Mobilní laserový systém HEL MD

Mobilní laserový systém HEL MD | foto: Boeing

Laser proti dělům. Systém na sestřelování granátů prošel zkouškami

  • 39
Americká armáda poprvé otestovala mobilní laser HEL MD umístěný na korbě vozidla nákladního vozu. Laser během testů úspěšně ničil malá bezpilotní letadla a minometnou munici.

Nejlepší obrana proti munici z děl, minometům či raketám byla pro vojáky polní lopata. Neexistoval systém, který by chránil vojáky před municí kategorie RAM (Rocket, Artillery, Mortar), tedy před raketovou, dělostřeleckou a minometnou municí.

Situaci se změnila hlavně s rozvojem elektroniky, která dokáže dostatečně rychle reagovat na přílet nadzvukovou rychlostí se pohybujících granátů. Například Izrael už dnes nasazuje "antirakety" schopné sestřelovat relativně malé rakety vystřelované hnutím Hamas (více zde). 

Laserové dělo systému LaWS na lodi USS Ponce je první laserová zbraň, která se dočká nasazení v praxi.

Skutečně vhodnou technologii poskytl teprve technický pokrok ve vývoji laserů v posledních letech. Důvod je hlavně ekonomický: výstřel z laseru stojí desítky korun, zatímco "antirakety" řádově miliony korun. Není tedy divu, že laserové systémy proti RAM munici v současnosti vyvíjí řada firem.

Velké statické systémy už fungují. Například lodní lasery se dočkaly prvního operačního nasazení. Pro vojáky jsou zajímavější malé, mobilní systémy, které by jim mohly poskytnout ochranu i "za pochodu". To je samozřejmě technicky náročnější úkol než stavba velkých imobilních systémů, a tak je v této oblasti pokrok také skromnější. Ty nejpokročilejší mobilní lasery teprve předvádějí své schopnosti v prvních praktických zkouškách

To je i případ systému HEL MD (High Energy Laser Mobile Demonstrator) společnosti Boeing, který v posledních šesti týdnech procházel v USA poměrně komplexními testy. Během zkoušek v Novém Mexiku laser zničil kolem 90 cílů, většinou malé bezpilotní letouny a minometnou munici.

Postřeloval však i 60mm minometné granáty, a to včetně několika granátů najednou. "Systém je schopen pomocí radaru rychle zachytit malé cíle, zacílit na ně laserový paprsek o velikosti čtvrťáku a zničit je za letu," řekl Mike Rim, jeden z programových manažerů projektu HEL MD ve společnosti Boeing.

Během testů laser dosáhl výkon 10 kW. Další testy budou probíhat s 50kW laserem. Operačně použitelná zbraň pak má mít výkon 100 kW. Větší výkon se samozřejmě promítne na kratší době, kterou musí laser ozařovat jeden cíl. Výkonnější laser tak je schopen v rychlém sledu ničit mnohonásobné nebo velmi rychlé letící cíle. "Pokud zasáhneme cíl ve stejné vzdálenosti, 100kW laser zničí cíl za jednu desetinu času oproti 10kW laseru," řekl Terry Bauer, hlavni programový manažer projektu HEL MD ve společnosti Boeing.

Obrovskou výhodou HEL MD je, že na jediné vozidlo se vejdou všechny jeho součásti, tedy laserové dělo, zdroj elektrické energie (generátor), radar i veškerá elektronika. Je umístěn ve speciální nástavbě na korbě nákladního auta Oshkosh HEMTT 8×8 (poprvé z vozu pálil právě během zkoušek v listopadu a prosinci). Sestava je tak snadno přepravitelná vzduchem a je schopna se rychle zapojit do akce.

Dlužno podotknout, že HEL MD není prototypem budoucí zbraně, ale technologickým demonstrátorem a systémem pro testování nových technologií. Pokud se americká armáda rozhodne pro nákup mobilních laserů HEL MD, do výzbroje se nedostanou dřív než v roce 2022.

Text byl převzat ze serveru Armádní noviny.