stříbře, jinak 1. radiotechnického praporu, rušili vojáci na základě rozkazu velitele podplukovníka Václava Marešky začátkem okupace vysílání ilegální okupantské rozhlasové stanice Vltava. 

K rušení využili radiostanici R-118 v kasárnách ve Stříbře. Prostřednictvím radiolokátorů útvaru byla také rušena radiolokace sovětských jednotek tehdy umístěných v prostoru Těchlice. Sovětské jednotky tak nemohly sledovat vzdušný prostor u západních hranic Čech. Rušení skončilo ještě v srpnu 1968, prý po navázání kontaktů se sovětskými jednotkami v posádce Stříbro.

Posloucháte socialistický hlas pravdy

Stanice řízená z Moskvy

Z území NDR se ozvala známá stanice Vltava, a to poprvé hned ráno 21. srpna. Propagandistická stanice, která se ohlašovala „posloucháte rozhlasovou stanici Vltava - socialistický hlas pravdy“, užívala tehdy východoněmeckých vysílačů i personálu a vysílala v češtině a slovenštině. 

Počátkem září byl rozsah stanice „Vltava“ 133 hodin týdně, to jest 19 hodin denně, i když se dopředu nahraný program až třikrát opakoval. Vysílání porušovalo proklamovanou zásadu nevměšování a bylo ukončeno po mnoha protestech československé strany až 13. února 1969.


Přelomové osmičky